Artykuły

Zamość. "Romeo i Julia" na 40-lecie Zamojskiego Lata Teatralnego

27 czerwca na zamojskim Rynku Wielkim odbędzie się spektakularne widowisko teatralne "Romeo i Julia" stworzone przez artystów Teatru Ochoty w Warszawie oraz mieszkańców miasta.

Wystartowało 40. Zamojskie Lato Teatralne. W ramach jubileuszowej edycji powstaje wyjątkowy spektakl na podstawie sztuki "Romeo i Julia" Williama Szekspira. Jedna z najsłynniejszych historii miłosnych wszech czasów w plenerowym widowisku autorstwa Igora Gorzkowskiego, Bożeny Stryjkówny oraz mieszkańców miasta przenosi widzów w realia Zamościa lat 70.

Spektakl "Romeo i Julia" tworzą aktorzy, tancerze i statyści wyłonieni w otwartych castingach, a akcja szekspirowskiego dramatu rozgrywa się na tle renesansowych schodów zamojskiego ratusza.

- Ten spektakl wywrócił nasze życie do góry nogami. Wszystko podporządkowane jest próbom. Chcemy, żeby wyszło jak najlepiej. Trzeba dać z siebie wszystko. Ale najważniejszy jest chyba społeczny wymiar przedstawienia. Fakt, że tworzą go mieszkańcy miasta. Możemy rozwijać swoje talenty, spełniać marzenia i przeżywać jedną z największych przygód w naszym życiu. W spektaklu biorą udział osoby w różnym wieku. Mamy wspaniałych seniorów. Świadomość, że 40 lat temu na tych samych ratuszowych schodach w Zamościu odbyło się pierwsze Zamojskie Lato Teatralne, podczas którego również wystawiono "Romea i Julię", to niezwykłe uczucie. Wtedy publiczność oglądała profesjonalnych aktorów, dzisiaj szansę na występ przed publicznością dostaliśmy wałśnie my - mówią o swoim udziale w spektaklu para nastolatków, Tomek i Oliwia, tytułowi Romeo i Julia.

Za opiekę artystyczną nad projektem odpowiada Igor Gorzkowski, reżyser i dramaturg, współzałożyciel Studia Teatralnego Koło, a także dyrektor artystyczny Teatru Ochoty w Warszawie oraz Bożena Stryjkówna, aktorka Teatru Ochoty, wieloletni pedagog teatralny.

- Wykorzystując architekturę miasta, w tym w szczególności ratuszowe schody, pragniemy zmienić jeden z najpiękniejszych rynków w Polsce, w magiczną przestrzeń teatralną. Podkreślając tym samym urodę Zamościa, miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Zbliżający się jubileusz 40-lecia Festiwalu, zainspirował nas do stworzenia projektu angażującego całe miasto. Projektu, który zjednoczyłby mieszkańców, pozwolił odkryć nowe talenty, podkreślił bogatą tradycję teatralną miasta, a także urozmaicił program ZLT - tłumaczą twórcy przedstawienia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji