Artykuły

Oświęcim. Hanna Krall zostanie uhonorowana w Alei Pisarzy

Pisarka i dziennikarka Hanna Krall będzie kolejną artystką słowa, która zostanie uhonorowana tablicą w Alei Pisarzy, powstającej przed oświęcimską biblioteką "Galeria Książki" - poinformowała wiceszefowa książnicy Mariola Talewicz.

Jak powiedziała Talewicz na tablicy z brązu znajdzie się cytat z twórczości Krall. Pisarka osobiście go zaproponuje. Odsłonięcie zostało zaplanowane na 23 października.

Wicedyrektor dodała, że ideą Aleja nawiązuje do podobnych inicjatyw, które honorują aktorów, muzyków, czy sportowców. W Oświęcimiu wyróżniona jest sztuka słowa, która ma ogromną wartość kulturową. Dotychczas na trotuarze przed biblioteką tablice odsłonili już Ewa Lipska, Zofia Posmysz, Olga Tokarczuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Andrzej Stasiuk i Marcin Świetlicki.

Hanna Krall urodziła się w 1935 r. w Warszawie, w rodzinie żydowskiej. Podczas niemieckiej okupacji jej rodzice zginęli na Majdanku. Pięcioletnia Hania została wykradziona z transportu do obozu. Przeżyła dzięki pomocy Polaków. Po wojnie została umieszczona w sierocińcu dla dzieci żydowskich.

Ukończyła wydział dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała w 1957 r. na łamach "Życia Warszawy" reportażem "Nietoperze nad Miechowem". Związana była z tygodnikiem "Polityka". Jako pisarka zadebiutowała w 1972 r. książką "Na wschód od Arbatu". Sławę przyniosła jej wydana w 1977 r. książka "Zdążyć przed Panem Bogiem". To obszerny wywiad z Markiem Edelmanem, ostatnim żyjącym wówczas przywódcą powstania w getcie warszawskim.

Krall jest laureatką wielu prestiżowych nagród, w tym nagrody Polskiego PEN Clubu (1990), nagrody podziemnej "Solidarności" (1985), Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury (1999), nagrody im. Poli Nireńskiej i Jana Karskiego (1999), Nagrody Porozumienia Europejskiego (Lipsk 2000) oraz Nagrody Herdera. Przekłady jej książek ukazały się w Stanach Zjednoczonych, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Izraelu, Szwecji, Czechach, Rumunii, Finlandii, Słowacji, na Węgrzech i we Włoszech.

Decyzję o wyborze pisarza, który zostanie uhonorowany w Alei, podejmuje kapituła. Zasiadają w niej m.in. poetka i prozaik, krytyk i badacz literatury dla dzieci i młodzieży prof. Joanna Papuzińska z Uniwersytetu Warszawskiego, były sekretarz Wisławy Szymborskiej - Michał Rusinek, a także prof. Krzysztof Zajas z wydziału polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji