Artykuły

Kraków. Dziś zabrzmi "Oratorium Kalwaryjskie"

W Centrum Kongresowym ICE Kraków zabrzmi we wtorek wieczorem "Oratorium Kalwaryjskie". Koncert zorganizowany w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 będzie jednocześnie uczczeniem Roku Miłosierdzia i 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Data koncertu nie jest przypadkowa, ponieważ we wtorek w Watykanie pod przewodnictwem papieża Franciszka nastąpi inauguracja Roku Świętego dedykowanego miłosierdziu.

- Będziemy łączyć się duchowo z papieżem, który ogłosi całemu światu, iż Rok Miłosierdzia jest otwarty. Pragniemy również, aby ten utwór był pewnym etapem na drodze przygotowań do Światowych Dni Młodzieży - mówił dziennikarzom koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 bp Damian Muskus.

Autorami "Oratorium Kalwaryjskiego" są poeta Zbigniew Książek i kompozytor Bartłomiej Gliniak. Utwór jest opowieścią o trzech postaciach, które przyczyniły się do duchowej przemiany świata: Jezusie z Nazaretu, św. Franciszku z Asyżu i św. Janie Pawle II.

Oratorium zostało wykonane po raz pierwszy w 2009 r. w Kalwarii Zebrzydowskiej dla uczczenia m.in. 30. rocznicy pielgrzymki do sanktuarium Jana Pawła II, 800-lecia zakonu franciszkańskiego, 400-lecia konsekracji kościoła. We wtorek zabrzmi w tej samej wersji. - Ten utwór się nie starzeje, jest ciągle aktualny i ważny - podkreślił bp Muskus.

Zbigniew Książek mówił, że w oratorium mowa o potrzebie znalezienia sensu życia i o tym, jak ważne w świecie jest dobro i miłosierdzie. - Trzech wielkich duchowych i intelektualnych przywódców: Chrystus, po około tysiącu lat św. Franciszek z Asyżu, a po kolejnym tysiącu lat Jan Paweł II, głosiło coś rewolucyjnego: "spróbujcie być dobrzy" - powiedział autor tekstu. - W czasach, które nastały - przerażających, atakujących grup islamistów i pękającego w sobie Kościoła pojawił się kolejny Franciszek, który wskazuje trudną drogę dla ludzi, którzy przez setki lat wypracowali pewien model, a on mówi: "trzeba inaczej". Szalenie ważne jest dobro i miłosierdzie - dodał.

- Kompozycja jest niewiarygodnie piękna - mówił Książek i zdradził, że Bartłomiej Gliniak przyjechał na koncert do Krakowa specjalnie z Hollywood, gdzie od około roku pracuje. "Zrobiłem to z wielką radością, bez chwili zastanowienia" - powiedział kompozytor, który ma się pojawić na scenie, wykonując solówkę na gitarze.

W ICE Kraków wystąpią: muzycy Krakowskiej Młodej Filharmonii, Chór Camerata Iagiellonica , Chór Gregoriański Seminarium Ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej i soliści: Aleksandra Bieńkowska, Przemysław Branny, Janusz Kruciński, Joanna Słowińska. Wśród wykonawców będą też: Krzysztof Ścierański, Jacek Królik i Robert Luty. Narratorem będzie Zbigniew Książek, dyrygentem Piotr Komorowski, a kierownictwo muzyczne obejmie Bartłomiej Gliniak.

Koncert odbywa się pod patronatem honorowym metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza i metropolity poznańskiego abp Stanisława Gądeckiego.

Bezpłatne wejściówki będą jeszcze do odebrania przed koncertem. Sprzedawane będą płyty z "Oratorium kalwaryjskim", a część uzyskanych wpływów zostanie przekazana na pakiety pielgrzyma ŚDM dla ubogiej młodzieży z Polski.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej to jeden z najważniejszych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Ze względu na unikatowy charakter zostało ono w 1999 r. wpisane wraz z dróżkami dla pielgrzymów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kalwaryjskie dróżki i słynny obraz Matki Bożej przyciągają co roku ponad półtora miliona pielgrzymów. Kalwarię odwiedzał jako ksiądz i biskup Karol Wojtyła, który pielgrzymował tam także dwukrotnie jako papież.

Organizatorami koncertu są: Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016 oraz Narodowe Centrum Kultury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji