Artykuły

Warszawa. Festiwal "Kaskaderzy Teatru" w IT

5 i 6 września w Instytucie Teatralnym odbędzie się Festiwal Kaskaderzy Teatru, w ramach którego zobaczyć będzie można przedstawienia najważniejszych przedstawicieli polskiego teatru formy - Adama Walnego, Krzysztofa Zemły i Tadeusza Wierzbickiego.

"Kaskaderzy Teatru" to festiwal poświęcony twórcom oryginalnych zdarzeń scenicznych, autorom nowych technik teatralnych, postaciom wymykającym się polityce kulturalnej kraju a docenianym poza nim, działającym w odosobnieniu, na uboczu głównych nurtów kultury. Jego bohaterami są Tadeusz Wierzbicki z Majaczewic (ponad trzydzieści lat obecności na scenach kraju i świata), Adam Walny (dwadzieścia lat pracy na scenie poza instytucjami), Krzysztof Zemło (kilka lat poza strukturami, z nadzieją na więcej). W programie: warsztaty autorskich technik animacji, wernisaż wystawy Adama Walnego, seminaria i panele dyskusyjne poświęcone teatrowi formy, spektakle "Szekspir - made in Poland" i "Hamlet" (Walny-Teatr), "Podróż" (Teatr Lalki i Ludzie), "Litera i" (Laboratorium Zjawisk Świetlnych Tadeusza Wierzbickiego).

***

05.09.2015

10:00 - 15:00 - Warsztaty autorskich technik animacji - kino manualne

16:00 - Wernisaż wystawy Adama Walnego "Lalka mój aktor"

17:00 - Laboratorium Zjawisk Świetlnych Tadeusza Wierzbickiego "Litera i"

18:00 - Seminarium i panel dyskusyjny "Światło - mój aktor"

19:00 - Walny - Teatr "Szekspir - made in Poland"

***

Warsztaty teatralne podczas Festiwalu Kaskaderzy Teatru dają możliwość poznania pracy, myślenia, rozwiązań technicznych konkretnych artystów podczas montażu scenografii, próby, spotkania w bufecie, dialogu przed i po spektaklu. Dają obraz pracy artysty teatru osobnego czyli zarazem scenarzysty, scenografa, aktora, reżysera i krytyka własnej sztuki przede wszystkim wizjonera teatru.

***

WALNY

"Szekspir - made in Poland" to widowisko uliczne. Polski Szekspir to postać Baraniego Kożuszka, warszawskiego włóczęgi i inwalidy ulicznego aktora,który końcem XVIII wieku na warszawskiej starówce ścinał przy pomocy gilotyny lalki wyobrażające postaci znane z życia politycznego, które jak już dziś wiemy przyczyniły się do rozbiorów Polski. "Szekspir - made in Poland" to tragiczny obraz polskiej historii bez zwycięstw realizowany w formie clownady a'rebour czyli z założeniem samych zwycięstw.

WIERZBICKI

"Litera i" - spektakl nieustannie na nowo komponowany zmieniał się, zmieniały się miniatury, formy graficzne; scenografia, i tytuł spektaklu. Najpierw był Teatr Ti Ti Taa w cieniach chińskich realizowany z młodzieżą szkolną, potem Teatr kropki i kreski w cieniach chińskich i w światłach odbitych realizowany ze studentami wydz. lalkarskiego, następnie tylko w światłach odbitych "solo Zajączki" , potem "MAŁE i", "i" a teraz "Litera i". Jest to rodzaj pamiętnika, w którym zebrane są moje eksperymenty z kształtowaniem światła odbitego w ruchu.

Rezerwacje i zapisy na warsztaty:

walny-teatr@wp.pl

tel.: +48 692 132 904

Bilety na spektakle: 30 zł

Udział w warsztatach: 100 zł

***

06.09.2015

11:00 - 16:00 - Warsztaty autorskich technik animacji - pałuby

17:00 - Teatr Lalki i Ludzie Krzysztofa Zemło, "Podróż"

18:00 - Seminarium i panel dyskusyjny "Teatr animacji wobec multimediów"

19:00 - Walny - Teatr "Hamlet"

WALNY

"Hamlet" - spektakl realizowany w autorskiej technice marionetek podwodnych opowiada o zemście Ducha zamordowanego Ojca realizowanej dłońmi żywego syna - Hamleta. Ten przypadkowo wtajemniczony w Inną Rzeczywistość - pozagrobową - naznaczony odpowiedzialnością doświadczania transcendencji a zarazem bezradny wobec własnej niedoskonałości próbuje wymknąć się konieczności mordu.

ZEMŁO

"Podróż" - na scenie spotykają się malarz, muzyk i aktor i wspólnie tworzą widowisko, którego forma oscyluje między performace lastycznym, koncertem muzycznym a spektaklem teatralnym. Składa się ono z cyklu ruchomych, realizowanych na żywo, występujących jeden po drugim obrazów. Każdy obraz w odmienny sposób odnosi się do "podróży" - tematu całości.

Rezerwacje i zapisy na warsztaty:

walny-teatr@wp.pl

tel.: +48 692 132 904

Bilety na spektakle: 30 zł

Udział w warsztatach: 100 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji