Artykuły

Poznań. III Międzynarodowy Konkurs Wokalny Muzyki Dawnej

Śpiewacy z Węgier, Rosji, Francji, Izraela, Włoch, Kanady, Niemiec, USA i Polski wystąpią w przyszły weekend w Poznaniu. Ich muzyczne zmagania oceni międzynarodowe jury konkursu "Canticum Gaudium". Przyjść i posłuchać może każdy.

III Międzynarodowy Konkurs Wokalny Muzyki Dawnej "Canticum Gaudium" to inicjatywa Poznańskiego Chóru Chłopięcego i Akademii Muzycznej. Kolejna, piąta już edycja imprezy, na którą co roku zjeżdżają do Poznania znakomite głosy z całego świata, potrwa tym razem od 6 do 8 listopada.

W półfinałowych przesłuchaniach - w piątek i w sobotę - weźmie udział czternastu wokalistów z całego świata. Wszyscy specjalizują się w wykonywaniu dzieł kompozytorów renesansu i baroku.

W ramach "Canticum Gaudium" oprócz pieśni renesansowej będą musieli wykonać też wczesnobarokową arię skomponowaną przed 1670 r. Przez co najmniej 25 minut każdy z półfinalistów będzie śpiewać w przynajmniej dwóch różnych językach.

Śpiewacy z USA, Kanady, Rosji...

Przed jurorami i publicznością w auli im. Stefana Stuligrosza Akademii Muzycznej stanie m.in. dwoje Włochów - Chiara Manese (absolwentka Konserwatorium Muzycznego we Florencji, finalistka międzynarodowych konkursów) i Riccardo A. Strano (absolwent Królewskiego Konserwatorium w Hadze, występował na deskach teatrów i sal koncertowych w całej Europie).

W konkursie weźmie też udział dwoje Rosjan: Andrey Akhmetov (student śpiewu barokowego w Wyższej Szkole Muzyki i Tańca w Kolonii, laureat drugiej nagrody III Shtokolov International Vocal Competition w St. Petersburgu w 2012 r.) i Anna Miklashevich (studiująca obecnie w Bazylei laureatka I nagrody i nagrody publiczności na Międzynarodowym Studenckim Konkursie "Festos" w Moskwie).

Podczas przesłuchań usłyszymy również Węgierkę - Adrianę Kalafszky (grała tytułową rolę w spektaklu "Venus and Adonis" Johna Blowa, jest członkinią Purcell Choir oraz Ariadne Consort), Francuzkę Camille Joutard (śpiewającą w zespołach Les Voix Animées, Capella Sanctae Crucis oraz Alkymia) i Niemkę Violę Blache (założycielkę żeńskiego sekstetu wokalnego Sjaella, z którym zdobyła liczne nagrody, nagrała trzy płyty oraz występuje regularnie w radiu i telewizji).

Kolejna półfinalistka - Carmit Natan z Izraela - w swojej karierze kreowała m.in. postacie operowe i występowała pod batutą takich dyrygentów, jak Jordi Savall, Andrew Parrot czy Nicolas Krüger.

Kanadyjka Linda Tsatsanis występuje w salach koncertowych, na scenach operowych, w filmach i w telewizji, wydała też solowy album. Rowan Pierce z Wielkiej Brytanii jest absolwentką Royal College of Music i laureatką nagrody Schubert Society na London Song Festival w 2014 r. A Sarah Mitchell z USA występowała jako solistka i kameralistka w różnych przedsięwzięciach artystycznych, m.in. podczas Boston Early Music Festival.

Wśród uczestników półfinałowych przesłuchań są też Polacy. To m.in. Dominik Budziński, który jako dziecko był chórzystą i solistą Poznańskiego Chóru Chłopięcego, a obecnie śpiewa w zespole Artis Sonus, prowadzonym przez Jacka Sykulskiego. Joanna Radziszewska koncertuje regularnie z zespołami muzyki dawnej, śpiewała podczas wszystkich edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Druga z Polek w konkursie - Monika Buczkowska - jest studentką Akademii Muzycznej w Poznaniu i laureatką nagrody - stypendium im. Wojciecha Drabowicza. Ostatnio można ją było usłyszeć w operze "King Arthur" H. Purcella pod dyrekcją Andrew Lawrence Kinga.

Laureaci, chór i muzyka dawna

Których śpiewaków usłyszymy w finale konkursu w niedzielę 8 listopada o godz. 11 w auli im. Stefana Stuligrosza? O tym zadecyduje międzynarodowe grono jurorów: Dominique Vellard z Francji, Roberto Balconi z Włoch, Polak Marek Rzepka, Ashley Solomon z Wielkiej Brytanii i Yulia Khutoretskaya z Rosji.

W niedzielę 8 listopada o godz. 19, podczas Koncertu Galowego w Auli Nova, jury ogłosi nazwiska laureatów konkursu. Zwycięzca otrzyma 5 tys. euro.

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc wystąpią w finale z krótkim recitalem. Oprócz nich usłyszymy gospodarza imprezy - Poznański Chór Chłopięcy, który wyjdzie na scenę w towarzystwie Zespołu Kameralnego Muzyki Dawnej. Zabrzmi południowoamerykański utwór, przypisywany Giovanniemu Battiście Bassaniemu zatytułowany "Missa Encarnacion". Za dyrygenckim pulpitem stanie dyrektor artystyczny konkursu - Jacek Sykulski.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Szczegóły na temat konkursu można znaleźć na stronie: www.poznanfestival.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji