Artykuły

DOSTOJEWSKI na scenach Warszawy

MYSZKIN (Stanisław Brejdygant): I w końcu zaczął myś­leć, że gdyby tak nie umrzeć - to wówczas przeżyłby każdą minutą życia inaczej, należycie. AGŁAJA (Mirosława Krajewska): Pan zdaje się bardzo brzydko i źle patrzy na duszę ludzka. Pan nie ma w sobie krztu delikatności, pana obchodzi tylko prawda, takie stanowisko jest niesprawiedliwe. MYSZKIN:"W tym jest tylko prawda, a więc to niesprawiedliwe"... Zapamiętam to sobie i przemyślę

W roku 1963 Teatr Polski wystawił prapremierę insceni­zacji "Braci Karamazow".

- "Bracia Karamazow" - powiedział wówczas autor adaptacji i reżyser sztuki. Jarzy Krassowski - należą do dzieł najbardziej reprezentatywnych w twórczości Dosto­jewskiego".

W roku 1964 Teatr Powszechny zaprezentował "Zbrodnię i karę" w adaptacji Zygmunta Hübnera i Adama Hanusz­kiewicza, który jednocześnie był reżyserem spektaklu.

- Do tekstu tej adaptacji wprowadzamy całe fragmenty prozy Dostojewskiego. Prozę tę wygłasza nie narrator, jak w "Wojnie i pokoju" Piscatora widowisku opracowanym na podstawie Tołstojowskiej epopei, lecz Raskolnikow.

Raskolnikowa grał Adam Hanuszkiewicz i jego też słowa cytujemy.

Aktualnie "Idiotę" Dostojewskiego gra Teatr Dramatycz­ny na scenie Sali Prób w adaptacji i reżyserii Stanisława Brejdyganta, który jednocześnie odtwarza rolę prowadzącą - Księcia Myszkina.

- W moim głębokim przekonaniu Dostojewski to pisarz par excelence dramatyczny - mówi reż. Brejdygant.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji