Artykuły

Wrocław. Nagrodzona boska "Podróż zimowa"

Cztery z dziesięciu nagród 8. Festiwalu Boska Komedia w Krakowie trafiły do wrocławskiego Teatru Polskiego. Nagrodzono muzykę Mai Kleszcz, role Haliny Rasiakówny i Małgorzaty Gorol oraz cały żeński zespół w przedstawieniu "Podróż zimowa".

Spektakl powstał na podstawie tekstu Elfriede Jelinek, austriackiej noblistki, która konfrontuje się w nim z przemijaniem, stawia czoła traumom - tej osobistej, związanej z relacjami z rodzicami, i narodowej, która prowadzi nieodmiennie do ukrytych pod mieszczańskimi domami katakumb. Miśkiewicz konstruuje na tej podstawie rodzaj teatralnej fugi. Na scenie pojawia się pięć aktorek (Halina Rasiakówna, Krzesisława Dubielówna, Ewa Skibińska, Agnieszka Kwietniewska i Małgorzata Gorol) i wokalistka (Maja Kleszcz). Z ich pomocą reżyser próbuje naszkicować krąg życia bohaterki, którą jest sama autorka - każda z wykonawczyń jest odrębnym głosem Jelinek, innym jej wcieleniem, w każdej też uobecnia się inny aspekt twórczości austriackiej pisarki.

Wyróżniona na Boskiej nagrodą dla najlepszej aktorki Halina Rasiakówna (także za rolę Oriany Fallaci w warszawskiej "Apokalipsie" w reżyserii Michała Borczucha) z maestrią zmienia tu ton, w ułamku sekundy przeskakując od intymności do dystansu. Z kolei Małgorzacie Gorol (nagroda za rolę drugoplanową) trafiają się tu najbardziej efektowne partie monologów, a striptiz w jej wykonaniu to majstersztyk z przymrużeniem oka, w którym udaje jej się skutecznie odwrócić role -jeśli ktokolwiek czuje się tu zawstydzony i wystrychnięty na dudka, to jest to raczej widz, a nie rozebrana w finale do rosołu aktorka. Jury doceniło siłę i świeżość tej kreacji.

Nagrodzona za muzykę do "Podróży" Maja Kleszcz jest tu także wokalistką i jedną z postaci dramatu. "Muzyka Mai Kleszcz odgrywa w przedstawieniu zasadniczą dramatyczną rolę; operując wielorakością stylów, korzysta z pełnej gamy środków muzycznych i - z wielką odwagą i wirtuozerią - staje się wyrazem miejsca, w którym ciało jednoczy się z muzyką" - napisali w uzasadnieniu jurorzy. Docenili też wyjątkową współpracę całego żeńskiego zespołu biorącego udział w spektaklu, przyznając mu specjalne wyróżnienie.

Boska Komedia jest wyjątkowym festiwalem na mapie teatralnej Polski. 8. edycja imprezy trwała 10 dni, pokazano na niej 28 spektakli, w tym 14 w sekcji INFERNO, czyli Konkursie Polskim.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji