Artykuły

Zielona Góra. Kozzi Maklak Machalica. Przystanek Teatralny

W dniach 10-14 czerwca odbędzie się Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru "Kozzi Maklak Machalica. Przystanek Teatralny", którego bohaterami będą aktorzy związani z Lubuskiem: Maciej Kozłowski, Henryk Machalica i Zdzisław Maklakiewicz.

Festiwal drogi...

Lubuskie Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych "Debiut" ma za sobą trzy edycje Festiwalu Filmu i Teatru Kozzi Gangsta Film w Kargowej. Festiwal przez trzy lata zyskał wielu przyjaciół nie tylko w województwie lubuskim, ale w całej Polsce i za granicą. Jesteśmy bardzo dumni z wyróżnienia Ale Sztuka! i cieszą nas wszystkie dobre opinie o naszej imprezie.

Realizowany w latach 2012-2014 Festiwal Kozzi Gangsta Film był wspaniałym doświadczeniem dla jego uczestników, gości oraz organizatorów. Pewien jestem, że to wyjątkowe przedsięwzięcie podniosło kompetencje kulturowe mieszkańców gminy Kargowa poprzez czynne uczestnictwo w wyjątkowych wydarzeniach.

Nadszedł czas, by te doświadczenia przenieść w inne miejsce naszego regionu i umożliwić Kargowej samodzielną realizację podobnych projektów. Jest to zgodne z założeniami Stowarzyszenia, które umożliwia debiut i zaistnienie inicjatyw oraz wydarzeń w różnych sferach kultury, zaszczepia idee i podąża dalej. Tak więc w tym roku kolejne lubuskie miasto stanie się miejscem projekcji filmowych, spektakli teatralnych, koncertów, zaprosi uczestników na spotkania z twórcami, aktorami, komentatorami zjawisk kultury, umożliwi udział w dyskusjach.

Wiem, że zostawiamy po sobie dobre doświadczenia, które środowisko wykorzysta dla dobra i satysfakcji mieszkańców. Dziękuję za udaną współpracę i pewien jestem, że będziemy się spotykać na innych ważnych wydarzeniach kulturalnych w regionie.

Kolejne przedsięwzięcie Lubuskiego Stowarzyszenia Miłośników Działań Kulturalnych "Debiut" oraz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze jest związane z wcześniejszymi festiwalowymi doświadczeniami. Jako grupa animatorów chcemy zaproponować Zielonej Górze pięciodniowe festiwalowe święto, obfitujące w dziesiątki interesujących wydarzeń.

W dniach 10-14 czerwca odbędą się więc projekcje filmowe, spektakle teatralne, koncerty, spotkania z twórcami, aktorami i komentatorami zjawisk kultury, krytykami filmowymi i teatralnymi, dyskusje o filmach, książkach i spektaklach.

Punktem wyjścia do realizacji Zielonogórskiego Festiwalu Filmu i Teatru z tematycznym podtytułem Kozzi Maklak Machalica. Przystanek Teatralny, jest refleksja o trzech znaczących aktorach filmowych i teatralnych, związanych z Lubuskiem: Macieju Kozłowskim, aktorze filmowym i teatralnym pochodzącym z Kargowej; Henryku Machalicy, aktorze, który w latach 1959-1961 występował na scenie Lubuskiego Teatru im. L. Kruczkowskiego w Zielonej Górze oraz Zdzisławie Maklakiewiczu, wielokrotnym gościu Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie. Dlatego wśród festiwalowych gości pojawi się córka Zdzisława Maklakiewicza, Marta, autorka książki Maklak. Oczami córki oraz związani z kulturą synowie Henryka Machalicy, Krzysztof i Aleksander. Szczególnie serdecznie zapraszamy na retrospektywy filmów naszych osobowości filmowych.

W tegorocznej edycji Festiwalu gościć będziemy wybitnych aktorów filmowych i teatralnych m.in.: Wojciecha Pszoniaka, Adama Woronowicza, Grażynę Szapołowską, Joannę Szczepkowską, Bronisława Cieślaka, Lecha Dyblika; reżyserów kina młodego pokolenia, m.in. Katarzynę Jungowską, a także muzyka Marka Piekarczyka oraz poetę i artystę Andrzeja Poniedzielskiego. Pojawi się również znakomity krytyk filmowy i teatralny Łukasz Maciejewski.

Jury festiwalowego konkursu przyzna nagrody i statuetki - Klapsy 2015. Po obejrzeniu wszystkich filmów jurorzy wybiorą laureatów w trzech kategoriach: Grand Prix, czyli Klaps 2015 dla reżysera najlepszego polskiego fabularnego filmu kina akcji - będzie to Lubuska Nagroda Filmowa; Klaps 2015 za najlepszą drugoplanową kreację aktorską w polskim filmie fabularnym; Klaps 2015 za całokształt osiągnięć artystycznych w dziedzinie filmu przyznany reżyserowi lub aktorowi.

Konkurs obejmuje polskie filmy fabularne kina akcji (kryminalne, gangsterskie, sensacyjne, prowincji) wyprodukowane w latach 2014-2015.

Lubimy zderzać się z nietypową przestrzenią teatralną. Dlatego wydarzenia odbędą się na kilku festiwalowych scenach. Zapraszamy do Biblioteki Norwida (Kino Norwid, Patio, Mediateka "Góra Mediów"), Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego, Piekarni Cichej Kobiety, na Winne Wzgórza przy Palmiarni (Mediateka "Szklana Pułapka"), do Café Film na Deptaku oraz Cinema City - naszego wspaniałego partnera.

Wydarzeniem artystycznym Festiwalu - tak sądzę - będzie prezentacja Grand Prix 24. FilmFestival Cottbus. Rekomendacja 24 Festiwalu Filmowego w Cottbus, którą przedstawi Bernd Buder, Dyrektor Programowy FilmFestival Cottbus. Będzie to film Corrections Class / Klasa wyrównawcza (dramat), reż. Ivan Tverdovskij.

Prezentujemy w spektaklach teatralnych mistrzowskie kreacje. Ale pojawi się też teatr zapisany na taśmie cyfrowej. Choćby spektakl Teatru Provisorium Bracia Karamazow Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Janusza Opryńskiego.

Realizacja przedsięwzięcia jest możliwa dzięki współfinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020.

Wydarzenie objęte jest patronatem honorowym Wojewody Lubuskiego, Marszałka Województwa Lubuskiego, a także Prezydenta Miasta Zielona Góra oraz poseł Bożenny Bukiewicz.

Andrzej Buck

dyrektor artystyczny Festiwalu

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji