Artykuły

Warszawa. Pogrzeb Lidii Wysockiej

Lidia Wysocka - wybitna aktorka teatralna, filmowa i estradowa, zmarła 2 stycznia w wieku 90 lat, została w piątek pochowana na cmentarzu w Piasecznie. Msza pogrzebowa została odprawiona w miejscowym kościele św. Anny.

Lidia Wysocka urodziła się w 1916 r. w Rogaczewie pod Kijowem. W roku 1938 ukończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej pod okiem Aleksandra Zelwerowicza. Debiutowała w Teatrze Polskim w Warszawie w "Weselu Figara". Swoje najważniejsze role przed wojną zagrała w filmach "Gehenna", "Papa się żeni" i "Złota maska".

Podczas okupacji występowała w kawiarni "Na antresoli". Po wojnie zagrała w specjalnie dla niej zaadaptowanych przez Juliana Tuwima: "Jadzi Wdowie" według Ryszarda Ruszkowskiego i "Zielonym Gilu" według Tirso de Moliny. Grała też w sztukach Musseta ("Kaprysy Marianny", "Kaprys"), Fredry (Justysia w "Mężu i żonie"), Szekspira (Beatrycze w "Wiele hałasu o nic"). Swoje najbardziej znane role w filmie powojennym zagrała w "Irenie do domu" i "Rozstaniu" Wojciecha Jerzego Hasa.

W roku 1956 założyła i przez 10 lat prowadziła kabaret "Wagabunda" (występowali w nim między innymi: Wiesław Michnikowski, Jeremi Przybora, Bogumił Kobiela, Jacek Fedorowicz).

Wysocka była tez związana z Polskim Radiem. Współpracę tę rozpoczęła jeszcze przed wojną w radiowych adaptacjach powieści. Później grała wiele ról w teatrze Polskiego Radia. Na przełomie lat 80-tych i 90-tych miała stałe felietony w Programie 1 Polskiego Radia, poświęcone szeroko rozumianym sprawom kultury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji