Artykuły

Zwierciadło narodowej duszy

Dawno już stwierdzono, że w "We­selu" Stanisława Wyspiańskiego każ­dy może znaleźć dla siebie to, co zechce. Tragedię lub komedię, roz­pacz czy nadzielę. Ale ta dowolność interpretacji jest jednak bardzo względna. Szczęśliwe są te epoki, które mogą wybierać. Nie wydaje się, by nam to było dane. Nie jestem też pewna, czy decydując o włączeniu do kanonu klasyki telewizyjnego teatru spektaklu Jana Kulczyńskiego oraz kierując go teraz właśnie do powtór­nej emisji na małym ekranie, zdawano sobie sprawę, jak niesłychanie ostre, aktualne, pulsujące prawdą życia sta­nie się dziś to widowisko. Każdy widzi w "Weselu" to, co chce w nim zoba­czyć. Cóż, dziś trudno w nim nie zo­baczyć rozprawy nie tyle o narodo­wych mrzonkach, jak to w swoim cza­sie ironicznie określano, co o narodo­wej rzeczywistości. Na weselu poety Lucjana Rydla z gospodarską córką z podkrakowskiej wsi zebrali się przed­stawiciele stanów, którym dotych­czas najtrudniej się było porozumieć, bowiem historia i obyczajowość wy­żłobiły między nimi głęboką prze­paść. Dopiero nadchodzący wiek pary i elektryczności powoli zdoła ją zasy­pać. Podziały, które w "Weselu" odbi­jają się jak w zwierciadle, czasem w komiczny, czasem w groteskowy, a czasem w tragiczny sposób, stanowią główną materię dialogu. Tych wspa­niałych rozmów, w których miasto stara się zrozumieć wieś, a wieś do­rosnąć do miasta i w rezultacie tylko ksiądz i Żyd znajdują naprawdę wspólny język.

Jedni i drudzy boją się przeszłości. Prawem życia jest jednak zapomina­nie - przeminie więc również dawna wrogość. Choć więc "to co było, może przyjść", prawdziwą szansą jest możliwość porozumienia, wspól­nota celów. Symbolem tego pozosta­nie rozśpiewana, roztańczona brono­wicka chata. Kiedy jednak przyjdzie ta pora, że Chochoł stanie się jedynie literackim ozdobnikiem, plastycznym ornamentem?

Jakże znakomita, zdumiewająca jest to sztuka. I świetne, wspaniale zagrane przedstawienie. Przypomnij­my, że premiera "Wesela" w TV odby­ła się w roku 1981.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji