Artykuły

Gdańsk. "Faraon" wg Nalepy w Wybrzeżu

Władza a religia - to zagadnienie, coraz bardziej aktualne w polskiej rzeczywistości politycznej, będzie zapewne głównym tematem nowego spektaklu Adama Nalepy, adaptacji powieści Bolesława Prusa "Faraon". Premiera 21 sierpnia.

Ogólnopolski projekt teatralny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Klasyka żywa", najczęściej przynosi efekty w postaci odświeżania tekstów niemal zupełnie zapomnianych, które czasem okazują się nad wyraz aktualne. Tym razem chodzi jednak o coś innego - tekst, który po pierwsze nie jest dramatem, ale powieścią, po drugie - znalazł sobie bardzo mocne miejsce w polskiej kulturze, choć niekoniecznie ze względu na popularność samej powieści. Chodzi o "Faraona" Bolesława Prusa, znanego dziś przede wszystkim za sprawą pamiętnego filmu Jerzego Kawalerowicza.

Na scenę teatralną postanowił przenieść ten materiał jeden z najwyżej ocenianych reżyserów współpracujących na stałe z Teatrem Wybrzeże, Adam Nalepa. Już kilkakrotnie pokazał, że znakomicie radzi sobie z dużymi realizacjami - a trudno sobie raczej wyobrazić, żeby tę monumentalną, było nie było, powieść sprowadzić do kameralnych rozmiarów. Nalepa miał też okazję pokazać, że dobrze wychodzi mu adaptowanie na scenę wielkiej prozy. To dobrze zwiastuje najnowszej premierze Wybrzeża, ostatniej podczas tegorocznego lata, bardzo pracowitego dla największej trójmiejskiej sceny.

Choć reżyser - jak zwykle w jego przypadku - nie chciał zdradzać przed spektaklem zupełnie nic, jeśli chodzi o jego kształt i wymiar, można się spodziewać, że będzie to obraz relacji między władzą a religią - bo to jest przecież główną treścią powieści Prusa, a zarazem - zagadnieniem, które nie tylko jest dziś aktualne, ale wręcz na aktualności zdaje się zyskiwać coraz bardziej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji