Artykuły

Warszawa. Jest program festiwalu "Chopin i jego Europa"

Trzystu muzyków, cztery orkiestry, szesnastu solistów zaprezentuje się podczas 32 koncertów tegorocznej - 11 edycji - Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego" Chopin i jego Europa", który odbywać się będzie w Warszawie od 15 do 29 sierpnia - poinformował NIFC.

- Czekają nas wielkie wzruszenia artystyczne, mamy na festiwalu mistrzów i wspaniałych debiutantów, mamy bogaty repertuar, i bardzo ważny nurt wykonań historycznych, a to wszystko w gorącej atmosferze przed zbliżającym się Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, który już w październiku odbędzie się po raz siedemnasty w Warszawie - powiedział we wtorek dyrektor artystyczny festiwalu "Chopin i jego Europa" Stanisław Leszczyński z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina (NIFC).

Jak dodał hasło główne festiwalu "Chopin i jego Europa" składa się z dwóch części: "Przed wielkim konkursem" i "Od Chopina do Skriabina". To pierwsze nawiązuje właśnie do Konkursu, a hasło drugie +Od Chopina do Skriabina+, wzorem lat poprzednich, odnosi się do symbolicznych ram programowych festiwalu.

W programie festiwalu znajdą się przeboje muzyki klasycznej: Beethoven, Liszt, Czajkowski, Wieniawski, Rachmaninow, Paderewski, Sibelius i Elgar w mistrzowskich interpretacjach; muzyka polska od Chopina, Ogińskiego, Dobrzyńskiego, Kurpińskiego, Szymanowskiej, Wolffa i Lipińskiego do prawykonań utworów Andrzeja Czajkowskiego i Pawła Szymańskiego.

Utwory Aleksandra Skriabina pojawią się w tym roku dwukrotnie, w +chopinowskich+ gatunkach: 12 Etiudach op. 8 w wykonaniu francuskiego laureata XIII konkursu chopinowskiego - Philippe'a Giusiano oraz 24 Preludiach op. 11 w interpretacji kanadyjskiego pianisty Louisa Lortie" - zauważył w rozmowie z PAP Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Do najciekawszych akcentów programowych festiwalu, według organizatorów, zaliczyć można wykonanie skarbów polskiej muzyki przez uznanych artystów o światowej renomie. I tak m.in. Symfonia "Odrodzenie" Mieczysława Karłowicza zabrzmi w interpretacji Rosyjskiej Orkiestry Narodowej, Fantazja na tematy z "Don Giovanniego" Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego - w wykonaniu Philippe'a Giusiano, a Koncert fortepianowy Paderewskiego - w interpretacji Dang Thai Sona i londyńskiej Philharmonia Orchestra pod batutą Vladimira Ashkenazego.

W programie tegorocznego festiwalu zabrzmi też fortepianowa muzyka polska początku XIX-wieku w wykonaniu Tobiasa Kocha. Pianista ten podbił serca melomanów interpretacjami muzyki polskiej. I tym razem wykona on muzykę czasów chopinowskich na co najmniej trzech fortepianach; nie zapomni także o Michale Kleofasie Ogińskim - wybitnym twórcy polonezów fortepianowych.

Wśród wykonawców pojawią się orkiestry z Moskwy, Londynu, Freiburga i Warszawy, laureaci konkursów chopinowskich, w tym triumfatorzy z ostatniej jego edycji - ale również inni muzycy o wielkiej międzynarodowej sławie, jak Alexandre Tharaud, Sergej Krylov, Louis Lortie, Nelson Freire, Andreas Staier, Nikolai Lugansky, Jan Lisiecki, Ivo Pogorelic. Truls Mork, Matthias Goerne, Sol Gobetta i Bertrand Chamayou.

Wystąpi sensacyjny - zdaniem organizatorów - kwartet Apollon Musagete. Za sensację można też uznać koncerty zarówno Rosyjskiej Orkiestry Narodowej pod dyrekcją Mikhaila Pletneva, która wykona m.in. Symfonię "Polską" Piotra Czajkowskiego, Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego i Symfonię "Odrodzenie" Mieczysława Karłowicza - jak i występy jednej z najlepszych europejskich orkiestr: Philharmonia Orchestra z Londynu pod dyrekcją Vladimira Ashkenazego, który poprowadzi oprócz "Polonii" Elgara, II Symfonię Sibeliusa oraz Koncert fortepianowy Paderewskiego z solistą Dang Thai Sonem - zwycięzcą Konkursu Chopinowskiego w roku 1980, który zagra na fortepianie, będącym niegdyś własnością kompozytora.

Do punktów kulminacyjnych Festiwalu należeć będzie wykonanie Wariacji na temat "La ci darem la mano" Dobrzyńskiego przez Philippe'a Giusiano, recital wokalny Matthiasa Goerne z Piotrem Anderszewskim, występ Freiburger Barockorchester z "Concerto Polonaise" B-dur Telemanna - obok 3 Koncertów Bacha, z których jeden usłyszymy na "chopinowskim" fortepianie, czy recital nagrodzonej za wspaniałe nagranie Sonaty g-moll Sol Gabetty, która na festiwalu "Chopin i jego Europa" zagra po raz pierwszy.

Podczas koncertu finałowego zestawione zostaną trzy kontrastowo odmienne typy interpretacji pianistycznej: podczas jednego wieczoru z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka zagrają: Yulianna Avdeeva, Ingolf Wunder i Krzysztof Jabłoński.

W edycji Festiwalu opatrzonej podtytułem "Przed wielkim Konkursem" prezentowani będą także w specjalny sposób polscy uczestnicy tej najważniejszej na świecie Chopinowskiej rywalizacji, która rozpocznie się 1 października koncertem z udziałem Marthy Argerich.

"Regularnym" koncertom towarzyszyć będą nocne recitale przedstawicieli tegorocznej "polskiej ekipy" konkursowej, którzy od 17-go do 26-go sierpnia o godzinie 22:00 przeniosą słuchaczy w czasy XIX-wiecznej Warszawy. W parafialnym dla Chopinów Kościele św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu, młodzi pianiści grając na instrumencie z epoki - Erardzie z 1849 roku - nawiążą do idiomu musica notturna.

Dyrektor NIFC Artur Szklener powiedział we wtorek, że zorganizowanie tegorocznej edycji festiwalu "Chopin i jego Europa" było możliwe dzięki dodatkowemu finansowemu wsparciu, jakiego udzieliła minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji