Artykuły

Śląskie. Plany teatrów na nowy rok

Nowy rok to czas snucia planów. Mają je również teatry. Jakie tytuły mają zamiar wystawić na swoich scenach? Co zobaczymy w najbliższym czasie? Wybrane przybytki Melpomeny uchylają rąbka tajemnicy przed żądnymi wiadomościami widzami.



W Teatrze Śląskim w Katowicach zapowiada się pracowita druga połowa sezonu. Już za tydzień, a dokładnie w piątek 8 stycznia Radosław Rychcik, obecnie jeden z najbardziej rozchwytywanych reżyserów młodego pokolenia m.in. za sprawą zjawiskowych Dziadów Adama Mickiewicza, które umieścił w Ameryce, pokaże Wesele Stanisława Wyspiańskiego. I też znalazł na tę ponad stuletnią już sztukę pomysł. Otóż postanowił, że akcję przeniesie do Belfastu, a bohaterami będą zwaśnieni między sobą Irlandczycy — protestanccy zwolennicy korony Wielkiej Brytanii i katoliccy separatyści. Nie możemy już doczekać się tej od dawna zapowiadanej premiery. Następnie w marcu Ewelina Marciniak, która w minionym sezonie wyreżyserowała udaną Morfinę przygotuje spektakl o Leni Riefenstahl, niemieckiej reżyserce filmowej tworzącej w czasach, gdy państwem rządzili hitlerowcy. Potem swoją debiutancką pracę pokaże młody artysta Filip Gieldon. Będzie to Antygona w Nowym Jorku. Na wiosnę zobaczymy Sklepy cynamonowe w reżyserii Ingmara Villqista. Ostatnią premierą w sezonie będzie familijny spektakl W 80 dni dookoła świata w reżyserii Roberta Talarczyka. Jesienią w Teatrze Śląskim spektakle przygotują m.in. włoski reżyser Beppe Navello, Tadeusz Bradecki, były dyrektor katowickiej sceny oraz Piotr Ratajczak.

W Sosnowcu będą pracowali razem Kmiecik i Brzyk

Teatr Zagłębia rozpocznie rok premierą Dobrego wojaka Szwejka w adaptacji i reżyserii Igora Gorzkowskiego z udziałem debiutantki, absolwentki PWST, Małgorzaty Saniak. Tuż po niej rozpoczną się próby do Siódemki według powieści Ziemowita Szczerka, która będzie nowym wyzwaniem dla zespołu teatru. Na scenie po raz pierwszy zagości Michał Kmiecik, „złote dziecko rodzimego teatru", obecnie dramaturg Teatru Nowego w Łodzi, który rozpoczął sezon nowej dyrekcji Macieja Nowaka w Teatrze Polskim w Poznaniu, reżyserując Krakowiaków i Górali. W Teatrze Zagłębia dokona adaptacji Siódemki. Będzie współpracował z reżyserem Remigiuszem Brzykiem, z którym zrealizował Przyjdzie Mordor i nas zje w Teatrze im. Osterwy w Lublinie oraz Ziemię obiecaną" w Nowym w Łodzi. Siódemka jest próbą opisu podróży przez polski krajobraz chaosu, kompleksów i fantazji narodowych, przez to, co swojskie, a jednocześnie dotąd niezbadane. Premiera 18 marca. A na zakończenie sezonu Teatr Zagłębia przygotuje spektakl dla najmłodszych.

Karnawał komedii na bardzo dobry początek roku

W Teatrze Korez w Katowicach nowy rok upłynie przede wszystkim pod znakiem 9. edycji Katowickiego Karnawału Komedii, który zaplanowano między 29 stycznia a 8 lutego. Na początku lutego, w ramach tego ulubionego przez katowiczan festiwalu, odbędzie się premiera dwóch jednoaktówek według Antoniego Czechowa, czyli Niedźwiedź. Oświadczyny. Co prawda tytuł ten od lat już gości na afiszu Korezu, ale przygotują go w nowej obsadzie — z Katarzyną Tlałką, Robertem Talarczykiem i MIrosławem Neinertem.

Teatr Polski w Bielsku-Białej rozpoczął 2016 rok premierą farsy Boeing, boeing w reżyserii Witolda Mazurkiewicza, jednej z najczęściej grywanych komedii na świecie autorstwa Marca Camolettiego, cieszącej się wielkim powodzeniem także na polskich scenach. W planach zaś jest m.in.  pre iera spektaklu wyreżyserowanego przez debiutanta, będąca efektem konkursu „Świeża krew", który teatr przeprowadził minionej jesieni. Będzie to Tęskniąc na podstawie utworu Etgara Kereta w reżyserii Krzysztofa Popiołka.

Nowy spektakl szykuje Opera Śląska w Bytomiu. Na początku kwietnia odbędzie się tam premiera "Ubu Króla" w opracowaniu muzycznym Krzysztofa Pendereckiego w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego i pod kierownictwem muzycznym Jurka Dybała.

Gliwicki Teatr Muzyczny na pewno zaprosi najmłodszych na kolejną edycję XXII Dziecięcych Spotkań Teatralnych, które zaplanowano między 6 a 16 marca. W repertuarze teatru zagości także "Chłopiec z Gliwic" według tekstu Grzegorza Krawczyka, który pierwotnie został zrealizowany w konwencji lalkowej w Muzeum w Gliwicach.

Teatr rozrywki w Chorzowie przygotowuje Młodego Frenkensteina w reżyserii Jacka Bończyka. Premiera planowana jest na przełom kwietnia i maja.

Nowości w teatrze lalek

Sceny lalkowe w regionie również mają ambitne plany. Teatr Lalek „Banialuka" w Bielsku-Białej zapowiada na ten sezon jeszcze dwie premiery. Pierwsza z nich, czyli Chłopiec z gwiazd w reżyserii Olega Żugżdy odbędzie się 28 lutego. Kolejny nowy tytuł, który w kwietniu pojawi się w repertuarze Banialuki, to Trzy świnki w reżyserii Włodzimierza Pohla. Między 18 a 22 maja czeka zaś na nas gratka w postaci 27. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej. Na bielskich scenach będzie można obejrzeć przedstawienia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, prezentowane przez teatry z kilkunastu krajów świata. Program najbliższej edycji festiwalu to przede wszystkim spotkanie nowatorskiej formy z istotną dla współczesnego świata treścią.

W Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie w marcu na widzów czeka prapremiera sceniczna Bajek dla dorosłych autorstwa Marii Czubaszek. Oprócz tego w planach jest wiele wydarzeń związanych z obchodami jubileuszu 70-lecia teatru, które przypada na 2016 rok, ale ich powodzenie zależy od wysokości dofinansowania ze strony ministerstwa kultury. Podobnie ma się sprawa z planami Teatru Lalki i Aktora „Ateneum" w Katowicach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji