Artykuły

Miłość w dwóch wersjach

Niemal w tym samym czasie, ale w dwóch różnych krajach, odbędą się premiery spektakli przygotowa­nych przez polskich twórców.

11 września w Operze w Waszyng­tonie zostanie wystawiony "Andrea Chenier" Umberto Giordano w reży­serii Mariusza Trelińskiego. Dzień wcześniej, na Festiwalu Pergolesiego we Włoszech, Michał Znaniecki po­każe "Il Flaminio" tego kompozytora.

Spektakl Mariusza Trelińskiego jest znany naszej publiczności. Jego marco­wa premiera w Teatrze Wielkim w Po­znaniu była wydarzeniem minionego sezonu. Treliński, który w ostatnich pięciu latach stał się najmodniejszym u nas reżyserem operowym, stworzył - obok słynnej i także wystawianej w Wa­szyngtonie "Madame Butterfty" - nie­wątpliwie najlepsze przedstawienie. W opowieści miłosnej Umberto Giordano dostrzegł także uniwersalną w każdej epoce przestrogę przed władzą, która, broniąc swych idei, pozbywa się ludzi, mających choć odrobinę zwątpienia.

Poznański "Andrea Chenier" był przygotowany w koprodukcji z Operą w Waszyngtonie. Teraz polscy realiza­torzy, bo Mariusz Treliński ma stałą ekipę, m.in. scenografa Borisa Kudlićkę i choreografa Emila Wesołow­skiego, pracuje nad przeniesieniem spektaklu do waszyngtońskiego Ken­nedy Center. Po premierze, której da­tę ustalono na 11 września, zaplano­wano sześć przedstawień, każde w znakomitej obsadzie. W roli tytułowej wystąpi najpopularniejszy obecnie włoski tenor Salvatore Licitra, partne­rować mu będzie jego rodaczka Paoletta Marraocu (Maddalena) i mek­sykański baryton Jorge Lagunes (Gerard). Nad stroną muzyczną czu­wa Evelino Pido, ale dwoma ostatni­mi spektaklami będzie dyrygować dy­rektor Opery w Waszyngtonie, Placido Domingo.

Mniej znane są w kraju zagranicz­ne dokonania innego polskiego arty­sty Michała Znanieckiego. Absolwent warszawskiej PWST od dłuższego czasu pracuje za granicą, przede wszyst­kim we Włoszech. Jest reżyserem pra­wie 80 spektakli operowych, ale także teatralnych, często łączących muzykę, śpiew i słowo. Dla tegorocznej edycji Festiwalu Pergolesiego, odbywającego się w Anconie i Jesi (kompozytor uro­dził się w tej drugiej miejscowości), przygotowuje inscenizację jego zapo­mnianej opery komicznej o miłości "Il Flaminio" z 1735 r. Michał Zna­niecki jest też autorem scenografii, premiera -10 września.

Po zakończeniu pracy za granicą obydwaj realizatorzy przyjadą do Pol­ski. Mariusz Treliński w warszawskiej Operze Narodowej ma przygotować przeniesienie swej ubiegłorocznej in­scenizacji "Damy pikowej" Czajkow­skiego ze Staatsoper w Berlinie. Pierw­sze spektakle zaplanowano w grud­niu. Natomiast Michał Znaniecki bę­dzie kończył pracę nad "Otellem" Ver­diego w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Premiera niebawem - 25 września.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji