Artykuły

Wrocław. Filmy o Tadeuszu Kantorze

Instytut Grotowskiego zaprasza do Kina Teatralnego poświęconego Tadeuszowi Kantorowi. W programie: "Manekiny Tadeusza Kantora", "Powrót Odysa Tadeusza Kantora. Notatki z prób" oraz "Próby tylko próby".

Kino Teatralne poświęcone Kantorowi rozpocznie się 26 listopada filmem dokumentalnym "Manekiny Tadeusza Kantora" przedstawiającym wizję osobowości artystycznej i twórczych działań Tadeusza Kantora. Poetyka i klimat filmu przystają do kreowanego przez artystę świata. Przedmioty, żywe postacie sceniczne i manekiny przenoszą z jednej realizacji plastycznej i teatralnej do drugiej; wątki, sytuacje, obrazy nakładają się i powtarzają, a stała obecność Kantora na ekranie potwierdza jego rolę demiurga, z porzuconych rekwizytów przeszłości, stwarzającego wciąż na nowo swój "biedny świat" Realności Najniższej Rangi.

3 grudnia w Kinie Teatralnym film dokumentalny "Powrót Odysa Tadeusza Kantora. Notatki z prób" będący filmową obserwacja procesu powstania spektaklu Tadeusza Kantora "Nigdy tu już nie powrócę". Kamera uczestniczy w próbach. Podąża tropem Kantora - autora i reżysera spektaklu, który na oczach widza kształtuje sceniczną formę dzieła Kantora - bohatera spektaklu, który nieuchronnie kroczy ku swemu przeznaczeniu. Kantor-Odys wraca do źródeł swej sztuki, ale wie, że ten powrót jest tylko jego osobistym obrachunkiem z życiem i twórczością.

Zdjęcia do dokumentu Andrzeja Sapiji zrealizowano w październiku 1987 roku i kwietniu 1988 roku w Krakowie i Mediolanie. Film ten należał do najbardziej cenionych przez Tadeusza Kantora obrazów poświęconych jego twórczości. Akcent w nim pada na najistotniejsze dla jego sztuki pojęcia, czego wyrazem stają się przytoczone słowa Tadeusza Kantora z jego pism, notatek i wypowiedzi.

Na zakończenie cyklu, 10 grudnia, zaprezentowany zostanie film dokumentalny "Próby tylko próby". Składają się na niego wybrane fragmenty z ponad pięćdziesięciogodzinnego zapisu wideo wszystkich prób do ostatniego przedstawienia Tadeusza Kantora i Teatru Cricot 2 "Dziś są moje urodziny". Premiera tego spektaklu odbyła się już po śmierci Tadeusza Kantora, który zmarł 8 grudnia 1990 roku. Przedstawienie jest interpretowane w kategoriach swoistego artystycznego testamentu. W niedokończonej sztuce spotykają się postaci członków rodziny przeniesionych wprost z dzieciństwa artysty, przyjaciele z lat młodzieńczych, figury wyjęte z ram obrazu. Kantorowski Pokój Wyobraźni staje się w spektaklu polem bitwy, w którym cała ludzkość może pomieścić swój los, miejscem ponownych narodzin, pomieszczeniem, gdzie wszystkich dosięga gwałt i przemoc i gdzie na pobojowisku w "finale" pozostaje tylko Autoportret Artysty.

Pokaz filmu dzięki uprzejmości Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka

Wszystkie prezentowane filmy wyreżyserował Andrzej Sapija. Filmy będą przedstawione w języku polskim z angielskimi napisami o godz. 19:00 w Sali Kinowej Instytutu Grotowskiego. Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji