Artykuły

Warszawa. Cykl imprez "Kantor 2015: Poszukiwania" na Placu Defilad

Projekcje, warsztaty i wycieczka rowerowa śladami Tadeusza Kantora odbywać się będą w sobotę i niedzielę na Placu Defilad w Warszawie w ramach cyklu "Kantor 2015: Poszukiwania". Impreza jest częścią obchodów 100-lecia urodzin artysty.

Z okazji 100. rocznicy urodzin Tadeusza Kantora - jednego z najważniejszych polskich reżyserów teatralnych, scenografów i malarzy - Dom Spotkań z Historią zorganizował weekendowy cykl imprez, przybliżających publiczności postać artysty, jego życie i twórczość.

- Zależy nam na tym, by dotrzeć do osób, które mają świadomość, że Tadeusz Kantor był ważną postacią świata sztuki, nie do końca wiedzą jednak, na czym polegała wielkość tej postaci i jego twórczości. Chcemy opowiedzieć o Kantorze "od kuchni", przedstawić go - jakim był człowiekiem, jak się z nim pracowało; m.in. Tadeusz Rolke, który opowie jak to było robić zdjęcia podczas peformensów, jakie Kantor realizował w Warszawie - powiedziała PAP Alicja Smotryś, przedstawicielka organizatora imprezy.

Weekendowy "festiwal kantorowski" rozpocznie się w sobotę, wycieczką rowerową śladami najsłynniejszych kontrkulturowych, "artystycznych" kawiarni okresu PRL-u. Organizatorzy przypominają słowa Tadeusza Kantora: "wszelką rewolucję artystyczną wywołują kawiarnie"; wycieczkę poprowadzi muzyk i reżyser Reda Haddad.

- To będzie przedziwne wydarzenie. Jego uczestnicy wyruszą z Placu Defilad na rowerach razem z reżyserem Redą Haddadem, pojadą śladami najważniejszych, nieistniejących już kawiarni PRL-owskich. Haddad opowie liczne anegdoty, a towarzyszyć będą mu muzycy, którzy będą przygrywać na saksofonie, trąbce i innych instrumentach. To doświadczenie na pograniczu happeningu - dodała Smotryś.

Na Placu Defilad i w Barze Studio staną specjalnie przygotowane drewniane ławki, nawiązujące do spektaklu "Umarła klasa", jednego z najsłynniejszych dzieł Kantora. W tej zaimprowizowanej "szkole" na Placu Defilad przez cały weekend odbywać się będą zajęcia, poświęcone życiu i twórczości reżysera, pod hasłem "Kantor: nieprzerwane lekcje".

Wykład "Żywa umarła klasa" poprowadzi artystka i performerka Angelika Fojtuch. Wśród prelegentów znaleźli się także aktor teatru Kantora i historyk sztuki Lech Stangret - poprowadzi zajęcia "Tadeusz Kantor - pielgrzym przekraczający granice", a także autor filmów dokumentalnych Andrzej Sapija, który wygłosi wykład "Kantor filmowy". Fotograf Tadeusz Rolke opowie o swoich doświadczeniach fotografowania wystaw, happeningów i spektakli Kantora w wykładzie "Autoportret z Kantorem".

Wykłady odbędą się także w niedzielę; krytyk sztuki i kurator Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie Stach Szabłowski opowie o kantorowskim ambalażu, czyli opakowaniu - Kantor tworzył ambalaże z kopert, parasoli i przedmiotów codziennego użytku; wygłosi także wykład pt. "Krzesło i jego historia, czyli pomnik niemożliwy". Wystąpi także artysta Rafał Betlejewski z wykładem "Teatr niemożliwy! Happening i co dalej?" oraz teatrolog Dawid Mlekicki, który opowie o swojej podróży do Wielopola Skrzyńskiego, rodzinnego miasta Tadeusza Kantora.

Organizatorzy przygotowali także warsztaty dla dorosłych "Dziecko jest ojcem człowieka". "Jednym z charakterystycznych wątków twórczości Kantora jest motyw lalek, noszonych na plecach aktorów, przedstawiających ich jako dzieci. Przez całe dorosłe życie ludzie zmagają się z doświadczeniami przeżytymi w dzieciństwie. Jak chronić dzieci przed zranieniem?" - pytają organizatorzy w materiałach prasowych.

Odbywać się będą także warsztaty plastyczne dla dzieci, pt. "Ta sama wyobraźnia, ta sama ekspresja" oraz międzypokoleniowe warsztaty teatralne "Kantorek przemian".

Finałem dwudniowej imprezy będzie pokaz spektaklu "Wielopole, Wielopole" z 1984 r., w reżyserii Andrzeja Sapiji. Wprowadzenie do spektaklu poprowadzi teatrolog Maciej Nowak.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji