Artykuły

Kraków. Tegoroczne "Dedykacje" poświęcone Beckettowi

Irlandzki dramaturg, laureat literackiej Nagrody Nobla Samuel Beckett [na zdjęciu] będzie bohaterem tegorocznej edycji Festiwalu "Dedykacje" w Krakowie. W tym roku cały teatralny świat obchodzi 100-lecie urodzin autora "Czekając na Godota".

Jak poinformował w poniedziałek dziennikarzy dyrektor programowy festiwalu, Józef Opalski, tegoroczna edycja imprezy potrwa od 27 listopada do 3 grudnia. Podkreślił on, że w roku 100. rocznicy urodzin irlandzkiego dramaturga, wybór patrona festiwalu był "rzeczą oczywistą".

- Festiwal poświęcony Beckettowi to rzecz łatwa i trudna zarazem. Łatwa, bo jego sztuki są małoobsadowe, więc łatwiej je do Krakowa sprowadzić, a trudna, bo Becketta w ostatnich latach gra się rzadko. Siedzi on w takim teatralnym "czyśćcu" - wszyscy wiedzą, że jest wielki, ale zniknął ze scen i przestał cieszyć się zainteresowaniem teatrów i reżyserów - ocenił Opalski.

Organizatorzy festiwalu - Stowarzyszenie Międzynarodowe Sezony Teatralne i Baletowe - chcą pokazać jak najwięcej sztuk Becketta, w wykonaniu krajowych i zagranicznych zespołów. Już teraz krakowskie teatry przygotowują premiery jego spektakli: Teatr im. Słowackiego - trzech jednoaktówek w reżyserii Antoniego Libery, Teatr STU - "Radosne Dni" w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego, a Teatr Bagatela - "Końcówkę" w reżyserii Macieja Sobocińskiego.

W Krakowie gościć mają też sceny warszawskie: Teatr Powszechny ze spektaklem "Zapasiewicz gra Becketta" oraz Teatr Narodowy z inscenizacją najsłynniejszej sztuki Irlandczyka "Czekając na Godota". Prowadzone są też rozmowy z kilkoma teatrami dramatycznymi z zagranicy, m.in. włoskim Piccolo Teatro di Milano.

Planowane są imprezy towarzyszące: projekcje zapisu spektaklu baletowego "May B." opartego na dziełach Becketta w wykonaniu francuskiego zespołu Maguy Marin, autorskich filmów dramaturga, a także archiwalnych spektakli Teatru TVP. Odbędą się też wystawy i koncerty muzyki Franciszka Schuberta - ulubionego kompozytora Becketta.

Festiwal "Dedykacje" organizowany jest w Krakowie od 2002 roku. Każda z jego edycji jest poświęcona wielkiemu twórcy albo ważnemu nurtowi w teatrze lub balecie. Pierwsza edycja festiwalu była poświęcona Molierowi, a następne Czechowowi i Mickiewiczowi.

Samuel Beckett urodził się i wychował w Dublinie. Był przyjacielem i sekretarzem Jamesa Joyce'a. W 1938 roku wydał swą pierwszą powieść "Murphy". 5 stycznia 1953 roku w Paryżu odbyła się premiera "Czekając na Godota". Kolejne, coraz bardziej ascetyczne dramaty Becketta - "Końcówka", "Ostatnia taśma Krappa" czy "Szczęśliwe dni" - trafiały na sceny całego świata.

W 1969 roku Samuel Beckett został wyróżniony literacką Nagrodą Nobla. Szwedzka Akademia uznała, że "w nowych dla dramatu i prozy formach ukazuje wzniosłość człowieka w jego skrajnym opuszczeniu".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji