Artykuły

Toruń. Nowy sezon u Horzycy zapowiada się ambitnie

Teatr im. Wilama Horzycy szykuje na ten sezon pięć premier. Zobaczymy m.in. "Króla Leara" Szekspira, "Bramy raju" według Jerzego Andrzejewskiego, a także "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza.

Propozycje tego sezonu należą do klasyki dramatu, polskiej literatury, ale znajdziemy również współczesną dramaturgię. Po raz pierwszy toruńska publiczność zobaczy "Króla Leara" Szekspira. Ze słynną tragedią zmierzy się Grzegorz Wiśniewski, reżyser znany w Toruniu z inscenizacji "Marii Stuart", jeden z najważniejszych twórców teatru średniego pokolenia. Premiera zaplanowana została na styczeń 2016.

Już 17 października torunianie poznają inscenizację "Bram raju" według Jerzego Andrzejewskiego w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego. Powieść osnuta jest wokół wątku tzw. krucjaty dziecięcej z 1212 roku. Twórcy skupią się na opowieści o młodzieńczych uczuciach, fascynacjach, pragnieniach, pierwszych miłościach i doznaniach własnej cielesności. W spektaklu po raz pierwszy wystąpi w zespole Horzycy nowy aktor Bartosz Woźny.

Teatr Horzycy zaprasza na "Krzyżaków"

Niezwykle interesująco zapowiada się premiera "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza. Adaptacji wielkiej powieści podjął się Radosław Paczocha, a na scenę przeniesie ją na przełomie marca i kwietnia 2016 Michał Kotański. - Realizacja jest inscenizacyjnym eksperymentem. To nie tylko powieść z kanonu lektur szkolnych, ale i możliwość nowego spojrzenia na patriotyzm, jego kształtowanie się w dziejach i relacje polsko-niemieckie - informuje Paulina Tchurzewska z działu promocji Teatru Horzycy.

W nowym sezonie nie zabraknie także przykładów współczesnej dramaturgii. Pierwszy z nich to tragikomedia "A komórka dzwoni" Sary Ruhl - spektakl przygotuje późną wiosną Bartosz Zaczykiewicz. Szwedzki dramat "Noc jest matką dnia" Larsa Noréna wieńczy propozycje premierowe na ten sezon. Teatr zaprosił do współpracy Agatę Dyczko, która zaprezentowała się toruńskiej publiczności na trzeciej edycji festiwalu debiutantów Pierwszy Kontakt. - Aktualny, choć napisany ponad 30 lat temu tekst zaskakująco celnie opowiada o stanie mentalnym wielu z nas i wielu z naszych znajomych w rzeczywistości, w której to dobra materialne wyznaczają hierarchie i w ogromnej mierze dyktują poczucie wartości - opowiadają przedstawiciele teatru.

Teatr Horzycy ponadto zaprasza na "Szumy w kulisach", podczas którego aktorzy przeczytają dramaty, wiersze, fragmenty prozy i głośnych reportaży. Częścią tych spotkań będą dyskusje z ekspertami i publicznością. - Wszystkim premierowym spektaklom towarzyszą zajęcia edukacyjne. Staramy się uniknąć tradycyjnych pogadanek i wykładów o sztuce teatru. Nasz program "Edukacja" to zaproszenie do wspólnych poszukiwań, praktyk, ale i odnalezienia na zapleczu teatralnym odpowiedzi na każde pytanie interpretacyjne. Nie ma pytań głupich. Są tylko przeszkody, które nie pozwalają ich zadać. My chcemy je zburzyć - mówi Tchurzewska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji