Artykuły

Chorzów. Musical wg "Rękopisu znalezionego w Saragossie"

W Teatrze Rozrywki w Chorzowie światowa prapremiera spektaklu muzycznego "Rękopis znaleziony w Saragossie" w reżyserii Macieja i Adama Wojtyszków, na podstawie książki hrabiego Jana Potockiego.

Hrabia Jan Nepomucen Potocki, wielki ekscentryk swoich czasów, patronuje rokowi 2015. Złożyły się na to 250. rocznica powstania Teatru Narodowego w Warszawie oraz 200. rocznica śmierci Potockiego przypadające w tym właśnie roku. Napisany przez niego w języku francuskim "Rękopis znaleziony w Saragossie" zasłynął w świecie literackim dzięki niezwykle zawiłej konstrukcji fabularnej nazywanej kompozycją szkatułkową.

Niesceniczny tekst inspiracją dla reżyserów

Musical w chorzowskim Teatrze Rozrywki, który jest światową prapremierą, będzie skierowany nie tylko do młodzieży szkolnej, ale również do starszych widzów, którzy pamiętają kultowy film w reżyserii Wojciecha Hasa, z pamiętną rolą tragicznie zmarłego Zbigniewa Cybulskiego, idola ówczesnych nastoletnich panien.

Co warto odnotować, ten - wydawałoby się, bardzo niesceniczny - tekst doczekał się aż czterech adaptacji i tej samej liczby wystawień w teatrze. W 1992 roku Tadeusz Bradecki wyreżyserował "Rękopis..." według własnej adaptacji w Starym Teatrze w Krakowie, a sześć lat później - w Teatrze Narodowym w Warszawie. W 2007 roku w Operze Wrocławskiej odbyła się premiera baletu z muzyką Rafała Augustyna, napisaną na zamówienie, w choreografii Eweliny Sojeckiej. W 2014 roku Paweł Świątek zrealizował "Rękopis..." w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu.

Pozytywna moda na polską literaturę

W Teatrze Rozrywki autorem adaptacji książki hrabiego Potockiego jest Maciej Wojtyszko, uznany reżyser i dramaturg. - To jest realizacja marzenia - mówi o przygotowywanej od kilku miesięcy prapremierze musicalowej wersji "Rękopisu znalezionego w Saragossie". - Pracowałem nad tym tekstem od kilkunastu lat, a od ładnych paru sezonów szukaliśmy wspólnie z Adamem miejsca, w którym moglibyśmy wyreżyserować ten spektakl - dodaje reżyser.

I zwraca uwagę na to, że realizacja dzieła Potockiego jest możliwa również dzięki panującej obecnie w teatrze muzycznym modzie (w pozytywnym znaczeniu tego słowa) na spektakle na podstawie kanonu polskiej literatury. Zasługi w tym zakresie mają m.in. reżyser Wojciech Kościelniak (autor tak świetnych spektakli, jak "Lalka", "Chłopi" czy "Sześć wcieleń Jana Piszczyka") i Konrad Imiela, dyrektor Teatru Muzycznego "Capitol" we Wrocławiu. - Choć nie jest to powszechną praktyką, ponieważ przedsięwzięcia te są kosztowne, ryzykowne i trudne w realizacji - dodaje Wojtyszko. Jeden z pionierskich musicali na podstawie rodzimej literatury wyreżyserowany został zresztą w Teatrze Rozrywki. Mowa oczywiście o spektaklu "Dyzma", którego premiera odbyła się w 2002 roku.

Wyobraźnia, erotyka i horror

Na deskach chorzowskiej sceny w baśniowy, pełen erotyki i horroru świat wyobraźni Jana Potockiego wprowadzi nas Kamil Franczak, który wcieli się w postać hrabiego Potockiego i Alfonsa van Wordena. - Myślę, że w swojej wersji jestem dość wierny Potockiemu. Konkluzja jego książki splata się z moją. To jest opowieść o niemożliwości dotarcia do prawdy o rzeczywistości. Jednocześnie spektakl, podobnie jak książka, jest pewnego rodzaju zabawą, przypowiastką filozoficzną ubraną w kostium horroru erotycznego - tłumaczy Maciej Wojtyszko.

Będzie dużo różnorodnej muzyki - od cygańskiej, przez arabską oraz żydowską, po polskie i francuskie melodie - skomponowanej przez Krzesimira Dębskiego. - Od lat piszę muzykę, wykorzystując różne style, od popu do muzyki poważnej, i postanowiłem umieścić je wszystkie w takiej właśnie syntezie musicalowej, która przeniesie widza w barwny świat fantazji - mówi kompozytor.

Całości inscenizacji dopełnią fantastyczne kostiumy Doroty Roqueplo i monumentalna scenografia Pawła Dobrzyckiego. - To przedsięwzięcie, które zadziała na nasze zmysły na wielu poziomach, a sam tekst musicalu jest bardzo pojemny pod względem wielości znaczeń i sensów. Nie sposób powiedzieć o nich wszystkich - komentuje drugi reżyser Adam Wojtyszko.

Premiera musicalu w sobotę 24 października o godz. 19. Kolejne pokazy między 25 a 31 października. Bilety: 50-70 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji