Artykuły

Łódź. Pożegnanie z monodramem "Seks, prochy i rock and roll"

Po 18 latach z repertuaru Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi znika monodram Erica Bogosiana "Seks, prochy i rock and roll" w wykonaniu Bronisława Wrocławskiego. Ostatnie spektakle zaplanowano na 16 i 17 czerwca.

Premiera monodramu Bogosiana w reż. Jacka Orłowskiego odbyła się w maju 1997 roku. Do tej pory sztuka grana była na scenie "Jaracza" blisko 800 razy. W teatrze wspominają, że od początku spektakl cieszył się ogromnym powodzeniem, które zawdzięczał doskonałej kreacji Wrocławskiego. Aktor był już wielokrotnie nagradzany za tę rolę.

W "Jaraczu" podkreślają, że treść monodramu trafia do widzów, bo "w sposób humorystyczny i groteskowy opisuje to, co nas otacza". Autor monodramu w ironiczny sposób portretuje ludzi o różnym statusie społecznym i materialnym. Bohaterowie Bogosiana to "żałośni frustraci, momentami odrażający, to znów budzący współczucie; szukają własnego miejsca w brutalnej rzeczywistości, którą sami współtworzą".

"Seks, prochy i rock and roll" to nie jedyny tytuł Bogosiana, po który sięgnął duet Wrocławski-Orłowski. W Teatrze im. Stefana Jaracza grane były jeszcze spektakle: "Czołem wbijając gwoździe w podłogę", którego premiera miała miejsce w 2000 roku, oraz "Obudź się i poczuj smak kawy" z 2003 roku. W styczniu tego roku oba przedstawienia zaprezentowano po raz ostatni.

W teatrze wspominają, że tryptyk bił rekordy popularności. W sumie spektakle obejrzało kilkadziesiąt tysięcy osób, a aktor wystąpił w nich ponad 1200 razy. Monodramy prezentowane były zarówno na scenach wielkich metropolii np. Chicago, jak i w małych domach kultury.

Eric Bogosian (ur. w 1953 r.) zasłynął jako twórca jednoosobowych przedstawień - sam je pisał, reżyserował i w nich grał. Występował też w filmach, m.in.: "Talk Radio" Olivera Stone'a, "Przejrzeć Harry'ego" Woody Allena, "Wonderland" Jamesa Coxa, a także "Liberator 2" i "Aniołki Charliego". Pojawiał się też w serialach "Crime Story" i "Policjanci z Miami".

Bogosian wydaje książki, kręci filmy, a każdy jego kolejny projekt staje się wydarzeniem. Mówi się o nim, że jest dla Ameryki lat 90. ubiegłego wieku tym, kim był Lenny Bruce w latach 50., Bob Dylan w 60., Woody Allen w 70.

Jacek Orłowski jest absolwentem filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego i Wydziału Reżyserii Dramatu w PWST w Krakowie. Od wielu lat współpracuje z Teatrem im. Jaracza w Łodzi. Na tej scenie - oprócz tryptyku Bogosiana - zrealizował takie przedstawienia jak m.in. "Wujaszek Wania" Antoniego Czechowa, "Śmierć komiwojażera" Arthura Millera, czy "Przypadek Iwana Iljicza" na podstawie opowiadania Lwa Tołstoja.

Bronisław Wrocławski (ur. w 1951 r.) to aktor teatralny, filmowy i telewizyjny oraz pedagog w Szkole Filmowej w Łodzi. W 1977 roku zadebiutował niewielką rolą w filmie "Tańczący jastrząb". Pierwszą poważną rolą, która otworzyła mu drzwi do kariery filmowej i rozpoznawalności była postać Edwarda Sztyca w komedii "Vabank II, czyli riposta" z 1984 roku w reż. Juliusza Machulskiego. Od wielu lat związany jest z łódzkim "Jaraczem". Zagrał tu m.in. w "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza w reż. Bogdana Hussakowskiego, "Procesie" Franca Kafki w reż. Jerzego Hutka, "Trzech siostrach" Antoniego Czechowa w reż. Barbary Sass, "Śmierci komiwojażera" Arthura Millera w reż. Orłowskiego czy w spektaklu "Habitat" Judith Thompson w reż. Mariusza Grzegorzka.

Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi jest jednym z najstarszych teatrów w kraju. Powstał jako stała scena polska w 1888 roku z inicjatywy Łucjana Kościeleckiego. Pracowali w nim m.in. Aleksander Zelwerowicz, Leon Schiller, Stanisława Wysocka, Karol Adwentowicz, Stefan Jaracz, Bolesław Leśmian, Władysław Krasnowiecki, Ludwik Solski, Juliusz Osterwa, Lidia Zamkow, Janusz Warmiński, Jerzy Grzegorzewski. Na tej scenie występowali m.in. Andrzej Łapicki, Aleksander Bardini, Jadwiga Chojnacka, Jacek Woszczerowicz czy Zofia Mrozowska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji