Artykuły

Gdańsk. Wkrótce V Festiwal Actus Humanus

Siedem koncertów zaplanowano podczas rozpoczynającego się w poniedziałek w Gdańsku 5. festiwalu muzyki dawnej Actus Humanus. Zgodnie z tradycją, w programie imprezy znalazły się m.in. wykonania utworów związanych z okresem Bożego Narodzenia.

Kiedy pięć lat temu pojawił się w Gdańsku Actus Humanus mogliśmy się jeszcze zastanawiać, co nowego wniesie w nasze życie kulturalne. W tej chwili wiemy co wniósł: to nie tylko przedsmak Bożego Narodzenia, gdyż zawsze w swoim segmencie programowym festiwal nawiązuje do tradycji tych świąt, ale to przede wszystkim niezwykłe wydarzenie artystyczne. Co roku bowiem pojawiają się bardzo interesujący, nie tylko utytułowani muzycy, prezentujący bardzo ciekawe interpretacje muzyki dawnej - powiedziała dyrektor biura prezydenta Gdańska ds. kultury Anna Czekanowicz.

Program tegorocznego Actus Humanus przedstawił jego dyrektor artystyczny Filip Berkowicz.

- Czeka nas w tym roku dużo niespodzianek, dużo pierwszych wizyt w Gdańsku, ale też bardzo zróżnicowany repertuar. Na pewno wirtuozowsko zapadnie w pamięć słuchaczom koncert inauguracyjny, podczas którego wystąpi Giuliano Carmignola. Nie waham się użyć określenia, że jest to najwybitniejszy żyjący skrzypek naszych czasów - zapowiedział.

Włoskiemu artyście towarzyszyć będzie Accademia Bizantina na czele z jej dyrygentem Ottavio Dantone. Muzycy wykonają dzieła Antonio Vivaldiego oraz Johanna Sebastiana Bacha.

Urodzony w Treviso Carmignola koncertuje z najwybitniejszymi dyrygentami specjalizującymi się w wykonawstwie historycznym. Niebagatelne znaczenie dla artystycznego rozwoju instrumentalisty miała współpraca z formacją Virtuosi of Rome w latach 70. ubiegłego wieku. Jego nagrania zdobyły wiele znaczących nagród. Prowadzi zajęcia dla studentów w sieneńskiej Accademia Musicale Chigiana oraz wykłada w Hochschule w Lucernie.

Dyrektor Actus Humanus dodał, że na wielkie wydarzenie muzyczne zapowiada się też m.in. koncert finałowy w niedzielę 13 grudnia. Wystąpi podczas niego - jak stwierdził Berkowicz "najbardziej rozchwytywany kontratenor na świecie" - Franco Fagioli, któremu towarzyszyć będzie włoska formacja Il Pomo d'Oro, która debiutowała w Polsce rok temu właśnie podczas gdańskiego festiwalu.

Fagioli ceniony jest nie tylko za piękny głos, którego skala obejmuje trzy oktawy, ale także za doskonałą technikę i wirtuozerię, dzięki której ustanawia nowe standardy wykonawcze. Ten urodzony w Argentynie solista początkowo studiował grę na fortepianie, a następnie śpiew w Instytucie Sztuki Teatro Colon w Buenos Aires. Międzynarodową karierę rozpoczął w 2003 r., wygrywając konkurs wokalny Neue Stimmen organizowany przez Fundację Bertelsmanna.

Il Pomo d'Oro powstał w 2012 r., skupia solistów wyspecjalizowanych w dawnych technikach wykonawczych, ukierunkowanych głównie na repertuar operowy, ale radzących sobie także z instrumentalnymi kompozycjami kameralnymi. Nazwa zespołu miała być wzięta z tytułu XVII-wiecznej opery Antonia Cestiego. Sztuka została wystawiona w Wiedniu w 1666 r. z okazji ślubu cesarza Leopolda I Habsburga i Małgorzaty Teresy Habsburg. Była to jedna z najdroższych produkcji operowych w historii tego gatunku: podczas 10-godzinnego spektaklu zaangażowano m.in. 300 koni, a widzowie mogli podziwiać 24 rozbudowane scenografie z tonącymi okrętami i walącymi się wieżami.

Repertuar związany ze zbliżającymi się świętami zaprezentowany zostanie m.in. podczas koncertu 10 grudnia. Będą to Cypryjskie Nieszpory Bożonarodzeniowe wykonane przez Graindelavoix, działającą w Antwerpii multidyscyplinarną formację artystyczną (zespół będzie gościć podczas Actus Humanus po raz pierwszy - PAP) wraz z jej założycielem Bjoernem Schmelzerem.

Konrad Koper z firmy event-factory w Krakowie, organizującej Actus Humanus, poinformował, że w poprzednich czterech edycjach festiwalu wystąpiło 26 zespołów i solistów z 14 krajów, łącznie ponad 250 muzyków. Festiwalowe koncerty zgromadziły zaś ogółem ok. 10 tysięczną

Festiwalowe koncerty odbywać się będą w gotyckich kościołach św. Jana oraz Jakuba, a także zabytkowym XIV-wiecznym Dworze Artusa na Długim Targu.

Transmisje z festiwalu przeprowadzi Program 2 Polskiego Radia oraz internetowo Narodowy Instytut Audiowizualny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji