Artykuły

Kraków zdołał podbić nawet Wersal

Capella Cracoviensis w Wersalu, Cykl Opera Rara, "Król Roger" w Operze Krakowskiej, Piotr Beczała na Wawelu, Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu - Mateusz Borkowski podsumowuje rok 2015 w muzyce poważnej.

1. Capella Cracoviensis w Wersalu

Kontynuacją zagranicznej ofensywy Capelli Cracoviensis jest szeroko zakrojony projekt operowy realizowany we współpracy z Filipem Berkowiczem, czyli "Adriano in Siria" G.B. Pergolesiego. Koncertowe wykonanie opery odbyło się 4 grudnia w Operze Królewskiej w Wersalu. To marzenie dla każdej grupy specjalizującej się w muzyce dawnej. Capelli udało się to marzenie zrealizować. A to dopiero przedsmak tego, co czeka nas w 2016 roku.

2. Opera Rara

Krakowski cykl znają miłośnicy muzyki dawnej nie tylko z Polski, ale i z Europy. I choć pod szyldem Opera Rara prezentowane są w Krakowie wybitne, często dopiero co odkryte dzieła wykonywane przez artystów z najwyższej półki, to co jakiś czas wśród urzędników powracają pomysły na "reorganizację", bądź rezygnację z prestiżowego przedsięwzięcia. Na szczęście cykl, realizowany od 2015 roku we współpracy z Capellą Cracoviensis, doceniło ministerstwo kultury, przyznając mu trzyletnią promesę. Tegoroczna edycja przyniosła wiele pozytywnych zaskoczeń i zachwytów. Do największych zaliczyłbym pełne wokalnych fajerwerków "Siroe" Johanna Adolpha Hassego w wykonaniu greckiej formacji Armonia Atenea pod kierunkiem George'a Petrou oraz wysmakowaną "Koronację Poppei", którą zaprezentował Claudio Cavina z zespołem La Vene-xiana. Jeśli nic się nie zmieni, cykl powróci wiosną 2016.

3. 70 lat PWM-u

Listopadowe obchody 70. urodzin Polskiego Wydawnictwa Muzycznego przypomniały o bezcennym dziedzictwie krakowskiej oficyny i roli, jaką pełni w życiu kulturalnym naszego kraju. Centralnym punktem jubileuszu był koncert w Centrum Kongresowym, na którym zaprezentowano pośmiertnie prawykonanie monumentalnego dzieła "Sanctus Adalbertus" Henryka Mikołaja Góreckiego. Zapadła również kluczowa dla przyszłości PWM-u decyzja. W nowym roku ma zostać przekształcone w instytucję kultury.

4. "Król Roger" w Operze Krakowskiej

Najsłynniejsza opera Karola Szymanowskiego zagościła na deskach Opery Krakowskiej po 33 latach od ostatniej premiery. Pełna interesujących rozwiązań, choć chwilami zachowawcza inscenizacja Michała Znanieckiego nie wszystkim przypadła do gustu, ale odbiła się szerokim echem w całej Polsce. Wszystko za sprawą genialnego Mariusza Kwietnia [na zdjęciu], który potwierdził w Krakowie opinie o tym, że do roli Rogera po prostu się urodził.

5. Kromer Festival w Bieczu

Wielu traktowało z rezerwą zapowiedzi Filipa Berkowicza o nowym festiwalu muzyki dawnej w urokliwym Bieczu, nazywanym polskim Carcassonne. Festiwal Kromera okazał się niebywałym sukcesem zarówno artystycznym, jak i frekwencyjnym, promując zapomniane dziedzictwo perły Podkarpacia. Festiwal udowodnił też, że tzw. kultura wysoka znajduje wielu odbiorców również poza wielkimi miastami. Świadczyły o tym choćby tłumy przed kościołem franciszkanów na koncercie Fabio Biondiego.

6. Piotr Beczała, Wawel

Aż się nie chce wierzyć, ale światowej sławy polski tenor po raz pierwszy wystąpił w Krakowie dopiero tego lata. Pod koniec czerwca artystę usłyszeliśmy na wawelskim dziedzińcu w ramach 19. Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej. W koncercie "Arie Oper Świata" śpiewakowi towarzyszyła Orkiestra Opery Krakowskiej pod batutą znakomitego Łukasza Borowicza. To był niezapomniany wieczór na światowym poziomie. Nieobecnym polecam DVD z rejestracją tego koncertu.

7. Seong-Jin Cho w Filharmonii Nie było wcale pewne, czy triumfator 17. Konkursu Chopinowskiego wystąpi w tym roku w Krakowie. Ostatecznie dzięki staraniom Filharmonii Krakowskiej 21-letni Koreańczyk odwiedził w starym roku i nasze miasto. Swoim recitalem Seong-Jin Cho potwierdził słuszność decyzji jury i skradł serca krakowskiej publiczności. Dowodziły tego owacjom i pięciokrotne bisy.

8. Kraków w Konkursie Chopinowskim

Cała Polska kibicowała podczas konkursu dwóm krakowianom: Krzysztofowi Książkowi i Szymonowi Nehringowi. Do finału jako jedyny Polak przeszedł ten drugi, otrzymując wyróżnienie i kilka nagród pozaregulaminowych. Silna pozycja młodych pianistów to także sukces pedagogiczny ich profesora - Stefana Wojtasa, którego są studentami w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

9. Światowe sukcesy Sławomira Zubrzyckiego

Krakowski pianista i pedagog zasłynął w 2013 roku jako rekonstruktor violi organista, czyli instrumentu według pomysłu Leonarda da Vinci. W mijającym roku Zubrzycki koncertował na violi m.in. we Włoszech, Macedonii i Rumunii. Wydał również płytę, będącą pierwszą na świecie rejestracją muzyki wykonywanej na tym instrumencie. Talent i determinację artysty doceniła w tym roku także islandzka wokalistka Björk, która zaprosiła krakowianina do współtworzenia płyty "Vulnicura Strings".

10. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu

Nowy rozdział w historii nowosądeckiego wydarzenia wiąże się z osobą Małgorzaty Walewskiej, która została dyrektorem artystycznym konkursu. To dzięki słynnej mezzosopranistce w Nowym Sączu wystąpił w roli dyrygenta słynny Argentyńczyk José Cura. Pod opieką śpiewaczki konkurs ma szansę na powrót do pozycji sprzed lat.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji