Artykuły

Kraków. Nowy sezon, nowe premiery

Wśród premier sztuki Szekspira, Różewicza, Levina, Ibsena, Barza, "Ania z Zielonego Wzgórza" i scenariusz filmowy Kieślowskiego Kolejny sezon teatralny już rozpoczęty. Sprawdziliśmy, jakie premiery pojawią się jako pierwsze na jedenastu krakowskich scenach.

* Teatr im. J. Słowackiego już w sobotę pokazał po raz pierwszy najnowszą propozycję - Szekspirowską tragedię "Romeo i Julia", w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka. Reżyseria Marcin Hycnar, a w tytułowe postaci wcielają się Marcin Wojciechowski, jeszcze student PWST oraz gościnnie Ewa Jakubowicz. Obok nich: Marta Konarska, Grzegorz Mielczarek, Marcin Kuźmiński, Tomasz Wysocki, Tomasz Augustynowicz... Oficjalna premiera- 4 X.

* Opera Krakowska też w sobotę zainaugurowała sezon "Piękną Heleną", a już 25 bm. zaprosi na premierę "Cyganerii" Pucciniego w reżyserii Laco Adamika. Kierownictwo muzyczne spektaklu - Tomasz Tokarczyk, scenografię i kostiumy - Barbara Kędzierska. W obsadzie m.in.: Tomasz Kuk i Andrzej Lampert (Rodolfo), Marcelina Beucher i Iwona Socha (Mimi), Adam Szerszeń i Mariusz Godlewski (Marcello) oraz Katarzyna Oleś-Blacha i Iwona Krzywicka (Musetta).

* Dyrektor Teatru Groteska Adolf Weltschek otworzy sezon klasyką - "Anią z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery, w adaptacji Małgorzaty Zwolińskiej. W postać tytułową wcielą się wymiennie studentki PWST Dominika Guzek i Natalia Hodurek, poza nimi m.in. Anna Sokołowska-Rokita, Olga Przeklasa, Monika Filipowicz, Włodzimierz Jasiński, Bartosz Watenborski. Pierwsze spektakle - 25-26 IX.

* Teatr Nowy pokaże premierowo "Szwaczki" Pawła Sali w reżyserii Piotra Siekluckiego. Historia biednych szwaczek uwięzionych w męskiej szwalni życia to opowieść o losie kobiet, które od dziesięcioleci nie wychodzą z ukrycia, a wciąż traktowane są jako gorszy gatunek. I oto jednoczą się i rosną w siłę, której ostrze kierują w męskie przyrodzenie. Już 26 IX.

* Teatr Bagatela wystawi "Płomień żądzy" Hanocha Levina, w reżyserii Małgorzaty Bogajewicz, nostalgiczną komedię o perypetiach panny na wydaniu. W rolach głównych Ewelina Strejki i Wojciech Leonowicz. Także Piotr Różański, Małgorzata Piskorz Krzysztof Bochenek, Ewa Mitoń. Scena na Sarego 1 X, gala premierowa 4 X.

* W Starym Teatrze "Wróg ludu" Henryka Ibsena. Główny bohater desperacko walczy o likwidację uzdrowiska, które tak naprawdę truje ludzi, spotykając się z nieufnością i wrogością. A mimo to niezłomnie dąży do celu. W obsadzie: Bogdan Brzyski, Michał Majnicz, Zbigniew Ruciński, Małgorzata Zawadzka, Radosław Krzyżowski, Bolesław Brzozowski, Zbigniew Kosowski, Paweł Kruszelnicki, Juliusz Chrząstowski. Duża Scena, 3 X

* Pierwszą premierą rozpoczynającego 60. sezon Teatru Ludowego będzie Różewiczowska "Kartoteka", powstała w koprodukcji z wrocławskim Teatrem Współczesnym. Jako reżyser zadebiutuje były aktor Ludowego - Marcin Kalisz. W obsadzie m.in.: Beata Schimscheiner, Beata Sitkowska, Piotr Pilitowski, Jan Nosal, Bogdan Słonimski (gościnnie). Duża Scena, 30 X.

* W Łaźni Nowej jej twórca Bartosz Szydłowski przygotuje, wg własnego scenariusza, rozsławiony niegdyś przez wybitny film Krzysztofa Kieślowskiego "Przypadek" (z roku 1981). W roli Witka (w filmie Bogusław Linda) student PWST Maciej Sajur. Obok niego m.in.: Barbara Kurzaj, Karina Seweryn, Angelika Kurowska, Robert Koszucki, Radosław Krzyżowski. Pierwsze spektakle - 30-31 X.

* Teatr Variete zapowiada polską prapremierę "Przerażonego na śmierć", w reżyserii Anglika Rona Aldridge'a, który swój scenariusz oparł o tekst Sally Hughes. Mroczne widowisko, z elementami magii i iluzji, przeniesie widza w połowę XIX w. Grają: Tadeusz Huk lub Paweł Sanakiewicz, Lesław Żurek lub Marcin Zacharzewski, Karolina Chapko... Po raz pierwszy 31 października, czyli w Halloween...

* Teatr Scena STU swój jubileuszowy sezon - w lutym półwiecze! - rozpocznie premierą "Kolacji na cztery ręce" Paula Barza, powstałą we współpracy z warszawskim Teatrem Kamienica, gdzie spektakl ów miał premierę w minioną sobotę. Grają Olaf Lubaszenko (Haendel) i Emilian Kamiński (Bach) oraz Maciej Miecznikowski (kamerdyner Schmidt). Sztuka już miała premierę w STU - w roku 1988 - z Jerzym Bińczyckim, Janem Nowickim i Janem Peszkiem. Teraz Bach i Haendel powrócą 6 XI.

* Teatr KTO wraz z Krakowskim Teatrem Tańca zaproponuje "Urodziny" (tak głosi roboczy tytuł) w choreografii Eryka Makohona. Bo choć w przedstawieniu pojawi się słowo, wykorzystuje ono przede wszystkim pozawerbalne środki ekspresji. "Urodziny" portretują cztery postaci, które znalazły się w sytuacjach granicznych, prowokujących je do weryfikacji swoich dotychczasowych postaw. Premiera w grudniu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji