Artykuły

Gdynia. "Zły" wg Tyrmanda otworzy sezon w Muzycznym

Otwarcie nowego sezonu teatralnego w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni rozpocznie się 4 września, na Dużej Scenie liczącej 1070 miejsc, pokazem musicalu "Zły" wg wielowątkowej powieści Leopolda Tyrmanda.

Leopold Tyrmand pisarz, publicysta, znawca jazzu, ikona polskiego świata artystycznego lat pięćdziesiątych XX wieku, łączony jest ze zjawiskiem "bikiniarzy", czyli subkultury młodzieżowej funkcjonującej w Polsce w latach 50 - tych, łączącej młodzież niestosującą się do narzucanych norm, buntującą się wobec szarej rzeczywistości PRLu.

Akcja powieści kryminalnej "Zły", wydanej w 1955 roku, toczy się w Warszawie wśród powojennych gruzów. Tyrmand opisał w niej środowiska m.in. dziennikarzy, chuliganów, koników, handlarzy, cwaniaków, a także robotników.

Fabuła przedstawia historię polskiego superbohatera, który w realiach powojennej Warszawy na własną rękę usiłuje przywrócić praworządność w mieście. Tytułowy Zły to tajemnicza postać o nieprawdopodobnej tężyźnie, która samozwańczo walczy w obronie słabszych z warszawskimi chuliganami.

Witold Gombrowicz o "Złym": "romans brukowy", ale ten bruk faktycznie jest lśniący!"

Teatr Muzyczny w Gdyni uzyskał prawa autorskie od syna Leopolda Tyrmanda - Matthew Tyrmanda. Negocjacje trwały od lutego 2014 roku i zaowocowały dwuletnim kontraktem.

Spektakl jest realizowany przez doskonale znany publiczności i świetnie ze sobą współpracujący tandem na czele z Wojciechem Kościelniakiem, reżyserem i autorem adaptacji: Muzyka - Piotr Dziubek, teksty piosenek - Rafał Dziwisz, scenografia i animacje - Damian Styrna, kostiumy - Katarzyna Paciorek, mający na swoim koncie takie tytuły jak "Lalka" i "Chłopi". Do zespołu realizatorów dołączył także choreograf Jarosław Staniek znany gdyńskiej publiczności m.in. z "Hair", "Chicago" i "Fame".

Postawy bokserskiej oddającej realia warszawskiej ulicy pełnej zbirów, ment i łobuzów uczył aktorów mistrz kick-boxingu i zdobywca niebieskiego pasa w brazylijskim Jiu Jitsu - Janusz Kołakowski.

Wojciech Kościelniak o spektaklu: "Fascynuje mnie magia tej brudnej, zapylonej, nieodbudowanej jeszcze Warszawy. To był czas, kiedy - jak pisał Tyrmand i donosiły media - statystyczny warszawiak wdychał cztery cegły rocznie. I to zostało zestawione z kontrastującym komiksem spod znaku Batmana. Połączenie prawie niemożliwe, dlatego tak fascynujące. Mój "Zły" będzie dynamiczny, z pazurem, balansujący między teatrem nowoczesnym, odwołaniami do komiksu, musicalem i stylistyką noir. Narracyjnie bliżej mu będzie do teatru naturalnego".

W spektaklu zobaczymy efektownie zaaranżowane sceny bójek, kawiarnianych rozmów, zakrapianych potańcówek i pościgów samochodowych, a to wszystko wśród dźwięków jazzu lat 50tych.

Jest to jedyna w swoim rodzaju mieszanka realnego, wnikliwego spojrzenia na problemy tamtego czasu z fantazją bliską amerykańskim twórcom popularnych serii komiksowych. O ile znakiem rozpoznawczym Batmana jest jego strój nietoperza, a Spider-Mana pajęcza sieć o tyle Zły rozpoznawany jest przez niezwykłe, fosforyzujące oczy i pierścień z wielkim lśniącym brylantem.

Dynamiczna choreografia, efektowna oprawa scenograficzna, wartka akcja, historia pełna zagadek i tajemnic gwarantują dobrą, trzymającą w napięciu zabawę.

Spektakl postara się znaleźć odpowiedzi na pytania: Czy złem można zwalczać zło? Czy skuteczność zła jest dostatecznym argumentem by stosować je jako narzędzie w walce przeciw niemu samemu? Czy zło może być szlachetne? Przekonamy się już we wrześniu.

Tytułową rolę Złego, czyli Henryka Nowaka, zagra Krzysztof Wojciechowski. W roli Filipa Merynosa, głównego wroga Nowaka, wystąpi Bernard Szyc. Olimpię Szuwar, zamożną właścicielkę sklepu odzieżowego, zobaczymy w interpretacji Anny Marii Urbanowskiej i Karoliny Trębacz. Lekarza pogotowia Witolda Halskiego zagra Tomasz Więcek, jego dziewczynę Martę - Mariola Kurnicka i Maja Gadzińska, byłego boksera Kruszynę - Sebastian Wisłocki, redaktora Expressu Wieczornego Edwina Kolanko - Łukasz Dziedzic na zmianę z Tomaszem Steciukiem, Kubę Wirusa młodego redaktora - Sasza Reznikow, Michała Dziarskiego, porucznika MO - Aleksy Perski, kioskarza Juliusza Kalodonta - Zbigniew Sikora, Jonasza Drobniaka, detektywa amatora - Mateusz Deskiewicz, bikiniarza Jerzego Meteora - Tomasz Bacajewski, inżyniera Alberta Wilgę, właściciela warsztatu samochodowego - Andrzej Śledź. Łącznie na scenie zobaczymy 60 artystów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji