Artykuły

Promocja ksiązki o Duśce

31 maja w w warszawskim Traffic Clubie spotkali się przyjaciele Darii Trafankowskiej. Okazją była promocja DUŚKI autorstwa Hanny Karolak.

"Albo święta, albo nienormalna. Wiem, że nie jest nienormalna, to chyba jest święta..." - mówiła Krystyna Janda o Darii DUŚCE Trafankowskiej.

W warszawskim Traffic Clubie spotkali się przyjaciele Darii Trafankowskiej. Okazją była promocja DUŚKI autorstwa Hanny Karolak.

Książka ta "nie jest portretem aktorki. Nie jest to także wywiad - rzeka, ani biografia osoby publicznej, której ogromną popularność i sympatię przyniósł serial "Na dobre i na złe". Nie jest to tym bardziej historia heroicznej walki o życie, zwłaszcza, że autorka przystąpiła do pracy nad swoją książką, gdy nic jeszcze nie zapowiadało choroby, która zabrała Duśkę.

O motywach napisania o Darii Hanna Karolak pisze w w ostatnim rozdziale ksiązki "Dlaczego Duśka?" stanowiącym rodzaj posłowia; "Mówić o Duśce, to mówić przede wszystkim o człowieku" - powiedziała autorce Krystyna Janda, gdy rodziła się opowieść o Darii Trafankowskiej.

Książka Hanny Karolak jest próbą pokazania osoby niezwykłej, próbą dotarcia do istoty zjawiska jakim była Duśka, z jej dobrocią, czułością dla świata i ludzi. Autorka miała świadomość, że pisanie o kimś po prostu dobrym, przyjaznym, pełnym wewnętrznego światła jest zadaniem trudnym, grozi bowiem nadmierną afektacją, lub banalną laurką."

Spotkanie poprowadziła Hanna Faryna-Paszkiewicz. Fragmenty książki o Duśce przeczytali Renata Berger (m.in. doktor Jadwiga Ziemiańska w NA DOBRE I NA ZŁE) i Andrzej Piszczatowski.

- Doświadczała bólu, krzywdy. Przeżyła rozpad 15-letniego małżeństwa z Waldkiem Dzikim. Ale żyła tak, jak każdy by chciał - akceptując to, co nas spotyka. Umiała łagodzić konflikty, naprawiać świat - opowiada o aktorce Hanna Karolak.

Książka zaczęła powstawać w czerwcu 2003. W lipcu Trafankowska dowiedziała się, że jest chora. - Któregoś dnia zadzwoniła: "Muszę ci coś powiedzieć, ale to nie jest na telefon". Powiedziała mi wtedy: "Lekarze dają mi dwa miesiące życia!" "Dusiu - odrzekłam - wycofuję się z pisania tej książki, bo to byłoby nadużycie". Ale poprosiła, byśmy spróbowały. Że potraktuje te zwierzenia jako rodzaj terapii - mówi autorka książki. - Przyjaciele uważali, że wokół Duśki jest tyle dobrej energii, że wyjdzie z tego. Gdy leżała w szpitalu na Banacha, odwiedzały ją tłumy. A ona żartowała: "Takie pielgrzymki przychodzą, czy ja już umieram?!" Nie wierzyła, że to się tak skończy...

DARIA TRAFANKOWSKA (1954-2004)

Aktorka, przez 25 lat wierna scenie.

Zadebiutowała na deskach Teatru Narodowego w Warszawie rolą Gruszy w "Braciach Karamazow". W roku 1983 zagrała tytułową rolę w "Iwonie księżniczce Burgunda".

Jej filmowym debiutem były "Zdjęcia próbne" Agnieszki Holland. Grała w filmach, m.in. w "Cudownym dziecku" Waldemara Dzikiego i w "Spirali" Krzysztofa Zanussiego, gdzie wcieliła się w rolę pielęgniarki. Po dwudziestu latach w takim samym kostiumie zdobyła serca widzów jako Siostra Oddziałowa w serialu telewizyjnym "Na dobre i na złe". Ogromną popularność zyskała, prowadząc program telewizyjny dla dzieci "Szalone liczby". Mimo postępującej choroby i intensywnej kuracji znalazła siłę i czas, by przeczytać i zaakceptować tekst przygotowywanej do druku książki, ciesząc się na myśl o jej wydaniu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji