Artykuły

Poznań. Salon Poezji z Antonim Liberą

Teatr Muzyczny zaprasza 29 listopada o godz. 11 na Salon Poezji, którego gościem będzie Antoni Libera. Autor przeczyta fragmenty swojej noweli "Toccata C-dur" z tomu "Niech się panu darzy". Towarzyszyć mu będzie wybitny młody pianista Jakub Czerski.

Autorski projekt Teatru, który pokażemy w ramach 21. odsłony Krakowskiego Salonu Poezji Anny Dymnej.

Wystąpi Antoni Libera, który przeczyta fragmenty swojej noweli "Toccata C-dur" z tomu "Niech się panu darzy". To warzyszyć mu będzie wybitny młody pianista Jakub Czerski, który zagra tytułowy utwór, czyli właśnie Toccatę C-dur op. 7 Roberta Schumanna.

ANTONI LIBERA - pisarz, tłumacz, reżyser, znawca twórczości Samuela Becketta. Ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim, doktoryzował się w Polskiej Akademii Nauk. Przełożył i wydał wszystkie dzieła dramatyczne Becketta, część jego utworów prozą oraz eseje i wiersze. Sztukami Becketta zajmuje się również jako reżyser, wystawiając je w Polsce i za granicą. Dotychczas zrealizował blisko trzydzieści spektakli. W jego inscenizacjach występowało wielu wybitnych aktorów m.in.: Maja Komorowska, Tadeusz Łomnicki, Zbigniew Zapasiewicz, Adam Ferency, Zbigniew Zamachowski, Andrzej Seweryn, a z brytyjskich: Barry McGovern i David Warrilow. Tłumaczył również tragedie Sofoklesa (m.in. "Antygonę" i "Króla Edypa"), dokonał nowego przekładu "Makbeta" Szekspira i "Fedry" Racine'a oraz kanonu poezji Friedricha Hölderlina i wierszy Konstandinosa Kawafisa. Przekłada też libretta operowe (m.in. "Śmierć w Wenecji" Benjamina Brittena, "Czarną maskę" i "Króla Ubu" Krzysztofa Pendereckiego oraz "Music Programme" Roxany Panufnik). W 1990, na zamówienie londyńskiego Royal Court Theatre, napisał jednoaktówkę "Eastern Promises", która została na tej scenie wystawiona i opublikowana w tomie "The May Days Dialogues" (Methuen, 1990), a w kraju w "Dialogu" (tytuł wersji pol. "Czy Europa musi zginąć?").

W 1998 jego pierwsza powieść, "Madame", wygrała konkurs ogłoszony przez Wydawnictwo Znak, po czym stała się jednym z większych bestsellerów ostatniej dekady. W ciągu 12 lat przekroczyła łączny nakład 100 tysięcy egzemplarzy i przełożona została na 20 języków. W 1999 była nominowana do nagrody Nike i wyróżniona została Nagrodą im. Anrzeja Kijowskiego, a w 2002 znalazła się w finale (7 książek spośród 123) irlandzkiej IMPAC Dublin Literary Award.

W 2009 wydał prozę autobiograficzną pt. "Godot i jego cień". Książka ta znalazła się w finale Nagrody Angelusa oraz została nominowana do szwajcarskiej nagrody im. Jana Michalskiego. W latach 1988-1993 współredagował czasopismo "Puls", a w latach 1996-2001 był kierownikiem literackim w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Jest członkiem PEN Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz amerykańskiego Samuel Beckett Society.

JAKUB CZERSKI - pianista, kompozytor, dyrygent - urodził się 2 marca 1994 roku w Zamościu. Swoją edukację muzyczną w grze na fortepianie rozpoczął w 2003 roku w klasie fortepianu Arkadiusza Twarożka w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Zamościu, którą to szkołę ukończył z wyróżnieniem w roku 2013, równolegle kończąc I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w klasie matematyczno-fizycznej. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu prof. Andrzeja Tatarskiego oraz w klasie dyrygentury prof. Warcisława Kunca. Jego szeroki repertuar stanowią utwory od klawesynowych kompozycji epoki renesansu po dzieła współczesnych kompozytorów - swój krąg zainteresowania muzyką poważną poszerza o różne gatunki, w tym jazz - był wieloletnim członkiem zamojskiego Zespołu Muzyki Dawnej jako klawesynista, był również członkiem kilku zespołów big bandowych. Najważniejszą rolę w jego repertuarze odgrywa jednak muzyka XIX i XX wieku. Jego dorobek artystyczny obejmują liczne koncerty w kraju i za granicą, własna twórczość kompozycyjna oraz liczne sukcesy na konkursach i festiwalach o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Do jego ostatnich osiągnięć zaliczyć można światową prapremierę utworów symfonicznych: Koncertu fortepianowego - "Żywioły Turnera", Wariacji na tematy Johna Williamsa na fortepian i orkiestrę; Suity z muzyki teatralnej do "Żabki" Bożeny Gałczyńskiej-Szurek; jak również Nagroda Prof. Jerzego Kaszuby - Rektora AM im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Nagroda Prof. Jarosława Drzewieckiego, Nagroda Prof. Zbignevasa Ibelgauptasa - Rektora Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru w Wilnie, Nagroda Kwartetu Lwowskiego oraz Nagroda Główna Międzynarodowego Forum Pianistycznego "Bieszczady bez granic" - Złoty Parnas. Jest także laureatem I Nagrody i Nagrody Prokofiewa na międzynarodowym konkursie The 35th Annual Bartok-Kabalevsky-Prokofiev International Piano Competition oraz laureatem wyróżnień "Most Distinguished Musician" i "Prokofiev special mention" na międzynarodowym konkursie 24th Annual International Music Competition - IBLA Grand Prize 2015. Jakub prowadzi aktywną działalność koncertową jako solista, kameralista oraz występując z orkiestrami - m.in. Lwowską Narodową Orkiestrą Kameralną "Akademia", Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego. Swoje umiejętności doskonalił pod okiem wybitnych osobowości świata muzycznego - pracował m .in. z prof. Andrzejem Jasińskim, prof. Wojciechem Świtałą, prof. Vierą Nosiną, Philippem Giusiano, Bruno Canino i innymi.

Krakowskie Salony Poezji w Teatrze Muzycznym w Poznaniu organizowane są we współpracy z poznańskim Oddziałem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Opiekę merytoryczną nad Salonem obejmuje prezes Oddziału, prof. Wiesław Ratajczak z UAM w Poznaniu.

Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza zostało założone w 1886 roku we Lwowie. Jego zadaniem było gromadzenia, dokumentowania i upowszechniania materiałów dotyczących życia i twórczości Adama Mickiewicza. Dziś jest jednym z najstarszych towarzystw naukowych w Polsce. Skupia badaczy literatury, nauczycieli-polonistów, bibliotekarzy, literatów i miłośników literatury, zapewniając integrację środowiska polonistycznego. Organizuje odczyty naukowe i konferencje historycznoliterackie, wydaje "Rocznik Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji