Artykuły

Warszawa. NInA partnerem wystawy poświęconej Tadeuszowi Kantorowi

Dziś w Arkadach Kubickiego rusza 13. edycja Warszawskich Targów Sztuki, a wraz z nią wystawa prac Tadeusza Kantora. Na odwiedzających będą czekały m.in. obrazy, rysunki i projekty scenograficzne stworzone przez artystę. Nie zabraknie również zdjęć i filmów. Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), partner wystawy, udostępnił cykl dokumentalny poświęcony artyście.

Podczas wystawy prezentowanej w ramach Warszawskich Targów Sztuki, przygotowanej specjalnie w związku z 100. rocznicą urodzin Tadeusza Kantora, będzie można obejrzeć dokumentalny cykl dotyczący życia i twórczości artysty, wyprodukowany w 2014 roku przez Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora "Cricoteka", Telewizję Polską S.A. i Narodowy Instytut Audiowizualny, partnera wystawy.

Cykl poświęcony jest m.in. najważniejszym przestrzeniom, z jakimi kojarzona jest postać Kantora, w jakich pracował, tworzył i żył. Na materiał filmowy składają się wspomnienia współpracujących z mistrzem aktorów, a także przyjaciół czy rodziny oraz wypowiedzi współcześnie działających artystów (m.in. twórców wizualnych, choreografów, performerów), dla których reżyser jest wciąż ważnym punktem odniesienia. Jeden z odcinków stanowi prezentację wystawy, odbywającej się od 13 września do 24 listopada 2014 roku w "Cricotece" oraz towarzyszących jej wydarzeń, jak opera Shany Moulton czy performance Catherine Sullivan.

Na co dzień, łącznie sześć odcinków dokumentu, wzbogaconych archiwaliami i wypowiedziami osób z otoczenia Kantora, jest dostępnych online na stronie Ninateki.

Ninateka to audiowizualna biblioteka Instytutu, stale powiększająca swoje zasoby o nowe treści dotyczące kultury i jej kontekstów: reportaże, fabuły i dokumenty, rejestracje koncertów czy wybitnych spektakli teatralnych. Obecnie w Ninatece znajduje się ponad 5600 różnorodnych treści audio i wideo.

NInA od początku swojego istnienia, zgodnie ze swoją misją gromadzenia, archiwizacji, rekonstrukcji i udostępniania najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej, muzycznej czy teatralnej, realizuje projekty poświęcone wybitnym polskim artystom.

W roku jubileuszowych, 100. urodzin Kantora i 250-lecia teatru publicznego w Polsce, Instytut przygotowuje internetową kolekcję teatralną, film fabularny dedykowany artyście oraz publikację "Umarłej klasy", udokumentowanej przez Andrzeja Wajdę, na DVD.

Internetowa "Kolekcja Teatralna"

NInA planuje uruchomienie kolejnej kolekcji specjalnej w portalu Ninateka, tym razem skupionej wokół najważniejszych spektakli polskiego teatru powojennego, z rozbudowaną sekcją monograficzną poświęconą Tadeuszowi Kantorowi. Dzięki kolekcji użytkownicy internetu będą mieli dostęp do szerszej niż dotychczas bazy przedstawień oraz materiałów kontekstowych dotyczących polskiego teatru. W Ninatece znajdą się także spektakle dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych sensorycznie - będą to materiały opatrzone audiodeskrypcjami oraz tłumaczeniami migowymi. Ponadto, wybrane przedstawienia będą opublikowane z angielskimi listami dialogowymi.

Film fabularny o Tadeuszu Kantorze

Szczególnym wydarzeniem upamiętniającym setną rocznicę urodzin Kantora będzie film fabularny poświęcony jego życiu i twórczości, znajdujący się obecnie w fazie produkcji. Ma być nie tylko obrazem wybitnego reżysera teatralnego, neoawanagradowego artysty wizualnego, pisarza i scenografa, ma także pokazać sylwetkę twórcy jako niezwykle charyzmatycznego człowieka. Autorem scenariusza jest Łukasz M. Maciejewski, reżyserem - Jan Hryniak, a w rolę Kantora wcieli się Borys Szyc. Film powstaje z inicjatywy NInA, we współpracy z TVP 2, przy wsparciu PISF oraz Miasta Kraków.

Będzie fabularną opowieścią o twórczości i fascynującym życiu Tadeusza Kantora na tle najbardziej dramatycznych momentów polskiej historii XX wieku - od dzieciństwa spędzonego w Wielopolu Skrzyńskim, przez naukę w gimnazjum w Tarnowie, studia na krakowskiej ASP, działalność w krakowskim środowisku artystycznym i sukcesy międzynarodowe w latach 60., 70., 80., aż do lat 90. i śmierci artysty.

"Umarła klasa. Seans Tadeusza Kantora" na DVD

NInA wspólnie z "Cricoteką" wyda na płycie DVD najsłynniejszy spektakl Tadeusza Kantora "Umarłą klasę". Poza filmem Andrzeja Wajdy, będącym wybitną dokumentacją spektaklu, wydawnictwo zawierać będzie też materiały dodatkowe - booklet ze zdjęciami oraz tekstami. Spektakl będzie miał ścieżki dialogowe w kilku językach.

***

Na zdjęciu kadr z cyklu dokumentalnego poświęconego Tadeuszowi Kantorowi

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji