Artykuły

Londyn. Dziś "Król Roger" z Covent Garden on-line

16 maja, punktualnie o godz. 20.00 czasu polskiego, w londyńskim Covent Garden rozpocznie się najnowsza produkcja Royal Opera House - "Król Roger" Karola Szymanowskiego. Culture.pl zaprasza na transmisję na żywo!

Premiera "Króla Rogera" w Royal Opera House odbyła się 1 maja. Partnerem produkcji jest Instytut Adama Mickiewicza w ramach programu Polska Music.

Po wielu latach starań londyńska i międzynarodowa publiczność zobaczy "Króla Rogera" w reżyserii dyrektora artystycznego Royal Opera House Kaspera Holtena, dla którego kunszt dzieła Szymanowskiego polega na jego niejednoznaczności i możliwości wielorakiej interpretacji. Orkiestrę Royal Opera House prowadzi sir Antonio Pappano, jeden z najwybitniejszych współczesnych dyrygentów, który wcześniej pracował w m.in.: New York City Opera, Liceu w Barcelonie, Frankfurt Opera, Lyric Opera of Chicago. W roli tytułowej występuje podbijający sceny operowe całego świata Mariusz Kwiecień.

Dla Instytutu Adama Mickiewicza ta premiera jest ukoronowaniem wieloletniej pracy nad poszerzaniem wiedzy o Karolu Szymanowskim i trwałym włączeniem jego muzyki do międzynarodowego obiegu.

Na transmisję on-line zapraszamy 16 maja 2015 o godz 20.00 na www.culture.pl.

Jak podkreśla Kasper Holten, kunszt dzieła Szymanowskiego polega na jego niejednoznaczności, możliwości wielorakiej interpretacji. Rozpoczynając pracę nad nową inscenizacją mówił, że to opera wciąż nowa i że:

"Wielcy kompozytorzy pierwszej połowy XX w. wciąż budują swoją popularność. Ich utwory jeszcze w nas dojrzewają. Dlatego Korngold, Enescu, Szymanowski, Nielsen - wielcy twórcy tamtej epoki - dopiero dziś przebijają się do szerszego grona". (Tygodnik Powszechny, 28.06.2013)

Reżyserowi zależało na zaangażowaniu publiczności, którą chciał wciągnąć w podróż tworzenia nowej inscenizacji, ale i odkrywania twórczości Szymanowskiego. Od samego początku pracy nad operą, która trwała ponad 2 lata, publiczność mogła uczestniczyć w spotkaniach z twórcami spektaklu, co było znakomitą szansą na zagłębienie się w twórczość kompozytora i możliwością śledzenia kolejnych etapów pracy nad powstaniem inscenizacji. Jest to pierwsza produkcja wykreowana przez Kaspera Holtena we współpracy z sir Antonio Pappano, Dyrektorem Muzycznym Royal Opera House.

Kasper Holten, duński reżyser operowy i teatralny, ma już w swoim bogatym dorobku 65 premier, wśród nich m.in.: "Eugeniusza Oniegina", "Don Giovanniego" i "L'Ormindo" dla Royal Opera House czy "Ideomeneusza" dla Państwowej Opery Wiedeńskiej. Od 2011 roku kieruje Royal Opera House.

Sir Antonio Pappano, jeden z najwybitniejszych współczesnych dyrygentów, wcześniej pracował w m.in.: New York City Opera, Liceu w Barcelonie, Frankfurt Opera, Lyric Opera of Chicago, a podczas festiwalu muzycznego w Bayreuth asystował Danielowi Barenboimowi. Zadebiutował jako dyrygent w 1987 roku w Oslo, trzy lata później wystąpił w Covent Garden. Jest laureatem wielu nagród, przewodził orkiestrom na największych scenach europejskich i amerykańskich. W repertuarze jego koncertów obecna jest muzyka polska - obok Szymanowskiego znalazły się w nim m.in. utwory Witolda Lutosławskiego i Andrzeja Panufnika w wykonaniu London Symphony Orchestra.

"Król Roger" przygotowywany jest przez międzynarodowy zespół. W roli tytułowej - Mariusz Kwiecień, baryton znany międzynarodowej publiczności z wcześniejszych kreacji Króla Rogera w Santa Fe, Paryżu, Madrycie i Bilbao. Mariusz Kwiecień występował na wielu prestiżowych scenach operowych świata, a zasłynął jako Don Giovanni. Partię tę zaśpiewał właśnie w londyńskiej Covent Garden, a także m.in. w wiedeńskiej Staatsoper, San Francisco Opera, Houston Grand Opera, Santa Fe Opera, Seattle Opera (gdzie za tę kreację został wybrany Artystą Roku 2007) oraz Tokio.

W roli Roxany - amerykańska sopranistka Georgia Jarman, która zaśpiewa w londyńskiej operze po raz pierwszy. Wcześniej występowała w rolach: Rozyny ("Cyrulik sewilski") w New York City Opera, Adiny ("Napój miłosny"), Elisetty ("Potajemne małżeństwo") w Brooklyn Academy of Music, czterech bohaterek ("Opowieści Hoffmanna") w Boston Lyric Opera, Lucii di Lammermoor w Atlanta Opera oraz Mim ("La bohme") w New Orleans Opera. W operach współczesnych śpiewała partie Madame Mao ("Nixon w Chinach") w Cincinnati Opera i Eurydyki ("Orfeusz" Glassa) w Portland Opera.

W obsadzie znalazł się także jeszcze jeden polski głos - partie Diakonisy zaśpiewa mezzosopranistka Agnieszka Zwierko. Będzie to już jej trzecia rola na deskach ROH. Partia Pasterza przypadła albańskiemu tenorowi Saimirowi Pirgu, a Edrisi - Brytyjczykowi Kimowi Begleyowi. W roli Arcybiskupa wystąpi irlandzki bas Alan Ewing.

Przygotowanie scenografii i kostiumów powierzono debiutującemu w ROH Steffenowi Aarfingowi. Ten duński scenograf współpracował już wielokrotnie z Kasperem Holtenem przy jego wcześniejszych spektaklach, a efekty ich wspólnej pracy zobaczyć można w inscenizacjach "Łaskawość Tytusa" i "La Traviata" w Sztokholmie, "Napój miłosny" w Rejkiawiku, "Don Carlos", "Le Grand Macabre", "Kobieta bez cienia" i "Pierścień Nibelungów" w Kopenhadze, "Wesele Figara" w Theater an der Wien, "Lohengrin" w berlińskiej Deutsche Oper oraz filmie "Juan" (w oparciu o "Don Giovanniego"). Światła do "Króla Rogera" opracował Jon Clark, efekty wideo - Luke Halls, natomiast za choreografię odpowiada Cathy Marston.

W maju spektakl zostanie pokazany sześciokrotnie: 1, 6, 9, 12, 16, 19 maja 2015 roku. Poprzedzą go wykłady, które poprowadzi znawca i ambasador muzyki polskiej prof. Adrian Thomas.

- Premiera "Króla Rogera" w reżyserii Kaspera Holtena w Covent Garden jest dla mnie dowodem na przebicie się przez "szklany sufit", który istniał nad Szymanowskim - jego muzyka wchodzi do mainstreamu - mówi Ewa Bogusz-Moore, manager programu Polska Music w Instytucie Adama Mickiewicza.

Z inicjatywy Instytutu, w ramach projektów prowadzonych przez program Polska Music muzyka Szymanowskiego zabrzmiała m.in. podczas międzynarodowej trasy London Symphony Orchestra (20 koncertów w sezonie 2012/13, w tym specjalny cykl koncertów na Międzynarodowym Festiwalu w Edynburgu), na płytach Chandos Records (nagrania w interpretacji BBC Symphony Orchestra pod batutą Edwarda Gardnera). Wsparte zostały również dwie inscenizacje "Króla Rogera": w Santa Fe (reż. Stephen Wadsworth) i Bilbao (reż. Michał Znaniecki). Koncerty LSO były transmitowane także w telewizji MEZZO. Ponadto powstała aplikacja na iPad i strona internetowa www.karolszymanowski.pl.

W ramach kulturalnego programu Polskiej Prezydencji w Radzie UE w 2011 r. Instytut Adama Mickiewicza współorganizował prezentacje dzieł Szymanowskiego w Brukseli (La Monnaie, Palais des Beaux-Arts), Berlinie (Berliner Philharmonie), Mińsku (Białoruska Filharmonia Narodowa), Kijowie (Filharmonia Narodowa, Narodowa Opera Ukrainy im. Tarasa Szewczenki), Londynie (Royal Festival Hall, Cadogan Hall), Madrycie (Teatro Real), Moskwie (Filharmonia Moskiewska) i Petersburgu (Teatr Maryński), Paryżu (Salle Pleyel), Pekinie (Centralne Konserwatorium Muzyczne).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji