Artykuły

Kraków. Rusz na jesienny spacer śladem wielkiej Heleny

W niedzielę warto ruszyć przez Stare Miasto szlakiem wyznaczonym przez Spacerownik Teatralny. Odwiedzimy miejsca związane z "pierwszą szekspirzystką świata" - jak jeszcze za życia mówiono o Helenie Modrzejewskiej.

Spacerownik Teatralny to projekt realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie z okazji 250-lecia Teatru Publicznego.

W stolicy spacerować będziemy śladami Wojciecha Bogusławskiego czy Tadeusza Łomnickiego, poznamy też Łódź Leona Schillera.

W Krakowie patronką Spacerownika Teatralnego jest Helena Modrzejewska. Aktorka w II połowie XIX wieku podbijała sceny Polski, Europy i Ameryki rolami w szekspirowskich dramatach. Była też uznawana za jedną z najpiękniejszych kobiet swojej epoki.

Spacer po jej rodzinnym Krakowie opracowała dr Agnieszka Wanicka, historyczka teatru z Katedry Teatru i Dramatu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wędrówka śladami Modrzejewskiej będzie mieć swój początek tam, gdzie przyszła odtwórczyni roli Ofelii spędziła najwcześniejsze lata. Uważni przechodnie wiedzą, że na domu przy ul. Grodzkiej 22 widnieje tablica upamiętniająca miejsce narodzin aktorki.

Następnie skierujemy się w stronę szkoły, do której uczęszczała młoda Helena, czyli do Gimnazjum i Liceum Sióstr Prezentek przy ul. św. Jana 7.

Kolejny punkt spaceru obejmie miejsce, które odegrało przełomową rolę w życiu aktorki - odwiedzimy Narodowy Stary Teatr, mieszczący się u zbiegu placu Szczepańskiego i ul. Jagiellońskiej. Tam Modrzejewska występowała od 1865 r. przez kolejne cztery lata. Za sprawą ambitnej polityki ówczesnego dyrektora artystycznego teatru, Stanisława Koźmiana, "piękna Helena" rozsławić miała na świecie tzw. krakowski styl gry: oszczędny, antygwiazdorski i ambitny.

Następnie Spacerownik Teatralny pokieruje nas na drugie piętro kamienicy przy ul. Siennej 5. Tam mieści się Salon Pani Heleny, siedziba Fundacji Badań nad Życiem i Twórczością Heleny Modrzejewskiej. W Salonie będzie mała niespodzianka... Stamtąd ruszymy na plac św. Ducha pod Teatr im. J. Słowackiego, gdzie aktorka wystąpiła po raz ostatni w ojczyźnie, grając po polsku. Kolejny przystanek to Hotel Pollera przy ul. Szpitalnej 30, gdzie mieszkała, odwiedzając rodzinny Kraków po raz ostatni, już po przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych.

Ostatni przystanek to kościół Świętego Krzyża, gdzie przywieziono trumnę aktorki, zmarłej w 1909 r. w Bay Island.

Spacer potrwa około półtorej godziny. Początek o godz. 11. Udział w wydarzeniu jest oczywiście bezpłatny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji