Artykuły

Warszawa. Wystawa "Jan Potocki. Rękopis znaleziony w Saragossie"

12 wielkoformatowych ilustracji do "Rękopisu znalezionego w Saragossie" Jana Potockiego będzie można obejrzeć od 14 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie. Prócz tego na wystawie znajdą się m.in. pamiątki po pisarzu - notatnik osobisty i sygnety.

W 2015 roku obchodzimy dwusetną rocznicę śmierci autora "Rękopisu znalezionego w Saragossie". Otwarcie wystawy to jeden z elementów obchodów roku Jana Potockiego.

Główną część ekspozycji tworzą ilustracje wydarzeń opisanych w "Rękopisie". Autorem obrazów jest polsko-bułgarski artysta Sławomir (Slavi) Chrystow. Twórca przedstawił m.in. sceny z wieczoru spędzonego wspólnie przez Alfonsa van Wordena oraz siostry Zibedde i Eminę; przebudzenie się oficera armii walońskiej pod szubienicą Los Hermanos i spotkanie wojaka z szefem Cyganów.

Do stworzenia swoich kompozycji Chrystow używał gwaszu, akwareli i tuszu. Rysował piórkiem, lawował a także nakładał złocenia na sceny, które samodzielnie wybrał z książki. Za zilustrowanie "Rękopisu..." wziął się po tym, jak zamówienie na serię rysunków złożył Marek Potocki, pasjonat twórczości pisarza i właściciel dużych zbiorów

- Jan Potocki jest obiektem mojego zainteresowania już od kilkudziesięciu lat. Ponad pięćdziesiąt lat temu wymyśliłem, żeby zrobić ilustracje do "Rękopisu...". Do tamtej pory tylko kilka osób podjęło się wykonania rysunków do powieści - wyjaśnił na piątkowej konferencji prasowej Marek Potocki.

Jak dodał, po długich poszukiwaniach, w 2010 roku trafił w jednej z krakowskich galerii na rysunki Sławomira Chrystowa. - Zaproponowałem mu wykonanie tych ilustracji i powiedziałem, że mogę wybrać konkretne sceny, ponieważ dobrze znam treść książki - podkreślił. - Chrystow powiedział jednak, że sam woli wybrać sceny z "Rękopisu". Bardzo mi się to spodobało i poleciłem mu wykonanie ilustracji - mówił Potocki.

Spośród artefaktów znajdujących się w kolekcji Marka Potockiego i związanych z pisarzem, autorzy wystawy wybrali jeszcze kilka. Ekspozycję tworzą także m.in. notatnik osobisty Jana Potockiego i dwa dekamerony manuskryptów powieści z historycznych zbiorów łańcuckich oraz złoty sygnet pisarza z herbem Pilawa z przełomu XVIII i XIX wieku.

Prezentację tworzą także portrety pisarza. Autorami wizerunków są m.in. Teodor Axentowicz i Anton Graff. Jedno z dzieł, pastel datowany na 1791 rok, przypisuje się Francisco de Goi. Na wystawie znajduje się również replika lub kopia warsztatowa "Portretu Julii z Lubomirskich Potockiej" autorstwa Jana Chrzciciela Lampiego i inne portrety członków rodziny pisarza.

Jan Potocki herbu Pilawa (1761-1815) był m.in. pisarzem, dramaturgiem i podróżnikiem. Pisał rozprawy filozoficzne, relacje z podróży oraz teksty historyczne. Jest znany przede wszystkim jako autor "Rękopisu znalezionego w Saragossie", jednej z najważniejszych i najsłynniejszych powieści polskich. Na początku listopada nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazało się tłumaczenie oryginalnej wersji powieści z 1810 roku autorstwa Anny Wasilewskiej.

Po raz pierwszy wystawa "Jan Potocki. Rękopis znaleziony w Saragossie" była pokazywana w Muzeum Zamku w Łańcucie od czerwca do września b.r. W Bibliotece Zamku Królewskiego w Warszawie będzie można ją oglądać od soboty do końca stycznia 2016 roku. W listopadzie wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji