Artykuły

USA. Wykład o Tadeuszu Kantorze w Nowym Jorku

Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku zaprasza 30 września o godz. 18.30 na wykład Davida A. Goldfarba "Żydowska obecność i nieobecność w teatrze Tadeusza Kantora".

Tadeusz Kantor (1915-90), reżyser, twórca happeningów, malarz, scenograf, pisarz, teoretyk sztuki, odegrał kluczową rolę w odrodzeniu idei awangardy międzywojennej Polski w okresie powojennym. Jego działalność teatralna rozpoczęła się od podziemnych inscenizacji dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza, "Witkacego" i rozwinęła w kierunku międzynarodowych produkcji wystawianych w nowojorskim La Mama, ETC. Na świecie znany jako wybitna, oryginalna osobowość teatru XX wieku.

Nie jest jasne w jakim stopniu Kantor identyfikował się z kulturą żydowską, ale jego prace naznaczone są znaczącą obecnością tej tematyki, od Purim i melodii chasydzkich, do rabina recytującego kadisz i Żydów w opaskach stojących w obliczu zagłady. Kantor o własnym pochodzeniu powiedział, "Myślę, że były tam jakieś żydowskie początki rodzinne, które nie są dla mnie istotne. Istotne, moim zdaniem, jest to, że kultura żydowska ma kolosalne znaczenie dla kultury polskiej".

Tadeusz Kantor tworzył częściowo pod wpływem prozy Brunona Schulza. Schulzowskie postaci i przedmioty takie jak pokojówka, przedmiot pożądania, Adela, z czy chimeryczny teleskop samochodowy Schulza pojawiają się w Jego twórczości.

Gdy Kantor pożycza, a następnie formułuje materiał z Schulza i jemu współczesnych, takich jak Witkiewicz czy Witold Gombrowicz, proces ten wydaje się być częścią dialogu między artystami, a jednak praca Kantora jawi się jako głęboko osobista i autobiograficzna, ukształtowana przez doświadczenie II Wojny Światowej i Holokaustu. Nawet gdy teatr Tadeusza Kantora wszedł na scenę światową, zachował tę niepowtarzalną atmosferę podziemnej piwnicy.

David A. Goldfarb (PhD, CUNY, 1999) pracował jako kurator ds. literatury w Instytucie Kultury Polskiej w Nowym Jorku i wykładał na Barnard College (Uniwersytet Columbia). Publikował eseje i prace na temat literatury polskiej i rosyjskiej w wielu czasopismach naukowych i antologiach, napisał wstęp do edycji Penguin Classics "Ulica Krokodyli" i Inne Opowiadania Brunona Schulza, obecnie w trakcie pracy nad książką o Brunonie Schulzu.

***

The Mid-Manhattan Library,

The Dorot Division Of the New York Public Library

oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku

wykład Davida A. Goldfarba

"The Jewish Presence and Absence in the Theater of Tadeusz Kantor"

Środa 30 września, 2015 o 18:30

Mid-Manhattan Library, 455 Fifth Ave, New York, NY, 6 piętro

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji