Artykuły

Warszawa. Wernisaż muralu Jakuba Woynarowskiego

Od 22 maja w Warszawie, a od 28 maja we Wrocławiu oglądać będzie można teatralne murale, które powstają z okazji jubileuszu 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce. Warszawski projekt stanowi interpretację towarzyszącego obchodom hasła "Przeżyjemy w teatrze". Autorem tego muralu jest Jakub Woynarowski. Obraz wrocławski, którego twórcami są Karolina Zajączkowska i Sławek ZBIOK Czajkowski, odwołuje się z kolei do roli teatru w życiu społecznym.

Murale Jakuba Woynarowskiego oraz wrocławskiego kolektywu DWA ZETA stanowią część kampanii "Przeżyjemy w teatrze" oraz akcji "Bilet za 250 groszy" (23 maja 2015). Ma ona na celu nie tylko popularyzację teatru i walkę z mitem o jego niedostępności i elitarności. Odmienne koncepcje estetyczne obu projektów oraz sięgnięcie po estetykę streetartową podkreślają interdyscyplinarność współczesnego teatru i ukazują go jako miejsce żywe - nawiązujące bezpośredni kontakt z widzem.

Hasło "Przeżyjemy w teatrze" ma przypominać, że zarówno w przeszłości, jak i obecnie, to właśnie teatr jest miejscem dyskusji i refleksji na temat rzeczywistości. Poddając świat twórczemu przetworzeniu, aktywnie podejmuje wyzwania stawiane przez współczesność. Jest miejscem inspirującym, kształtującym postawy społeczne i estetyczne, pozwalającym na wypracowanie wspólnych wartości.

'PRZEŻYJEMY W TEATRZE"

wernisaż muralu Jakuba Woynarowskiego

22 maja 2015, godz. 18:00 (ul. Sienna 45, od strony Al. Jana Pawła II)

Mural, który powstanie na powierzchni 1200 m. ściany kamienicy przy ul. Siennej 45, bezpośrednio nawiązuje do konwencji graficznych z czasów kształtowania się modelu teatru publicznego w Polsce oraz stanowi interpretację hasła "Przeżyjemy w teatrze". Jednak pomimo odwołań do oświeceniowej ikonografii, rozpiętej między racjonalizmem a mistycyzmem, wielkoformatowa kompozycja wyraża bardziej uniwersalne napięcia - podkreśla autor projektu Jakub Woynarowski.

Zabytkowa "Kamienica pod Żaglowcem", na ścianie której powstanie mural, to jeden z nielicznych budynków, który przetrwał bez większych zniszczeń II wojnę światową. Swoją nazwę zaczerpnęła od znajdujących się w bramie charakterystycznych kafelków z motywem żaglowca. Na jej szczytowej ścianie, od strony Al. Jana Pawła II, przez długie lata znajdowała się reklama Towarzystwa Ubezpieczeniowo-Reasekuracyjnego "Polisa". W lipcu 2010 roku została przykryta muralem znanego włoskiego artysty - Blu. Projekt Jakuba Woynarowskiego nie tylko zachowuje walory budynku, ale też, podobnie jak mural Blu, podejmuje bezpośredni dialog z mieszkańcami stolicy.

Partnerzy projektu: Miasto Stołeczne Warszawa, Galeria BWA Warszawa

Idea kreatywna i nadzór artystyczny: LOWE Warsaw

***

"GENERALNIE DRAMAT"

wernisaż muralu kolektywu DWA ZETA

28 maja 2015, godz. 18:30 (Teatr Polski we Wrocławiu, ul. Zapolskiej 3)

Realizacja artystyczna pod wspólnym tytułem "Generalnie dramat" powstanie na dwóch płaszczyznach. Punktem wyjścia jest cykl fotografii Karoliny Zajączkowskiej, odnoszących się do kondycji współczesnej kultury w Polsce. Punktem docelowym jest wielkoformatowy obraz namalowany przez Sławomira Czajkowskiego na ścianie Teatru Polskiego we Wrocławiu. Malarz wykorzysta, przetworzy, a następnie realistycznie namaluje własną interpretację fotografii.

Teatr jest nierozerwalną i esencjonalną częścią kultury, od zawsze stanowił niezależną przestrzeń dla komentarza nad ważnymi tematami społecznymi i politycznymi, proponował odważne, nierzadko kontrowersyjne wizje []. Wszystkie cechy, które pielęgnuje teatr, są naszym zdaniem niezbędne do wychowania świadomego społeczeństwa, dlatego sytuacja przedstawiona na obrazie będzie bliska codzienności i tym samym będzie się starać zmniejszać dystans - podkreślają autorzy. Kulturę robi się w kapciach, nie pod krawatem - dodają.

W programie wernisażu znajdą się także performanse wrocławskiej grupy Łuhuu! oraz legendarnej grupy LUXUS. Od samego rana w teatrze oraz w przestrzeni wokół niego będą trwały warsztaty artystyczne i teatralne dla grup szkolnych.

Partnerzy projektu: Teatr Polski we Wrocławiu, BWA Wrocław - Galerie Sztuki Współczesnej

Idea kreatywna i nadzór artystyczny: LOWE Warsaw

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji