Artykuły

Łagodny smak herezji

W wywiadzie przeprowadzo­nym przez Tomasza Raczka (Po­lityka nr 4) Jovan Ćirilov, kie­rownik artystyczny festiwalu te­atralnego BITEF w Belgradzie, wspomina o sztuce Jovana Radulovicia (a nie Dulovicia, jak za­notował dziennikarz) pt. "Golubnjača (a nie "Golubnieca"), czyli "Gołębia jama". Sztuka ta wywo­łała w Jugosławii całą burzę po­lemik raczej politycznych niż ar­tystycznych, jaka przetoczyła się przez prasę i gabinety, doprowa­dzając do zdjęcia spektaklu z afi­sza teatru w Nowym Sadzie. La­koniczne stwierdzenie Čirilova, że sztuka mówi o nacjonalizmie w Chorwacji - jest właściwie niejako powtórzeniem oficjalnie sformułowanego oskarżenia o szerzenie uczuć nacjonalistycz­nych. Otóż, to nie do końca tak było. W jakiejś zapadłej wiosce chorwackiej rosną dzieci skażone od początku nienawiścią swych rodziców, żyjących przeszłością, w cieniu owej tytułowej jamy, do której wrzucano żywcem w czasie II wojny światowej nie tylko ofiary hitlerowskiej agresji, ale i bratobójczych walk. Autorytety rodziców, nauczycieli, kapłanów i bohaterów wojennych nie wy­trzymują próby najbardziej pod­stawowych dziecięcych pytań. I tak miejsce święte dla rodziców, dla dzieci staje się miejscem przeklętym, bramą do świata, który mogą odegrać, lecz nie - zrozumieć.

W imię spokoju dzieci właśnie w ów dramat nienawiści autor wpisał intencje przeciwne - in­tencje budzenia miłości. "Nie ma waszych i naszych. Wszyscy są nasi" - powie jeden z bohate­rów.

I o tym był spektakl. Ale w ferworze dyskusji, która wy­rwała przedstawienie z teatralne­go kontekstu, zapomnieli o tym wszyscy. Poza twórcami Jak ab­surdalne są więc owe gry, pro­wadzące do zbytniej polityzacji odbioru sztuki, niech świadczy fakt, że spektakl zdjęty w Nowym Sadzie - grany jest oficjal­nie 131 kilometrów dalej, w Bel­gradzie. Przez tych samych aktorów. Tyle że teroz smakuje jak owoc zakazany.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji