Artykuły

Lublin. Plany instytucji kultury

O to, co jeszcze czeka nas w nadchodzącym roku, Gazeta Wyborcza - Lublin pyta dyrektorów i menadżerów instytucji kultury, teatrów i klubów.

W 2016 roku Centrum Spotkania Kultur rozpocznie działalność w budynku przy Placu Teatralnym, Centrum Kultury w Lublinie obchodzić będzie swoje 25-lecie, a Teatr Muzyczny wreszcie wróci do swojej siedziby przy ul. Skłodowskiej. Teatry Osterwy i Andersena szykują kolejne premiery, Teatr Stary zamierza postawić akcent na muzykę, a Warsztaty Kultury już rozpoczęły przygotowania do sezonu letniego, czyli czterech flagowych festiwali Lublina.

Piotr Franaszek, dyrektor Centrum Spotkania Kultur

Wiosną 2016 roku Centrum Spotkania Kultur rozpocznie działalność w budynku przy placu Teatralnym. Już w marcu CSK planuje drzwi otwarte, które podobnie jak "Teatr w Budowie" zaprezentują potencjał i możliwości instytucji. Będzie to instytucja-idea. Miejsce spotkań, w którym będziemy inspirująco spędzać czas - w kawiamiach, księgarniach, butikach z designem i w strefach rekreacyjnych - skate spocie, ściance wspinaczkowej oraz zielonych dachach z podniebnymi galeriami. Uroczyste otwarcie CSK zostało zaplanowanej jako cykl wydarzeń realizowanych do końca 2016 roku. Trwają przygotowania i negocjacje z zagranicznymi partnerami, min. z British Museum, wioską marką designerską - Alessi, operą mediolańską, artystami z Polski i zagranicy. Lubelscy widzowie będą mieli okazję poznać twórców światowego wzornictwa,zanurzyć się w świecie gier, zarówno tych starożytnych, jak i wirtualnych, zobaczyć wybitną operę. W czerwcu zaprosimy widzów w podróż po kontynentach oraz na przegląd filmów turystycznych. Nie zabraknie też polskich realizacji, m.in. klasyki literatury polskiej na deskach sceny operowej, programów odnoszących się do kultury tradycyjnej i naszego dziedzictwa.

***

Janusz Opryński, dyrektor artystyczny Centrum Kultury

Ten rok będzie dla nas szczególny, bo Centrum Kultury w Lublinie obchodzić będzie swoje 25-lecie. W związku z tym w całorocznym programie pojawi się wiele nowych propozycji, które na razie niech pozostaną tajemnicą. To jednak nie jedyny jubileusz, który czeka nas w 2016 roku. Od 20 lat Lubelski Teatr Tańca organizuje Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca, dzięki czemu mamy okazję zobaczyć w Lublinie najciekawsze zjawiska w światowym tańcu współczesnym. Z okazji 100. rocznicy powstania ruchu artystycznego Dada planujemy zorganizować szereg wydarzeń interdyscyplinarnych. Zapraszamy także na premiery teatralne. Już w lutym będzie to "Punkt Zero" Teatru Provisorium, nowe spektakle szykują też m.in. Paweł Passini i Łukasz Witt-Michałowski. Nie zabraknie stałych pozycji programowych i festiwalowych, takich jak Konfrontacje Teatralne, Lublin Jazz Festiwal, MFF Złote Mrówkojady czy Centralny Plac Zabaw. W zupełnie nowej, nie tylko muzycznej formule zaprezentuje się w tym roku Wirydarz Centrum Kultury, który stal się jednym z ulubionych miejsc lublinian w okresie wiosenno-letnim.

***

Artur Tyszkiewicz, dyrektor Teatru im. J. Osterwy

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie przygotuje w sezonie 2015/2016 jeszcze dwie premiery. Pierwsza z nich odbędzie się 12 marca. Będzie to nasza epopeja narodowa, czyli "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza w adaptacji Tadeusza Nyczka i Mikołaja Grabowskiego oraz w reżyserii Grabowskiego. Muzykę do spektaklu skomponował Zygmunt Konieczny, wybitny kompozytor muzyki teatralnej i filmowej. W przedstawieniu usłyszmy muzykę na żywo w wykonaniu orkiestry. Kolejną realizacją, zaplanowaną na 4 czerwca będzie spektakl , Amadeusz" Petera Shaffera w mojej reżyserii. Sztuka znana jest szerokiemu gronu odbiorców dzięki adaptacji filmowej Milosa Formana pod tym samym tytułem. Przedstawienie opowiada o życiu i twórczości Mozarta widzianym oczami Antonia Salieriego (nadwornego kompozytora cesarza Józefa II). Sztuka porusza temat konfrontacji przeciętnego talentu z prawdziwym geniuszem. Wszystko rozgrywa się w XVIII-wiecznej scenerii austriackiego dworu cesarskiego przy akompaniamencie muzyki Mozarta.

***

Grzegorz Rzepecki, dyrektor Warsztatów Kultury

W 2016 roku w Warsztatach Kultury na pewno nie zabraknie dobrego kina w ramach Miasto movie, świetnej muzyki granej podczas Strefy Innych Brzmień czy działań w ramach programu Dzielnice Kultury, które zamierzamy zintensyfikować. Będziemy uczyć mieszkańców dobrego designu na spotkaniach Lub design oraz podczas Patterns of Europę i kontynuować cykl wydawniczy magazynu internetowego Kultura Enter. Zapraszamy też do dwóch pracowni, na Bernardyńską 11 po nowe umiejętności plastyczne i do Zaułka Hartwigów, gdzie króluje fotografia tradycyjna.

Już teraz przygotowujemy się do sezonu letniego, czyli czterech flagowych festiwali Lublina - Nocy Kultury, Festiwalu Inne Brzmienia, Camavalu Sztukmistrzów i Jarmarku Jagiellońskiego. Każdy z nich jest wyjątkowy, ale mają jedną wspólną cechę - zapewniają mieszkańcom i turystom niezapomniane przeżycia. W nadchodzącym nowym roku nie zamierzamy obniżać poprzeczki. Mam nadzieję, że nasze festiwale znowu zostawią w pamięci uczestników dobre wspomnienia.

***

Iwona Sawulska, dyrektor Teatru Muzycznego

Czeka nas przełomowy, ważny rok. I to nie tylko dlatego, że w końcu wracamy do swojej siedziby przy ul. Skłodowskiej. Postawiliśmy przed sobą zadanie wzmocnienia różnorodności oferty kulturalnej miasta dla mieszkańców, studentów i turystów. Wystawiać będziemy więc - obok pozycji familijnych, jak "Ania z Zielonego Wzgórza" Karneckiego - także większe, pełnoobsadowe formy z musicalem "Zorba" Kandera na czele.

Okazje szczególne dają sposobność do wyjątkowych projektów artystycznych: rok 2016 to przecież nie tylko okrągła rocznica chrztu Polski, ale również 170. urodziny Sienkiewicza - tu z pewnością dostarczymy pozytywnych przeżyć. Na wiosnę publiczność ujrzy naszego "Barona Cygańskiego" w oprawie i obsadzie, jakiej jeszcze Lublin nie widział - przy okazji kwietniowego Międzynarodowego Dnia Romów. Sezon pragniemy zwieńczyć plenerową premierą "Toski" Pucciniego na dziedzińcu zamkowym, jednak to - podobnie jak prapremiera musicalu "Korporacja" - zależeć będzie w dużej mierze od wyników konkursów MKiDN.

***

Arkadiusz Klucznik, dyrektor Teatru im. Andersena

Rok 2015 kończymy premierą "Wesela" wg dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Ten spektakl pojawia się na plakacie już na początku roku. Pierwszą premierą nowego roku będzie "Grzeczna" Gro Dahle, autorki znanej lubelskim widzom z realizacji "Zły pan". "Grzeczna" to historia dziewczynki, od której wszyscy wymagali, by była coraz grzeczniej sza. Nie będzie to jedyna pozycja spod pióra Gro Dahle w 2016 roku. Po wakacjach rozpoczynamy kolejną produkcję polsko-norweską na podstawie książki "Wojna" - to niełatwa historia opowiadająca o rozwodzie rodziców. Wiosną zapraszamy także na "Koralinę" - sceniczną wersję książki Neila Gaimana. Dodatkowo rok 2016 to rok przygotowań do jubileuszu 700-lecia Lublina. "Andersen" z tej okazji przygotowuje dwie premiery. Pierwszą - dla dzieci - będzie napisany specjalnie dla nas na tę okazję przez Grażynę Lutosławską tekst "Anioł za lodówką". Drugą - wzorem naszych "Muszkieterów" - będzie spektakl familijny na podstawie opowiadania I. B. Singera "Yentl - chłopak z jesziwy". Ta propozycja ma być prezentowana w oryginalnych wnętrzach synagogi w budynku lubelskiej jesziwy.

***

Karolina Rozwód, dyrektor Teatru Starego

W roku 2016 Teatr Stary stawia akcent na muzykę. We wrześniu odbędzie się premiera spektaklu opartego na twórczości Leonarda Cohena w tłumaczeniu Daniela Wyszogrodzkiego pt. "Boogie Street". Będziemy także kontynuować cykl koncertów realizowanych we współpracy z Marcinem Kydryńskim pt. "Siesta w drodze", w ramach którego w styczniu wystąpi sławna śpiewaczka fado, Misia.

Ważne miejsce na naszej scenie odgrywa jazz w wykonaniu zarówno młodych (Łukasz Pawlik Project), jak i legendarnych muzyków (Adam Pierończyk/Miroslaw Vitous). Regularnym gościem Teatru będzie Anna Maria Jopek w spektaklu Leszka Mądzika "Czas kobiety" wyprodukowanym przez Teatr Stary. Nie zabraknie także gwiazd innych gatunków muzycznych, a wśród nich Stanisławy Celińskiej, Zbigniewa Preisnera oraz zespołu Voo Voo z projektem "Placówka".

***

Jan Sęk, dyrektor Filharmonii Lubelskiej

W przyszłorocznej ofercie Filharmonii Lubelskiej znajdą się same dobre rzeczy. Można podzielić je na trzy grupy. Dla dzieci przygotowaliśmy specjalny program zatytułowany "Lub Smyki". Koncerty z tego cyklu cieszą się niesłabnącą popularnością W ofercie dla dorosłych chciałbym zwrócić uwagę na stałe cykle - Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich, Festiwal Muz Słowiańskich, czyli ukłon w stronę kultur muzycznych Ukrainy, Białorusi, Litwy i innych państw oraz letni Festiwal Spotkań Kultur Caper Lublinensis. Co więcej, 13 lutego zapraszamy na szczególne wydarzenie, podczas którego odbędzie się inauguracja koncertowa naszego nowego fortepianu marki Steinway. Melomani usłyszą m.in. utwory Ignacego Jana Paderewskiego i Dymitra Szostakowicza.

Trzecia grupa to koncerty impresaryjne. Staramy się, by do filharmonii przychodziła także grupa osób i melomanów niezainteresowanych koncertami symfonicznymi, ale takimi, które kiedyś określane były mianem muzyki lekkiej. Trzymamy standard, dlatego najczęściej są to koncerty z udziałem naszej orkiestry. W przyszłym roku wystąpią m.in. Grażyna Brodzińska, Artur Andrus i Janusz Radek.

***

Michał Mikiciuk, współwłaściciel klubu Graffiti

Przyszły rok tradycyjnie już będzie bogaty w różnorodne wydarzenia. Nie chcemy być kojarzeni tylko z imprezami rockowymi, dlatego postanowiliśmy organizować różnego rodzaju stand-upy, czy imprezy jazzowe. Szykujemy też polskie i zagraniczne niespodzianki, czyli występy artystów i zespołów dawno niegos-czących w Lublinie.

Jeszcze w styczniu w klubie Graffiti pojawi się Krzysztof Antkowiak, który razem z Marcinem Domuratem tworzy jazzowy zespół Simplefields. Zaprosiliśmy też Abelarda Gizę, który zaprezentuje nowy program "Proteus Vulgaris". Ponadto przygotowaliśmy reggae'ową imprezę z premierą płyty "To co było, to będzie" zespołu Damian Syjonfam. A następne tygodnie to m.in. koncerty Poparzonych Kawą Trzy, KSU, Urszuli, Happysadu, KAT-a, Huntera, Domowych Melodii, Łąki Łan, czy Chemii. No i tradycyjnie zapraszamy na piątkową rockotekę.

***

Piotr Tyczyński, manager Domu Kultury

Rok 2016 w klubie Dom Kultury będzie kontynuacją tego, co działo się u nas w poprzednich latach. Koncerty to spotkania z muzyką alternatywną, na pewno nie zabraknie też hip-hopu. W pierwszym kwartale 2016 roku wystąpią u nas na pewno raperzy Tetris, Małpa - który w końcu wydaje drugi bardzo oczekiwany album. Na scenie pojawi się także duet Xxanaxx. Klaudia i Michał mieli w DK swój lubelski debiut, a teraz wracają z drugim albumem.

Na imprezach klubowych zagrają u nas tacy D J-e/producenci jak Spisek Jednego, Chloe Martini, Flir-tini, So drumatic, 3AM Boyz, Klaves, czy Du:it - w skrócie czołówka polskiej sceny klubowej. Nie zabraknie sprawdzonych lubelskich artystów - w ramach cykli Muzyka Świata, Klasyczny Lublin, czy imprez z duetem Tulipany. W styczniu w Domu Kultury szykujemy imprezę przypominającą o letnim klubie Plener, który startuje wraz z początkiem maja.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji