Artykuły

Bielsko-Biała. Premiera "Smoka Bonawentury" w Banialuce

Premierę familijnego spektaklu "Smok Bonawentura" Macieja Wojtyszki wystawi w niedzielę bielski teatr lalek Banialuka. Jak zapowiedziała reżyser Lucyna Sypniewska będzie to sztuka, która doda dzieciom odwagi do poszukiwania własnej tożsamości.

- Tytułowy Bonawentura ulega wpływom otoczenia: nie wie co i kogo lubi, w co się bawić, jak zachować. Ta sytuacja niepokoi zarówno jego profesora, jak i rodziców, którzy wspólnie decydują, by wyruszył w samotną podróż. Ma ona nauczyć go samodzielności w działaniu i myśleniu - powiedziała Sypniewska.

Bohater spektaklu przemierza krainy Marionetek, Pacyny i Olbrzymów, które w inscenizacji zostały przedstawione za pomocą rozmaitych technik lalkowych. - U marionetek królują sznurki, symbolizujące srogą dyscyplinę. Pacyny wciąż stroją miny, które budzą zastrzeżenia. Otoczenie olbrzyma to świat człowieka. Pod koniec wędrówki Bonawentura przeciwstawia się stadu smoków atakujących i niszczących ludzką pracę - powiedziała reżyser.

Jak dodała Sypniewska spektakl skierowany jest także do rodziców. - Naszym zamierzeniem jest wzbudzić w nich refleksję, że nadmierna dyscyplina, a z drugiej strony zbytnia pobłażliwość, nie są dobre w wychowaniu małego człowieka. Nie powodują, że dziecko będzie szczęśliwe lub zaradne - wyjaśniła.

Spektakl ma familijny charakter. Łączy słowo i plastykę z muzyką, która - jak podkreśliła Lucyna Sypniewska - ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Lalki i animujący je aktorzy tworzą świat momentami niepokojący, ale jednocześnie ciepły i przyjazny.

Teatr Banialuka im. Jerzego Zitzmana jest jedną z najstarszych scen lalek w Polsce i jednym z bardziej znanych w kraju i na świecie. Plastyczny rodowód teatru na wiele dziesięcioleci zadecydował o jego artystycznym obliczu. Kształtowali go przede wszystkim artyści krakowskiej ASP: Jerzy Zitzman, Zenobiusz Zwolski i Andrzej Łabiniec, a także inni zaproszeni do współpracy artyści plastycy.

Ze swoimi przedstawieniami scena odwiedziła kilkadziesiąt krajów świata, wśród nich Japonię, Chile, Koreę, Mongolię, Meksyk, Iran i Stany Zjednoczone. Uczestniczyła w najbardziej prestiżowych festiwalach teatralnych, m.in. w Edynburgu, Awinionie, Cividale, Nowym Jorku i Charleville-Mezieres.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji