Artykuły

Poznań. "Serenada" i "Infolia" w Wielkim

Tańca najwyższej próby należy się spodziewać w sobotę 24 października w Teatrze Wielkim. Podczas jednego wieczoru będzie można zobaczyć choreografie dwóch znakomitych twórców. Ich premiery dzieli 80 lat!

George Balanchine, klasyk współczesnego baletu, swoją "Serenadę" do muzyki Piotra Czajkowskiego zaprezentował publiczności po raz pierwszy w 1935 roku i odtąd nie przestaje ona zachwycać widzów na całym świecie. Natomiast najnowsza choreografia Jacka Przybyłowicza - "Infolia" do kompozycji Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego i Prasquala jest jeszcze gorąca, powstała na zamówienie Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Prezentacja obu baletów to najnowsza propozycja Teatru Wielkiego.

Z Petersburga do Nowego Jorku

"Serenada" to przełomowe dzieło w historii baletu. Na kanwie przejmującej "Serenady na orkiestrę smyczkową" Piotra Czajkowskiego George Balanchine stworzył choreografię, która stała się jednym z kamieni milowych współczesnego tańca i do dziś zachwyca widzów.

Sam Balanchine w wieku 9 lat rozpoczął naukę w szkole baletowej w Petersburgu, ukończył ją z wyróżnieniem w roku 1921. Tańczyć zaczął w Państwowym Teatrze Opery i Baletu (Teatrze Maryjskim). W roku 1923 założył niezależny zespół baletowy i popadł w konflikt z kierownictwem opery. Wraz z zespołem wyjechał rok później na tournée zagraniczne, z którego już nie powrócił.

W roku 1933 spotkał w Londynie Amerykanina Lincolna Kirsteina, który zamierzał założyć w USA niezależny zespół baletowy. To Balanchine przekonał go do założenia w roku 1934 szkoły baletowej School of American Ballet, z której powstał American Ballet.

Szkoła działa nadal i kształci tancerzy dla znanych amerykańskich zespołów. American Ballet został włączony do nowojorskiej Metropolitan Opera.

"Serenada" była pierwszym autorskim dziełem Balanchina. Na scenie występuje tu 28 tancerzy w błękitnych strojach na błękitnym tle. Towarzyszy im kompozycja Czajkowskiego - Balanchine podkreślał często szczególny duchowy związek, łączący go z rosyjskim kompozytorem. Obaj studiowali zresztą na tej samej uczelni - konserwatorium w Petersburgu.

Od swej premiery "Serenada" podlegała kilku zmianom i wciąż pozostaje jedną z najważniejszych pozycji repertuaru baletowego XX wieku.

Wystąpią: soliści, koryfeje, zespół baletowy Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz Orkiestra Teatru Wielkiego pod batutą Grzegorza Wierusa.

Zatańczyć muzykę polskich kompozytorów

"Infolia", najnowsza choreografia Jacka Przybyłowicza, powstała na zamówienie Teatru Wielkiego w Poznaniu i wyrasta z inspiracji muzyką polskich kompozytorów współczesnych: Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara oraz Prasquala.

Jacek Przybyłowicz zadebiutował jako choreograf, będąc tancerzem baletu Teatru Wielkiego w Warszawie, zdobywając od razu nagrody i wyróżnienia. W roku 1991 wyjechał z Polski, by pracować z zespołami w Niemczech i w Izraelu. Przez wiele lat był związany z jednym z najlepszych zespołów tańca współczesnego - Kibbutz Contemporary Dance Company z Izraela. W 2002 r. powrócił do Polski i rok później zrealizował " Naszyjnik gołębicy" w Polskim Teatrze Tańca. Od tego czasu współpracował z wiodącymi zespołami baletowymi w kraju, a także w Czechach i Hiszpanii. Przez pięć sezonów artystycznych był zastępcą dyrektora ds. baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Premiera - 24 października o godz. 19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji