Artykuły

Toruń. Urodziny Baja Pomorskiego z nagrodami

Srebrny medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i Medal za Zasługi dla Miasta Torunia na Wstędze to odznaczenia, jakie przyznano Teatrowi Baj Pomorski z okazji 70-lecia działalności.

Obchody jubileuszu toruńskiej sceny lalkowej finał miały w niedzielę. Po premierze "Ślubu" Witolda Gombrowicza w reżyserii Zbigniewa Lisowskiego [na zdjęciu] widzowie obejrzeli film o historii "Baja". Na archiwalnych zdjęciach można było m.in. zobaczyć pierwszych pracowników teatru i jego założycielkę, przybyłą z Wilna Irenę Pikiel-Samorewicz, przenosiny nowo utworzonego teatru z Bydgoszczy do Torunia, gdzie otrzymał własną, stałą siedzibę.

Potem wręczono odznaczenia. Srebrny medal "Gloria Artis" oprócz teatru jubilata odebrał też emerytowany aktor "Baja" Władysław Owczarzak, a brązowy - aktorka Agnieszka Niezgoda. Wręczając te państwowe nagrody Zenon Butkiewicz z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślał, że "Baj Pomorski" ma nie tylko zasługi dla lokalnej społeczności, ale i dla kultury kraju. Organizował prekursorskie festiwale i przedsięwzięcia edukacyjne, ma po przebudowie wyjątkową, formę architektoniczną, która może inspirować.

Medale "Zasłużony dla Kultury Polskiej" otrzymały aktorki Anna Katarzyna Chudek i Grażyna Rutkowska-Kusa, a Srebrny Krzyż Zasługi dyrektor teatru Zbigniew Lisowski.

Miejskie odznaczenie Medal za Zasługi dla Miasta Torunia na Wstędze (wcześniej uhonorowano nim byłego dyrektora "Baja" Antoniego Słocińskiego) przyznany został przez Radę Miasta jednogłośnie. Liczne grono aktualnych i emerytowanych pracowników "Baja" odebrało też listy gratulacyjne od prezydenta Torunia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji