Artykuły

Wrocław. Rozpoczęło się XVI Biennale Sztuki Mediów Wro

Wystawy, koncerty oraz spektakle performance, łącznie ponad 250 wydarzeń artystycznych, znalazło się w programie XVI Biennale Sztuki Mediów Wro, które w środę rozpoczęło się we Wrocławiu. To największy w Polsce międzynarodowy przegląd sztuki współczesnej.

Hasłem tegorocznej edycji Biennale Sztuki Mediów Wro jest "Test Exposure". - To hasło odnosi się do zdiagnozowania potencjału sztuki do kształtowania i obrazowania procesów zachodzących we współczesnej kulturze. Test Exposure to także nowe miejsca prezentacji sztuki, m.in. nowy gmach Biblioteki Uniwersyteckiej czy przestrzenie prywatne, oraz szansa +przetestowania+ potencjału najmłodszej generacji artystów" powiedział PAP rzecznik Biennale Krzysztof Dobrowolski.

Na tegoroczną edycję festiwalu artyści z całego świata nadesłali ponad 2,3 tys. prac. Z tego kuratorzy Biennale wybrali 10 proc. projektów, które są pokazywane w różnych lokalizacjach we Wrocławiu.

W ramach Biennale m.in. prezentowana będzie w nowym gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej praca brytyjskiej artystki Suzanne Treister "Hexen 2.0". To projekt składający się z instalacji, plansz, wydruków wielkoformatowych, kart i mapy, którego tematem są narodziny i rozwój nowoczesności, osiągnięć i ograniczeń cywilizacyjnych, politycznych i społecznych.

Z kolei projekt "Captives" to instalacja włosko-brytyjskiej grupy Quayola, przedstawiająca sekwencję rzeźb wyciętych przez robota. Praca jest inspirowana niedokończoną serią Prigioni Michała Anioła. Metaforą współczesnych relacji społecznych ma być praca Amerykanina Jacoba Tonskiego. Przedstawia ona ponad stusiedemdziesięcioletnią sofę, która utrzymuje się chwiejnie na jednej z nóg. Aby osiągnąć taki efekt Tonski zastosował technologię wykorzystywaną w satelitach.

Wśród prezentowanych dzieł znalazła się również instalacja Macieja Markowskiego "Kwartet na pomidory", która przekłada funkcje życiowe i warunki hodowli pomidorów na muzyczne partytury. Z kolei "Body Language" to instalacja autorstwa Michała Brzezińskiego, która umożliwia widzom porozumiewanie się z drzewkiem bonsai.

Podczas Biennale pokazywane są również projekty organizowane wspólnie z trwającym we Wrocławiu festiwalem Musica Electronica Nova. To m.in. odtworzenie nigdy niewykonanego utworu zmarłego 10 lat temu francuskiego kompozytora Luca Ferrari.

XVI Biennale Sztuki Mediów Wro zakończy się w 17 maja. Organizatorem festiwalu jest Fundacja WRO Centrum Sztuki Mediów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji