Artykuły

Gdańsk. Dziś premiera "Kantor_Tropy: On a Sunny Day"

Premierowy spektakl Amareya Theatre & Guests we współpracy z wybitnym japońskim choreografem Saburo Teshigawarą zostanie dziś wystawiony na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. To druga odsłona projektu "Kantor_Tropy".

W tym roku jesień upływa pod znakiem Tadeusza Kantora. W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w dniach 28-29 października w ramach kolejnej odsłony polsko-japońskiego projektu teatralne "Kantor_Tropy", zainicjowanego przez Panią Misako Ueda (Theatre X, Tokio) oraz dr Katarzynę Pastuszak, odbywa się szereg wydarzeń poświęcony twórczości jego geniuszu.

Najważniejszym punktem programu jest premiera spektaklu pt. "Kantor_Tropy: On a Sunny Day" w choreografii Saburo Teshigawara/Karas we współpracy z Amareya Theatre & Guests i odbędzie się 29 października. Spektakl inspirowany twórczością Tadeusza Kantora ma na celu wydobycie i nowe odczytanie "śladów" pozostawionych przez tego niezwykłego twórcę. Saburo Teshigawara odczytuje Kantora przez pryzmat tekstów i wrażliwości Brunona Schulza, którym jest zafascynowany od kilku lat. Spektakl, który zaprezentuje na scenie Teatru Szekspirowskiego będzie przesiąknięty deszczem, niejednoznaczną wilgocią, będącą punktem stycznym dla Teshigawary, Schulza i Kantora.

Pierwszy z dwóch zaplanowanych dni w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim rozpocznie się wykładem Anny Królicy pt. "Nadać rzeczom cielesny kształt. O choreograficznych akcentach w twórczości Tadeusza Kantora" i prezentacją jedynego na świecie i niedawno odkrytego pełnego nagrania spektaklu "Kurka wodna" (brytyjski debiut Tadeusza Kantora, Edynburg, 1972). Nagranie zostało odnalezione w archiwum Richarda Demarco i wywołało sensację, ponieważ jedyne dotychczas znane nagranie to zaledwie 12 minutowy film przygotowany przez włoską telewizję. Światowa premiera nagrania z archiwum Richarda Demarco odbyła się w lipcu 2015 podczas wystawy "The Water Hen: Kantor, Demarco & The Edinburgh Festival" w Royal Scottish Academy w Edynburgu. Nagranie składa się ze spektaklu, filmu z udziałem widowni oraz wywiadów z Tadeuszem Kantorem i Richardem Demarco. Pokaz dopełni spotkanie z Richardem Demarco dzięki współpracy Royal Scottish Academy, Richard Demarco Archive, Scottish National Gallery of Modern Art, Dundee University, Culture.pl, Konsulatu RP w Edynburgu oraz Cricoteki.

Jedną z wczesnych idei Tadeusza Kantora była próba rozwiązania problemu Orfeusza, który dotyczył wykreowania nowego języka artystycznego, zdolnego do nadania ciała/fizycznego kształtu minionym postaciom, wydarzeniom oraz miejscom. Jednym z pomysłów reżysera na rozwiązanie dylematu Orfeusza była inscenizacja teatru pamięci. Wychodząc od tego aspektu pracy Kantora chciałabym prześledzić wątki cielesne w praktyce Tadeusza Kantora, a następnie odnieść ich do współczesnej choreografii. (Anna Królica)

Projekt "Kantor_Tropy" jest w pewnym sensie kontynuacją prób podejmowanych przez Kantora, Hijikatę, Schulza. Wraz z artystami z Japonii szukamy własnego języka artystycznego komunikującego doświadczenie współczesnego człowieka - w "Collage" jest to człowiek dźwigający historię swoją i świata, który go otacza; w "On a Sunny Day", jest to człowiek będący ciałem-deszczem... Bytem stojącym pomiędzy przeszłością, teraźniejszością i przyszłością, szybą po której spływają krople, burzą, która płacze deszczem... Ciało wypełnione deszczem, jak i ciało zanurzone w historii, komunikują prawdę fizycznego doświadczenia, stają się ucieleśnieniem ułamków czasu, do którego nie mamy bezpośredniego dostępu w codzienności (Katarzyna Pastuszak)

Ważnym elementem projektu "Kantor_Tropy" jest także wystawa fotografii pt. "U Schulza - Manekinada" autorstwa Mariusza Kubielasa, który od 2009 kontynuuje swój projekt zainicjowany znacznie wcześniej, bo już 2004 wraz z grupą modeli-aktorów, inscenizując i utrwalając na kliszy fotograficznej sceny z pogranicza performance i pantomimy, przypominające zatrzymane kadry z filmu niemego. Poetyckie, czarno-białe wizje z jednej strony ewokują aurę nie istniejącej już polsko-żydowsko-ukraińskiej rzeczywistości miasta Drohobycz sprzed II wojny światowej, z drugiej zaś odzwierciedlają dynamikę kolektywnych działań w trakcie złożonego procesu twórczego.

Po wystawie będzie miał miejsce główny punkt programu - koprodukcja Amareya Theatre & Guests przygotowana we współpracy z japońskim choreografem Saburo Teshigawara/Karas pt. "Kantor_Tropy: On a Sunny Day". Kolejne prezentacje spektaklu odbędą się w listopadzie w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora "Cricoteka" (Kraków) i w grudniu Theatre X w Tokio (Japonia) w ramach festiwalu "Tadeusz Kantor GoEnNen Performance Festival 2015" pod dyrekcją Pani Misako Ueda.

Odbędą się także prezentacje filmu dokumentalnego przedstawiającego sylwetkę Tadeusza Kantora w reżyserii Krzysztofa Miklaszewskiego pt. "tadeusz.kantor@europa.pl". Dzień zakończy spotkanie z artystami tworzącymi projekt "Kantor_Tropy" i Mariuszem Kubielasem

W ramach projektu "Kantor_Tropy" wydany zostanie również katalog promujący projekt i zawierający także niepublikowane dotąd teksty i materiały wizualne dotyczące recepcji sztuki Tadeusza Kantora w Japonii i relacji między Kantorem i tańcem. Redaktorami katalogu są: japonista - Nikodem Karolak (UAM), krytyk tańca - Anna Królica (UJ) i koordynatorka projektu - Katarzyna Pastuszak (UG).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji