Artykuły

Łódź. Teatralne plany na nowy sezon

Teatr Jaracza pod nową dyrekcją artystyczną zapowiada aż dwanaście premier. Tylko dwie premiery operowe przedstawi Teatr Wielki. Nowy zaskoczy widza "Ziemią obiecaną" w reżyserii Remigiusza Brzyka, a Pinokio zaprosi na premierę spektaklu "Ronja, córka zbójnika". Ze studentami Szkoły Filmowej będzie pracował m.in. Jacek Poniedziałek.

Pierwsze premiery w nowym sezonie to spektakle dla młodego widza. Arlekin zaprasza 12 września na przedstawienie "W pogoni za życiem", a Logos pokaże tydzień później "Szelmostwa lisa Witalisa". Bohaterką "W pogoni za życiem" (adaptacja książki Przemysława Wechterowicza) jest jętka, która tuż po narodzinach dowiaduje się, że jej życie trwa tylko jeden dzień. Spektakl w konwencji teatru cieni łączonego z animacją komputerową reżyseruje Anna Nowicka. "Szelmostwa lisa Witalisa" to wierszowana bajka Jana Brzechwy. W przygotowanym przez Logos spektaklu w roli głównej wystąpi aktorka Teatru Powszechnego Karolina Łukaszewicz. Reżyseruje Marek Kasprzyk.

Zmiany w Teatrze Wielkim i Jaraczu

Aż dwanaście premier (siedem dużych spektakli i pięć mniejszych) planuje Teatr Jaracza pod nową dyrekcją artystyczną Sebastiana Majewskiego (przeszedł do Łodzi z Teatru Starego w Krakowie). W OFF Piotrkowska zawisł banner reklamowy z odświeżonym logo teatru i zapowiedziami pierwszych tytułów: "Książę niezłomny", "Komediant", "Antoniusz i Kleopatra", "Wassa Żelaznowa", "Thelma i Louise" oraz "Powrót Odysa". Poprzedni dyrektor artystyczny, Waldemar Zawodziński, jako jeden z powodów rezygnacji z funkcji podał problemy finansowe uniemożliwiające rozwój działalności artystycznej teatru. - Tniemy koszty. Realizatorzy godzą się pracować w teatrze za mniejsze pieniądze. Wykorzystujemy energię zespołu, jego potencjał i chęci - mówi Majewski.

Czego można się spodziewać po teatrze za nowej dyrekcji? Majewski: - Na pewno nie zmieni się to, z czego słynie Teatr Jaracza, czyli wystawianie tekstów klasycznych. Nasz repertuar nie będzie współczesny, nie planujemy spektakli, do których teksty będą pisane specjalnie dla teatru.

Zmienią się natomiast realizatorzy. Z Jaraczem współpracować będą Paweł Świątek, Agnieszka Olsten, Wojciech Faruga, Łukasz Gajdzis i Michał Borczuch. Próby do "Księcia niezłomnego" Calderona w tłumaczeniu Juliusza Słowackiego już trwają. Reżyseruje Świątek. Premiera planowana jest na 10 października.

Nowe oblicze ma w tym sezonie pokazać również Teatr Wielki. Obowiązki dyrektora przejął po Wojciechu Nowickim Paweł Gabara (z Gliwickiego Teatru Muzycznego). Zapowiada dwie premiery operowe, dwa nowe spektakle baletowe oraz koncert na zakończenie sezonu.

Na 21 listopada zaplanowana została premiera opery Mozarta "Don Giovanni". Reżyserię powierzono Natalii Babińskiej, która z sukcesem zrealizowała w Wielkim komiksowego "Cyrulika sewilskiego" Rossiniego. Kierownictwo muzyczne objął nowy dyrektor artystyczny łódzkiej opery - Wojciech Rodek. Drugą premierą operową zapowiadaną na maj będzie "Turandot" Pucciniego. Miłośnicy baletu zobaczą w styczniu "Lamailę" Macieja Pawłowskiego, a pod koniec sezonu połączenie "Święta wiosny" z "Krzesanym". Sezon zakończy gala z przebojami Verdiego, być może w plenerze - na pl. Dąbrowskiego.

Jubileusz Muzycznego

Teatr Muzyczny świętuje 70-lecie. Sezon otworzy koncertem jubileuszowym w weekend 26 i 27 września. W części pierwszej zaprezentowane zostaną fragmenty musicalowych i operetkowych hitów, m.in. z "Księżniczki czardasza", "Krainy uśmiechu", "Orfeusza w piekle", "Człowieka z La Manchy" czy "Jesus Christ Superstar" i "Łajzy". Drugą część zdominują plany i repertuarowe marzenia dyrekcji. Artyści zaprezentują fragmenty m.in. "Notre Dame de Paris", "Moulin Rouge", "South Pacific" i "Nędzników". Reżyseruje Zbigniew Macias. Kierownictwo muzyczne - Michał Kocimski.

W grudniu prapremiera musicalu "Cyrano" na podstawie sztuki Edmonda Rostanda. Za muzykę i kierownictwo muzyczne "Cyrana" odpowiada Krzysztof Herdzin, autorem libretta jest Jacek Bończyk. - Postanowiłem napisać własny tekst, bo czułem potrzebę uwspółcześnienia języka. Tłumaczenie Marii Konopnickiej jest piękne i poetyckie, ale pięć aktów wierszem może być dość ryzykowne - mówi Bończyk.

Ostatnia premiera sezonu w Muzycznym to planowana na czerwiec "Wielka księżna Gerolstein" Jacques'a Offenbacha. Jako reżyser opery komicznej zadebiutuje Piotr Bikont. Kierownictwo muzyczne objęła Elżbieta Tomala-Nocuń.

Spektakl parakulinarny

W Teatrze Nowym trwają już próby do "Więcej niż możesz zjeść" (premiera 2 października). Felietony parakulinarne Doroty Masłowskiej przenosi na scenę pod nadzorem autorki Marcin Nowak. Wystąpią Dominika Biernat, Malwina Irek, Mirosława Olbińska, Danuta Rynkiewicz, Wojciech Droszczyński, Adam Kupaj i Sławomir Sulej. Kostiumy i scenografię przygotowują Bracia (Agnieszka Klepacka i Maciej Chorąży), muzykę - Syny (1988 i Robert Piernikowski).

4 grudnia Nowy zaprosi na premierę "Ziemi obiecanej". Powieść Reymonta zaadaptuje Michał Kmiecik, reżyseruje Remigiusz Brzyk. W lutym będzie można zobaczyć "Juliusza Cezara" w reżyserii Małgorzaty Wdowik.

Teatr Pinokio rozpoczyna sezon projektem bajki_robotow.txt - czytaniami performatywnymi tekstów Lema. Na pierwszy ogień 19 września (godz. 18, duża scena) pójdą "Przyjaciele Automateusza". Reżyseruje Helena Radzikowska, studentka białostockiej filii Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. 2 października o godz. 19 Pinokio zaprosi na spektakl plenerowy "Wołanie miasta" przy ul. Sienkiewicza 75/77 (w dawnej fabryce Wigencja, która będzie w przyszłości siedzibą teatru i Centrum Sztuki Współczesnej dla Dzieci i Młodzieży). - Na początku roku planujemy jeszcze premierę spektaklu "Ronja, córka zbójnika" Astrid Lindgren. Reżyseruje Karolina Maciejaszek, która dostała stypendium prezydenta Łodzi na napisanie sztuki o obozie dla dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi. Ta sztuka do końca roku będzie w teatrze czytana - mówi Konrad Dworakowski, dyrektor Pinokia.

Teatr Powszechny bardzo intensywnie zamknął poprzedni sezon, nowy rozpoczyna więc spokojnie. W tym roku będą tylko premiery przedstawień dla niewidomych i słabo widzących.

Jacek Poniedziałek w Studyjnym

Studenci Szkoły Filmowej pracują nad trzema spektaklami. Pierwszą premierą Teatru Studyjnego będzie "Maria Stuart" Fryderyka Schillera w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Kolejnymi - "Iwona, księżniczka Burgunda" Witolda Gombrowicza (reżyseruje Anna Augustynowicz) i "Laleczka" Tennessee Williamsa (studentami pokieruje Jacek Poniedziałek).

Teatr Mały zaprasza 9 października na premierę "Ani z Zielonego Wzgórza". Adaptację przygotowuje Małgorzata Flegel. Na 11 listopada Mariusz Pilawski, dyrektor, przygotowuje spektakl "Słowacki nie chce zejść ze sceny". - To będą monologi z kilku dramatów, prawdopodobnie "Fantazego", "Kordiana" i "Lilli Wenedy" - mówi Pilawski. - A przed Bożym Narodzeniem przedstawimy widzom nową polską komedię.

Teatr Chorea chciał zrobić przedstawienie o Kantorze. - Ale go nie będzie, bo spadkobierczyni nie udzieliła nam praw do wykorzystania tekstu - mówi Tomasz Rodowicz. - Na przełomie roku zamierzamy wznowić próby do spektaklu "Grotowski - próba odwrotu", który przewrotnie nazwiemy "próbą powrotu". Aktorzy po czterech latach skonfrontują się z własnym rozwojem artystycznym i myśleniem o teatrze.

Dzięki crowdfundingowi Chorea nagra płytę z "Lulabajkami" (wystąpi Natalia Przybysz). Na listopad zaplanowano pierwsze pokazy pracy młodzieży w ramach międzynarodowego projektu "Take Over".

Teatr Szwalnia pokaże 30 października wzruszający spektakl "Rysunek z pamięci", zrealizowany według pomysłu Weroniki Fibich z okazji 71. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto. Szwalnia przygarnie pozbawionych siedziby artystów cyrkowych z grupy Carnival. Na nowy rok planowana jest m.in. premiera "Filozofii po góralsku" Józefa Tischnera.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji