Artykuły

Kraków. Jeszcze dwie premiery w Starym Teatrze

Narodowy Stary Teatr ma przyjemność poinformować o dwóch premierach kończących sezon 2014/15. Zapraszamy 22 maja na premierę "Ojciec Matka Tunel Strachu" Martina Heckmannsa w reżyserii Wojtka Klemma oraz 13 czerwca na premierę "Hamleta" w/g Williama Shakespeare'a, w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego.

Zwykle ukryte dramaty rozgrywające się w zamkniętym przed obcymi kosmosie czterech ścian, często trudne (mimo najlepszych chęci) relacje rodzinne to temat sztuki reżyserowanej przez Wojtka Klemma na Nowej Scenie. Zagubienie i bezradność rodzi traumę, bo dotyka najbardziej intymnej sfery, budzącej wielkie emocje. "Syn to jestem ja, który jestem sobie obcy. Widzę siebie w stosunku do przyszłości, nad którą nie panuję. Rośnie, przerasta mnie o głowę, aż w końcu daję za wygraną. Najpierw go wychowuję, a potem szukam w nim oparcia" - mówi Ojciec w sztuce Heckmannsa, adresowanej do widzów usytuowanych po obu stronach rodzinnej barykady. "Czasami moi rodzice mnie męczą - mówi jego syn Otto. - Znam ich już od kilku lat, wymiana poglądów rozpala ich zawsze w tym samym miejscu. Zanim się pojawiłem musieli być piękną parą. Są zdjęcia, na których wyglądają na beztroskich. Z początku myślałem, że są stworzeni tylko dla mnie. Są jedynymi rodzicami, jakich będę miał" Tytułowy Tunel Strachu przywołuje znaną z wesołego miasteczka rozrywkę z dreszczykiem, ale stanowi też określenie sytuacji (pułapki?), w którą wpada każda para wraz z pojawieniem się na świecie dziecka. Sztuka Martina Heckmannsa daleka jest jednak od obyczajowego realizmu, nie opowiada konkretnej historii toczącej się w mieszkaniu obok. Raczej ciągiem zaskakujących obrazów-metafor stara się skłonić do refleksji na temat istoty procesów rozgrywających się w rodzinnym tyglu.

Prapremiera dramatu "Ojciec Matka Tunel Strachu" (Vater Mutter Geisterbahn) w reżyserii Kristofa Fricka odbyła się w 2011 roku w Dreźnie. Wojtek Klemm, wierny popularyzator niemieckiej dramaturgii na polskich scenach, przygotowuje jej polską wersję w wykonaniu aktorskiego klanu Peszków w przewrotnej konfiguracji obsadowej.

*

Martin Heckmanns - dramatopisarz niemiecki (rocznik 1971), zadebiutował w 2002 roku sztuką "Schieß doch, Kaufhaus"! (Staatschauspiel Dresden), od tej pory napisał kilkanaście kolejnych, chętnie wystawianych na niemieckich scenach. Studiował komparatystykę, historię i filozofię. Od roku 2009 pisarz-rezydent i dramaturg w Staatsschauspiel Dresden, gdzie jego teatralny prolog "Zukunft für immer" zainaugurował artystyczną dyrekcję Wilfrieda Schulza.

***

Hamlet - Premiera - 13 czerwca 2015 na Dużej Scenie

"Hamlet to sieć pajęcza, jego centrum to Elsynor, środowisko obce, dalekie od cywilizowanego świata, na które książę desperacko próbuje nanieść znaczenia. To usiane starymi cegłami pustkowie zaostrza ludzkie pragnienia i namiętności. Miłość jest tu potężniejsza, władza absolutna, a żądza to ścieżka prowadząca do śmierci. William Shakespeare swój utwór, ponoć najsławniejszy, prowadzi wątpiąc w sens odwetu. Czym jednak może być zemsta, gdy sprawcza moc Hamleta-Ducha przestaje działać?" - pytają twórcy najnowszej inscenizacji dramatu.

W Starym Teatrze "Hamlet" nie pojawiał się zbyt często. W 1957 roku wystawił go Roman Zawistowski - w scenografii Tadeusza Kantora i z Leszkiem Herdegenem w roli tytułowej. Kolejne trzy inscenizacje z lat 80. należały do Andrzeja Wajdy, który wyprowadził akcję na Wawel (Aktorzy Starego Teatru w scenach i monologach z Hamleta), a w roli tytułowej obsadził Jerzego Stuhra (Tragiczna historia Hamleta, księcia Danii) oraz Teresę Budzisz-Krzyżanowską (Hamlet IV). W 1975 roku zaawansowane próby "Hamleta" z Jerzym Radziwiłowiczem w głównej roli przerwała tragiczna śmierć Konrada Swinarskiego

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji