Artykuły

Poznań-Frankfurt. EuroNight Jan Kiepura zmienił trasę

"Jan Kiepura" jest coraz bardziej popularny, na jego "występy" bilety kupuje coraz więcej osób. To dlatego, że zmienił trasę: zamiast do Brukseli, jeździ do Frankfurtu nad Menem.

Pociąg EuroNight "Jan Kiepura" przez wiele lat jeździł z Warszawy przez Poznań do Kolonii. W czerwcu 2004 roku, tuż po wejściu Polski do Unii Europejskiej, ruszył w dalszą podróż: jego trasa została wydłużona do Brukseli. Jeździli nim europosłowie, biznesmeni i osoby mieszkające w Brukseli, lub też ci, którzy po prostu odwiedzali rodziny w tej zarówno belgijskiej, jak i europejskiej stolicy. Pociąg był nowoczesny, wygodny, miał klimatyzowane wagony. Jednak na pierwszy kurs 12 czerwca 2004 roku PKP Intercity sprzedały tylko 40 procent z 278 miejsc. Jak na ironię w drodze zepsuła się polska lokomotywa, a do Brukseli skład musiała zawieźć lokomotywa niemiecka. Inauguracja była więc pechowa i szybko się okazało, że były to złe... złego początki. Połączenie Warszawy z Brukselą tylko w 2005 r. przyniosło 9 mln zł strat. Podróżni wybierali przeważnie szybsze samoloty, bo różnica w cenie biletów była niewielka. Klienci płacili minimum 129 euro za podróż w jedną stronę.

Dodatkowo na trasie między belgijską stolicą a Kolonią jeździło niewielu pasażerów, większość jadących w kierunku Polski dosiadała się dopiero w Niemczech. Pociąg przynosił straty przez półtora roku. Co można było zrobić, by zmniejszyć deficyt "Kiepury" lub sprawić, żeby przynosił zyski? PKP Intercity dokonały drobnego zabiegu - zmieniły trasę pociągu. Po raz ostatni z Brukseli wyjechał 10 grudnia. Dzień później kursował już do Frankfurtu nad Menem.

Jak na nowej trasie czuje się "Jan Kiepura"? - Śpiewa lepiej niż dotychczas, ludzie mu klaszczą. Widać, że nowa tonacja dźwięku odpowiada publiczności - mówi Anna Rosiek, rzecznik PKP Intercity. - Tym głosem bawi dopiero od miesiąca, a już możemy powiedzieć, że sale koncertowe są bardziej wypełnione - dodaje. Kolejarze wyliczyli, że "Jan Kiepura" powinien zacząć przynosić zyski już w połowie 2006 roku.

Jan Kiepura (1902-1966) [na zdjęciu] - pochodzący z Sosnowca, najbardziej na świecie znany polski śpiewak operowy. Nasz najsłynniejszy tenor występował m.in. w Wiedniu, Berlinie, Londynie (Covent Garden), Paryżu, Buenos Aires (Teatro Colón), a od 1929 w słynnej mediolańskiej La Scali. Po II wojnie światowej osiadł w Stanach Zjednoczonych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji