Artykuły

Częstochowa. Projekty Kantora do "Kurki Wodnej" na wystawie

Projekty Tadeusza Kantora do spektaklu "Kurka Wodna", którą wystawił w 1967 roku będzie można od środy oglądać w Muzeum Częstochowskim. Ekspozycja powstała w związku z obchodami 100. rocznicy urodzin tego jednego z najważniejszych polskich twórców teatralnych.

Ekspozycja "Nieprzerwany rytm twórczości... W 100-lecie urodzin Tadeusza Kantora" prezentuje 13 projektów do spektaklu "Kurka Wodna". - Rysunki zostały zakupione do kolekcji Muzeum Częstochowskiego w 1975 roku w krakowskiej "Desie". Powstały w latach 1967-1968 - poinformowała Katarzyna Sucharkiewicz z Muzeum Częstochowskiego.

Wśród tych projektów obejrzeć będzie można m.in. prace "Dwaj Chasydzi z Ostatnią Deską Ratunku", "Lady z paką", "Kobieta w wannie", "Dziecko na krześle", "Apasz ze swoją kochanką", "Człowiek z walizkami", "Człowiek z workiem", "Dziewczyna z łyżeczkami", "Żołnierz ze swoim karabinem", "Cadyk z trąbą jerychońską".

Premiera spektaklu Kantora "Kurka Wodna" wg dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza odbyła się w 1967 roku w Galerii "Krzysztofory" w Krakowie. Widowisko wystawiano m.in. w Rzymie, Bolonii, Paryżu, Edynburgu.

Wystawie towarzyszyć będzie również pokaz prac uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Wariacje na temat twórczości Tadeusza Kantora".

Tadeusz Kantor (1915-1990), malarz, scenograf, reżyser, autor tekstów teoretycznych na temat malarstwa i teatru, był jednym z największych twórców awangardy XX wieku. Urodził się i mieszkał na plebanii w Wielopolu, gdzie proboszczem był brat przyrodni jego babki, ks. Józef Radoniewicz. Tam spędził pierwszych kilka lat życia.

Następnie Kantor opuścił swoją rodzinną wieś, aby po wielu latach znów do niej powrócić. Zaprzyjaźnił się wtedy z ówczesnym proboszczem - ks. Julianem Śmietaną, dzięki któremu na plebani wystawiono sztukę Kantora "Wielopole, Wielopole".

W czasie wojny Kantor założył pierwszy konspiracyjny teatr, po wojnie był współorganizatorem pierwszej w Polsce wystawy polskiej sztuki nowoczesnej. W 1955 roku Kantor założył Teatr Cricot 2, który zyskał międzynarodową sławę. Jego najsłynniejsze spektakle to "Umarła klasa", "Wielopole, Wielopole", "Niech sczezną artyści", "Nigdy tu już nie powrócę".

2015 rok UNESCO ogłosiło Rokiem Kantora. Wystawę w Muzeum Częstochowskim będzie można oglądać do końca tego roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji