Artykuły

Kraków. Tadeusz Kantor na fotografiach członków krakowskiego ZPAF

Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Krakowski zaprasza na wystawę "Tadeusz Kantor na fotografiach członków krakowskiego ZPAF", na której będzie można zobaczyć wybrane fotografie z bazy portalu tadeuszkantor.com.pl. Wernisaż wystawy odbędzie się 2 października o godzinie 19.

Kolejnym wydarzeniem towarzyszącym powstaniu portalu będzie spotkanie z Wojciechem Plewińskim, Jackiem Marią Stokłosą i Aleksandrem Włodyką prowadzone przez Martynę Nowicką. Zapraszamy 10 października o godzinie 17:00 do Cricoteki.

Rok 2015 został ogłoszony przez UNESCO Rokiem Tadeusza Kantora, z tej okazji Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Krakowski przygotował projekt "Tadeusz Kantor na fotografiach członków krakowskiego ZPAF". Jego głównym założeniem jest stworzenie portalu tadeusz-kantor.com.pl z pełną dokumentacją prac fotografów związanych z krakowskim okręgiem ZPAF, którzy mieli okazję pracować z Tadeuszem Kantorem i dokumentować nie tylko jego spektakle, ale także happeningi i scenografię.

W bazie znajdzie się około 1000 zdigitalizowanych fotografii autorstwa Ryszarda Bobka, Leszka Dziedzica, Witolda Górki, Zbigniewa Łagockiego, Wacława Nowaka, Wojciecha Plewińskiego, Jacka Marii Stokłosy, Jacka Szmuca oraz Edwarda Węglowskiego. Będzie można zobaczyć dokumentację z takich spektakli jak "Mątwa", "Cyrk", "W małym dworku", "Wariat i zakonnica", "Kurka wodna", "Nadobnisie i koczkodany", "Umarła klasa", "Wielopole, Wielopole", "Niech szczezną arty-ści", "Nigdy tu nie powrócę", "Dziś są moje urodziny".

Wszystkie fotografie zostaną opatrzone merytorycznym komentarzem opracowanym przez dr Klaudiusza Święcickiego, wybitnego znawcę kantorowskiej twórczości.

Projekt "Tadeusz Kantor na fotografiach członków krakowskiego ZPAF" oprócz nadrzędnego celu, jakim jest przybliżenie twórczości wybitniego dramaturga, ma także za zadanie usystematyzowaną prezentację bogatego archiwum członków krakowskiego ZPAF związanych z jego postacią.

Strona internetowa, ze względu na światową sławę Kantora będzie dostępna w dwóch wersjach językowych, polskiej i angielskiej.

Kolejnym wydarzeniem towarzyszącym powstaniu portali 10 października 2015 roku o godzinie 17 Cricotece odbędzie się spotkanie promujące portal, w którym udział wezmą Wojciech Plewiński, Jacek Maria Stokłosa i Aleksander Włodyka. Rozmowę poprowadzi Martyna Nowicka.

***

tadeuszkantor.com.pl

Otwarcie wystawy: 2.10.2015, 19.00

ZPAF Gallery

ul. św. Tomasza 24

Kraków

3.10.2015-1.11.2015

czw-nd, 12.00-18.00

Spotkanie: 10.10.2015, 17:00

Cricoteka

ul. Nadwiślańska 2-4

Kraków

**

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji