Artykuły

Katowice. Letni Ogród Teatralny w podcieniach CKK

24 wydarzenia - spektakle dla dorosłych, dla dzieci, koncerty oraz wystawy - złożą się na tegoroczną edycję Letniego Ogrodu Teatralnego w Katowicach. W planach m.in. benefis z okazji świętowanego w tym roku 150-lecia miasta.

- Letni Ogród Teatralny organizowany już po raz siedemnasty pokazuje, że letnia rozrywka nie musi być rozrywką festynową, ale jest szlachetna i z różnych dziedzin - powiedział dyrektor organizującego festiwal Teatru Korez Mirosław Neinert.

- Katowice startowały w rywalizacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury z hasłem: Katowice - Miasto Ogrodów. Myślę, że to jest ogród, który najlepiej wybujał w świecie artystycznym i kulturalnym naszego miasta. To bardzo dobrze, bo rzeczywiście przez te 17 lat została wypracowana znakomita marka. Fascynujące jest to, jak chętnie mieszkańcy korzystają z LOT, nawet podporządkowując urlopy pod wydarzenia i spektakle - dodał prezydent Katowic Marcin Krupa.

Festiwal rozpocznie się w podcieniach Centrum Kultury Katowice 4 lipca. Widzowie zobaczą m.in. "My z ZMP - komunistyczną rewię" Teatru Nowego w Krakowie, koncert Hanny Śleszyńskiej czy poświęcony pamięci Paco de Lucii koncert pt. "Niedzielna noc w Katowicach".

Zakończy się 30 sierpnia prezentacją spektaklu "Wakacje z duchami", zrealizowanego przez Jerzego Jana Połońskiego w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Dzień wcześniej zaplanowano benefis z okazji 150-lecia Katowic.

- W mieście kiedyś stał hotel Welt - cudowna nazwa dla hotelu i dla benefisu, który zatytułowaliśmy "Bal w hotelu Welt". Zaprosimy wszystkie osoby, które miały historyczny związek z Katowicami, pojawią się różni wspaniali goście - zapowiedział Neinert.

Ogromną popularnością cieszy się co roku Letnia Grządka Teatralna - niebiletowane spektakle adresowane dla dzieci. - Przychodzą dzikie tłumy dzieci - te z okolicznych starych kamienic i te przywożone przez rodziców drogimi autami. Rodziców już wypraszamy, żeby stali z boku i nie zajmowali miejsc, bo szkoda - dzieci oglądają - mówił Mirosław Neinert.

W tym roku obejrzą m.in. "Tomcia Paluszka" Teatru Lalek Banialuka z Bielska-Białej, "Władcę skarpetek" Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu czy spektakl pt. "O dziewięciu miesiącach" słowackiego Teatru Piki, będącego opowieścią o tym, co dzieje się z dzieckiem, zanim pojawi się na świecie.

Spektaklom i koncertom będą towarzyszyć wystawy - "Boczny tor - opowieść o zmęczonych lokomotywach" Ignacego Cembrzyńskiego oraz prezentacja sztuki dziecięcej, powstałej w ramach warsztatów letnich w Centrum Kultury Katowice, prowadzonych przez edukatorkę sztuki Ewę Kokot.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji