Artykuły

Tychy. Drugi spektakl o sekretach mistrzów malarstwa

21 czerwca o godz. 18 w Laboratorium Sztuki - Pasażu Kultury Andromeda odbędzie się druga część spektaklu z cyklu "Po drugiej stronie płótna" - "Nie wszystko złoto...". Po kwietniowym sukcesie artyści występujący w spektaklu postanowili ponownie wprowadzić widzów w świat malarstwa.

W tyskim Pasażu Kultury Andromeda poznamy historię jubilera, który został malarzem, dowiemy się dlaczego w czwartki lepiej unikać autobusów i czy okno zawsze musi być otwarte. Te i kilka innych tajemnic rozwiązanych zostanie podczas spektaklu, który rozpocznie się 21 czerwca (niedziela) o godzinie 18:00. Wstęp wolny!

"NIE WSZYSTKO ZŁOTO..." NA BIS

Spektakl "Nie wszystko złoto..." to druga po "Uchu van Gogha" odsłona cyklu o sekretach mistrzów malarstwa. Cały cykl nosi nazwę "Po drugiej stronie płótna" i zrodził się w głowie tyskiej poetki i miłośniczki sztuki - Agnieszki Kijas.

- Wszystko zaczęło się w Luwrze - mówi Agnieszka Kijas - Byłam tam z moimi przyjaciółmi i okazało się, że nikt nie wiedział dlaczego Mona Lisa jest aż tak znana. A przecież to najbardziej rozpoznawalny obraz na świecie (!). Nie było rady, zaczęłam opowiadać. Po chwili wokół nas, zebrała się spora grupka słuchaczy. Byli to turyści z Polski, którzy podążali za nami już do końca zwiedzania. Wtedy dotarło do mnie, że często patrzymy na obraz nie znając jego historii - język sztuki jest bowiem dość mocno zakurzony. Postanowiłam go odświeżyć i podać na miarę naszych czasów.

W projekt zaangażowali się twórcy znani z tyskiej sceny kulturalnej. Oprócz Agnieszki Kijas, która wciela się w rolę poetki, w spektaklu wystąpią: dyrektor Teatru Małego w Tychach, Andrzej Maria Marczewski (w roli aktora) oraz Sławomir Żukowski - plastyk, aktor oraz twórca teatru BELFEgoR.

- Na udział w cyklu zdecydowałem się bez wahania, ponieważ historia sztuki jest dziedziną, w której czuję się jak ryba w wodzie - mówi Żukowski. - Często żartujemy, że ponieważ sam jestem malarzem, to niejako gram samego siebie.

Ponadto w epizodycznych rolach wystąpią: poetka - Małgorzata Anna Bobak oraz Michał Kasperczyk - szef stowarzyszenia NOL Tychy, a także organizator licznych rajdów rowerowych w naszym mieście.

Warto dodać, że spektakl swoją premierę miał w kwietniu przy okazji Tryptyku Kulturalnego. Jednak są powody, dla których warto wybrać się na niego ponownie. Konkretnie, cztery. Po pierwsze - do obsady wrócił wspomniany Sławomir Żukowski (na skutek choroby nie mógł grać w czasie premiery - wówczas zastąpił go Piotr Adamczyk). Po drugie - zmienił się scenariusz, po trzecie - będzie nowa scenografia. Ostatni, czwarty powód dotyczy miejsca. Choć całość zostanie odegrana w Pasażu Kultury Andromeda, to będą pewne różnice.

- Tym razem cykl zagości w naszej sali kinowej, a to oznacza, że prezentacja multimedialna, jaka towarzyszy występowi, zostanie wyświetlona na dużym, profesjonalnym ekranie - wyjaśnia dyrektor Marczewski i dodaje - Pasaż Kultury Andromeda to przestrzeń, która powstała właśnie po to, by wspierać takie niecodzienne projekty. Obok edukacji jest miejsce dla aktora, malarstwa i sztuki audiowizualnej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji