Artykuły

Lekcja baletu

"Abalecadło" w reż. Sławomira Gidla w Operze Bałtyckiej. Pisze Tadeusz Skutnik w Dzienniku Bałtyckim.

Balet Opery Bałtyckiej z okazji Dnia Dziecka zdobył się na arcyciekawą propozycję dla najmłodszych widzów. Na spektakl pt. "Abalecadło", który wprowadza ich w tajniki sztuki baletowej. Właściwie to nie ma co się zachwycać podobnymi pomysłami. Taka będzie przyszłość baletu, jakich widzów sobie wychowa. Taka będzie przyszłość opery, teatru, filmu... w ogóle sztuki. Zadaniem każdego rodzaju sztuki jest wychowywanie sobie przyszłego odbiorcy. To, że balet gdański przypomniał sobie o tym - chwała mu: umiarkowana.

Pomysł opracował Jerzy Snakowski. Wyreżyserował Sławomir Gidel przy wsparciu Agaty Lechowicz. Oprawiła plastycznie Claudia Lorenz (młoda artystka niemiecka, debiutująca u nas w ramach programu Leonardo). Wykonywał z werwą i radością cały zespół baletowy ucząc, bawiąc i bawiąc się. Trudno było rozpoznać naszych solistów (ale czy to ważne dla dzieci?), ukrytych np. pod postaciami owadów. Osa -Karolina Jastrzębska, Biedronka - Małgorzata Insadowska, Pająk - Leszek Alabrudziński. Albo pod postacią innej płci. Zła Wróżka - Kamil Jędrycha,

Pani Simone - Bohdan Szymaniuk.

Całość prowadził Pan Klawiatura - importowany z Teatru Muzycznego Grzegorz Duda. Objaśniał kroki, figury taneczne, kostiumy, tłumaczył co to są pointy (a tancerki demonstrowały taniec na pointach), kto to jest choreograf, wciągał dzieci do akcji (rwały się jedno przez drugie!), zapraszał do owacji itd. Dzieci bawiły się setnie, choć momentami miały lekkiego stracha.

Mateusz Giesek trochę się bał, gdy wpadła na scenę Zła Wróżka, narobiła dymu. Pytał mamę czy to dym nieszkodliwy, czy może mają się już ewakuować. A Kuba Kseniak mówi, że w ogóle się nie bał, jego młodsza siostrzyczka Zosia też; podobała się jej bardzo Dobra Wróżka Bzu. Nie bał się niczego Leonard. Jak miał się bać Złej Wróżki, skoro to jego tata Kamil? Surowej Nauczycielki, skoro to jego mama Kinga? Jędrycha.

Są różne szkoły. Tak rozpromienione "lekcje" rzadko się widuje.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji