Artykuły

Łódź. Konferencja o teatrze szwajcarskim XX i XXI wieku

"Vom Gipfel der Alpen Dramat i teatr szwajcarski XX i XXI wieku" to ósma międzynarodowa konferencja z cyklu poświęconego europejskiemu dramatowi/ teatrowi współczesnemu. Projekt realizowany jest przez jednostki Wydziału Filologicznego UŁ we współpracy z partnerami zagranicznymi.

Konferencja, na którą zapraszamy w czerwcu 2016 poświęcona będzie specyfice dramatu i teatru szwajcarskiego od początku XX wieku.

Przywołując słowa Théodore'a Jouffroya: "Vom Gipfel der Alpen gleicht die Schweiz einem Garten, vom Gipfel des Denkens gleicht die Geschichte einer Erzählung", zapraszamy do wspólnego dookreślania obrazu dramatu i teatru szwajcarskiego. Celem konferencji jest przede wszystkim wyjście poza obiegowe postrzeganie tej twórczości, ograniczone zazwyczaj do ruchu dada oraz pisarstwa Friedricha Dürrenmatta i Maxa Frischa, czy też do inscenizacji Christopha Marthalera. Proponujemy następujące perspektywy badawcze:

dramat i teatr szwajcarski w kontekście lokalnej historii i kultury

formy zaangażowania w dramacie i teatrze szwajcarskim;

obecność szwajcarskich autorów i twórców teatralnych w teatrze europejskim i światowym

szwajcarskie techniki dramatopisarskie wobec współczesnych przemian gatunkowych

recepcja dramatu i teatru szwajcarskiego w Polsce

Mamy nadzieję, że wspólna refleksja pozwoli przybliżyć spektrum twórców w teatrze polskim i europejskim znanych słabo lub w ogóle nieobecnych, m.in. Wernera Johannesa Guggenheima, Ursa Odermatta, Christine Rinderknecht, Giseli Widmer i Ursa Widmera, Thomasa Hürlimanna, Matthiasa Zschokke, czy coraz silniej obecnych autorów młodszej generacji: Lukasa Bärfussa, Reto Fingera, Lorenza Langeneggera, Darje Stocker i innych. Zapraszamy uczestników konferencji do podjęcia dyskusji koncentrującej się np. wokół funkcji dramatu w ramach tzw.

Heimatliteratur, stosunku dramatopisarzy szwajcarskich do głoszonej po 1933 koncepcji "duchowej obrony kraju", dramatu jako narzędzia krytyki idyllicznego mitu Szwajcarii, także jako ważnego medium w dyskusji na tematy istotne dla współczesnego zglobalizowanego społeczeństwa.

Chcielibyśmy także zwrócić uwagę na swoiste uwarunkowania rozwoju dramatu szwajcarskiego, który - mimo częściowej wspólnoty językowej - został ukształtowany przez inne nurty umysłowe i tendencje estetyczne niż dramat w Niemczech i Austrii. Program konferencji obejmie zatem także autorów piszących w języku francuskim (np. A. Cohen, R. Morax), włoskim, retoromańskim.

Jednocześnie chcielibyśmy zachęcić do poświęcenia uwagi rozwojowi teatru w Szwajcarii - wkładowi twórców w reformę teatru na początku XX wieku; roli, jaką odegrała Szwajcaria jako miejsce migracji autorów i artystów teatru po roku 1933; powojennym poszukiwaniom w zakresie sztuki inscenizacji i asymilacji głównych europejskich / światowych nurtów estetycznych; wreszcie specyfice szwajcarskiego systemu organizacji i finansowania teatru.

Podobnie jak przy poprzednich konferencjach, także teraz podejmiemy starania o zaproszenie jednego z dramatopisarzy szwajcarskich. Referaty wygłoszone podczas konferencji zostaną wydane we wspólnym tomie Vom Gipfel der Alpen Dramat i teatr szwajcarski XX i XXI wieku, który ukaże się drukiem na początku 2017 roku.

Podstawowym językiem konferencji będzie język niemiecki; w przypadku większej liczby zgłoszeń uczestników z Polski zorganizowany zostanie także panel w języku polskim.

Zgłoszenia na konferencję zawierające imię i nazwisko uczestnika, afiliację uczelnianą oraz streszczenie planowanego wystąpienia o objętości max. 900 znaków prosimy przesyłać na adres mailowy dr Karoliny Sidowskiej (karolina.sidowska@uni.lodz.pl) do 15 marca 2016. Zgłoszenia udziału w konferencji można dokonać również za pomocą formularza rejestracyjnego na stronie:

www.schweizkonferenz2016.wordpress.com W przypadku dużej liczby zgłoszeń zastrzegamy sobie prawo kwalifikacji proponowanych wystąpień pod względem zgodności z tematami konferencji.

Opłata konferencyjna wynosi 400 zł / 100 euro i obejmuje noclegi oraz wyżywienie w czasie trwania konferencji. Niestety, nie będziemy mogli pokryć kosztów podróży uczestników konferencji.

Oczekujemy na Państwa zgłoszenia.

Prof. dr hab. Joanna Jabłkowska

Prof. dr hab. Małgorzata Leyko

Sekretarze konferencji:

Dr Karolina Sidowska

Dr Monika Wąsik

Organizator: Katedra Dramatu i Teatru UŁ, Katedra Literatury i Kultury Niemiec, Austrii i Szwajcarii UŁ Termin konferencji: 09-11.06.2016 Termin zgłoszeń: 15.03.201 www.schweizkonferenz2016.wordpress.com 6

Miejsce: Łódź, Uniwersytet Łódzki

Więcej informacji na: www.schweizkonferenz2016.wordpress.com

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji