Artykuły

Warszawa. Jacek Laszczkowski zainauguruje nową scenę MTeatru

18 października o godz. 17.00 w sali odczytowej Centralnej Biblioteki Rolniczej śpiewak operowy Jacek Laszczkowski zainauguruje działalność Sceny Krakowskie Przedmieście MTeatru.

Jeden z najbardziej interesujących śpiewaków ostatnich lat, którego repertuar obejmuje czterysta lat historii muzyki. Śpiewający zarówno tenorem, jak i sopranem. Gwiazda scen operowych - Jacek Laszczkowski da wyjątkowy koncert w Warszawie. W najbliższą niedzielę o godz. 17.00 zainauguruje działalność Sceny Krakowskie Przedmieście MTeatru w cyklu "Konstelacje Gwiazd/ Operetkowy zawrót głowy" Jerzego Snakowskiego.

Koncert Jacka Laszczkowskiego, to pierwsze z cyklu spotkań MTeatru z wyjątkowymi artystami w nowym na muzycznej mapie Warszawy miejscu - Scenie Krakowskie Przedmieście, pięknej sali odczytowej Centralnej Bilblioteki Rolniczej przy ul. Krakowskie Przedmieście 66:

- "Konstelacje Gwiazd/Operetkowy zawrót głowy", to seria muzycznych spotkań, w których z wybitnymi artystami opery i operetki będzie rozmawiał Jerzy Snakowski - wielki znawca i popularyzator opery, musicalu i baletu - mówi Alicja Węgorzewska, dyrektor MTeatru. - Każdy gość tego cyklu zaprezentuje też dobrze zapowiadającego się adepta wokalistyki. Chciałabym, żeby promocja młodych talentów stała się zwyczajem uznanych artystów.

Niedzielne spotkanie z Jackiem Laszczkowskim otworzy prelekcja Jerzego Snakowskiego - sceniczne show wypełnione rozmowami, muzyką wykonywaną na żywo, nagraniami, poważną refleksją, anegdotami i żartami. To świetna forma edukacji i rozrywki - zarówno dla melomanów, jak i dla operowych laików.

Bohaterowi wieczoru będzie towarzyszyła młoda sopranistka Aleksandra Wiwała, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, która obecnie kształci się w Akademii Operowej przy Operze Narodowej oraz pianistka Joanna Laszczkowskiej.

***

Jacek Laszczkowski - tenor. Edukację muzyczną rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej w Białymstoku ucząc się gry na klarnecie. Studia wokalne w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie ukończył z wyróżnieniem. Był dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Debiutował w Warszawskiej Operze Kameralnej w "Uprowadzeniu z Seraju" Mozarta. Jeszcze jako student zadebiutował w wiedeńskiej Kammeroper jako Ernesto w "Don Pasquale" Donizettiego. W 1991 został zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Vercelli. Rok później był finalistą konkursu w Tuluzie. W 1992 wziął udział w prawykonaniu opery Rossiniego "Ermione" w Queen Elizabeth Hall w Londynie, które było transmitowane i nagrywane przez BBC3. W 1994 wziął udział w Festiwalu Rossiniego w Pesaro. W 1995 wystąpił na Festiwalu Della valle D'Itria w operze Mercadantego "Caritea regina di Spagna". Opera została nagrana i wydana na CD. W 1996 wystąpił w mediolańskiej La Scali w operze "Gracz" Prokofiewa. W trakcie tego pobytu pobierał lekcje u wielkiego tenora Franco Corellego. W tym samym roku zagrał główną rolę w filmie "Dusza śpiewa" Krzysztofa Zanussiego. Wystąpił również w kilku innych polskich filmach fabularnych.

W latach 1997-98 kreował wiele ról w klasycznych operetkach na scenie Teatru Muzycznego Roma. Wraz z Warszawską Operą Kameralną uczestniczył w licznych tournée tego zespołu występując w operach m.in. Rossiniego i Mozarta. W roku 1998 zadebiutował jako sopranista. Śpiewał na scenach m.in. Hamburgische Staatsoper, Bayerische Staatsoper w Monachium, Palais Garnier w Paryżu, Semperoper w Dreźnie, Royal Opera House Covent Garden w Londynie. W 1999 miał swój własny autorski show w telewizji TVN "Start w TVN-ie, meta na scenie". W 2000 roku był zaproszony przez Michela Plassona do wykonania "Carmina Burana" Orffa z Orchestre National du Capitole de Toulouse. W 2002 wystąpił jako Tony, u boku Julji Migenes jako Marii, w "West Side Story" w Nicei. Rok później prestiżowe czasopismo operowe "Opernwelt" przyznało mu tytuł Śpiewaka Roku.

Występował w wielu prawykonaniach oper współczesnych. W 2007 TV Arte nakręciła godzinny film - portret ukazujący wszechstronność artysty. W 2010 został zaproszony przez Orkiestrę Deutsche Kammerphielharmonie Bremen do udziału w produkcji dedykowanej polskiej kulturze, gdzie śpiewał wielkie arie tenorowe z polskiego repertuaru operowego. W 2011 wziął udział w prawykonaniu opery Pierre Thilloy "Le Jour des Meurtres" kreując rolę Hamleta.

W roku 2012 wystąpił w Operze na Zamku w Szczecinie w roli Alfreda w "Traviacie" oraz Pinkertona w "Madame Butterfly". W styczniu 2013 w Operze Bałtyckiej wystąpił jako Ichariew w operze "Gracze" Szostakowicza / Meyera, w reżyserii Andrzeja Chyry. W tym samym roku zaśpiewał również partię tytułową w "Królu Edypie" Strawińskiego oraz partię Czartkowa w "Portrecie" Weinberga w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Jesienią 2013 w Operze Bałtyckiej wystąpił w tytułowej partii w operze Pendereckiego "Ubu Rex" w reżyserii Janusza Wiśniewskiego (2013) oraz jako Cavaradossi w "Tosce" Pucciniego w reżyserii Marka Weissa (2014). Jako tenor wystąpił w ponad 1000 spektakli operowych, operetkowych, koncertach i galach operowych. W 2012 został uhonorowany srebrnym medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".

Jerzy Snakowski - popularyzator teatru muzycznego - opery, baletu, musicalu, operetki. Autor scenariuszy teatralnych, spektakli edukacyjnych dla dzieci, programów edukacyjnych dla dorosłych ("Opera? Si!" w Operze Bałtyckiej, "Musicalomania" w Teatrze Muzycznym w Gdyni). Wykładowca akademicki (Uniwersytet Gdański, Akademia Muzyczna w Gdańsku), wykładowca uniwersytetów trzeciego wieku (Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Sopot). Komentator życia kulturalnego, publicysta (trójmiasto.pl, wp.pl, Radio Gdańsk, "Ruch Muzyczny"). Organizator turystyki kulturalnej. Od sezonu 2015/2016 będzie prezentował autorskie cykle edukacyjne poświęcone musicalowi i operetce w Teatrze Muzycznym w Łodzi i w Mazowieckim Teatrze Muzycznym. W przeszłości - zastępca dyrektora Opery Bałtyckiej, sekretarz literacki Teatru Muzycznego w Gdyni.

Jacek Laszczkowski - tenor

Aleksandra Wiwała - sopran

Joanna Laszczkowska - fortepian

Jerzy Snakowski - prowadzenie

MTeatr Scena Krakowskie Przedmieście, ul. Krakowskie Przedmieście 66

18 października, niedziela, godz. 17.00

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji