Artykuły

Trójmiasto. Styczeń melomana - gwiazdorski początek roku

Andrea Bocelli, Małgorzata Walewska, Waldemar Malicki i Filharmonia Dowcipu, Bale Gdańskie, spora dawka argentyńskiego tanga oraz największe arcydzieła Straussa i Mozarta z pewnością sprawią, że melomani będą mogli uznać początek roku za udany.

Nie zabraknie również propozycji dla miłośników chilloutu oraz dla entuzjastów wspólnego kolędowania.

Gwiazdorsko i w karnawałowym nastroju

Występ Andrei Bocellego w Ergo Arenie będzie z pewnością jedną z największych muzycznych atrakcji. Artysta zaśpiewa z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej najsłynniejsze kompozycje ze swojego bogatego repertuaru, zapraszając do wspólnego występu gości ze świata muzyki i kultury. Jakich? O tym przekonamy się już 23 stycznia o godz. 19.

Dzień później, 24 stycznia o godz. 19 w Filharmonii Bałtyckiej wystąpi natomiast gwiazda polskich i światowych scen operowych, Małgorzata Walewska. Mezzosopranistka zaśpiewa przy akompaniamencie fortepianu, za którym zasiądzie Taras Hluszko.

Jak na karnawał przystało, w kalendarzu imprez znajdziemy sporo propozycji energetycznych i o nieco lżejszym charakterze. W każdą sobotę karnawału Filharmonia Bałtycka organizuje Bale Gdańskie - imprezy taneczne przy muzyce wykonywanej na żywo, poprzedzone koncertem.

W środę 6 stycznia, również w Filharmonii, wystąpi trio Grzegorza Frankowskiego - jedni z najlepszych w Polsce interpretatorów tanga argentyńskiego. Muzycy zabiorą nas w karnawałową podróż z tangiem dookoła świata. Odwiedzimy Buenos Aires, Nowy Jork i Paryż, aby posłuchać utworów Piazzolli, Gardela czy Galliano. Nie zabraknie także polskich akcentów - kompozycji Szpilmana, Petersburskiego i Frankowskiego. W programie obowiązkowo słynne tango C. Gardela "Por una cabeza", znane z filmów " Zapach kobiety", "Prawdziwe kłamstwa" oraz "Zły Mikołaj".

Dwa tygodnie później, w środę 20 stycznia, posłuchamy natomiast "Wielkich Hitów Muzyki Filmowej" w wykonaniu "Cinema Symphonic Orchestra". Uprzedzamy, że nie jest to kolejny projekt Macieja Sztora z cyklu "Koncerty Muzyki Filmowej", choć nazwa jest łudząco podobna.

Klasyka z humorem

Najnowszy program z cyklu "Filharmonia dowcipu", który odbędzie się 10 stycznia o godz. 16 i 19 w Filharmonii Bałtyckiej, to niespotykane nigdzie indziej połączenie humoru i muzyki. O wysoki poziom dwugodzinnego show dba sztab specjalistów w swoich dziedzinach, zapewniający najwyższą jakość dźwięku i imponujących świateł. Nad całością czuwa niestrudzony propagator muzycznego humoru, Waldemar Malicki, który sam zachowując śmiertelną powagę bez trudu rozbawia publiczność do łez. Towarzyszyć mu będą kilkunastoosobowa orkiestra oraz wybitni soliści.

"Mozart z muzyką i humorem" to program, który 22 stycznia o godz. 19 zaprezentuje w Filharmonii Bałtyckiej Orkiestra Wirtuozi Lwowa. Ukraińscy artyści będą starali się rozbawić publiczność kompozycjami trzech panów Mozartów - tego najsłynniejszego, Wolfganga Amadeusza, jego ojca Leopolda oraz syna Franza Xawera.

Król walca i geniusz z Salzburga

Najpopularniejszych kompozycji Mozarta, Rossiniego, Straussa czy Bizeta posłuchamy w sobotę 9 stycznia o godz. 20 w sopockim kościele św. Jerzego podczas dorocznego Koncertu Noworocznego. Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyr. Pawła Przytockiego towarzyszyli będą znakomici soliści - Katarzyna Hołysz (sopran) oraz Tomasz Rak (baryton).

Wielki Koncert Galowy, podczas którego zaprezentowane zostaną najpopularniejsze kompozycje Johanna Straussa, odbędzie się natomiast 12 stycznia o godz. 19 w Filharmonii Bałtyckiej. Strauss Festival Orchestra występowała już z tym projektem w Trójmieście kilkakrotnie, dlatego przed udaniem się do kas warto zapoznać się z naszą relacją.

I znowu Mozart, ale nie tylko, ponieważ w programie koncertu z cyklu "Maestro... nie tylko skrzypiec" znajdą się również kompozycje jego nieco starszego kolegi, Antonia Salieriego. W podwójnej roli, skrzypka i dyrygenta, wystąpi Robert Kwiatkowski, koncertmistrz Orkiestry PFB.

Utwory salzburskiego geniusza, ale także Igora Strawińskiego, Orkiestra PFB wykona 29 stycznia o godz. 19 pod batutą Michaela Zilma.

Muzyka kameralna

W czwartek 7 stycznia odbędzie się kolejny koncert z cyklu "Filharmonicy gdańscy na swój jubileusz". Tym razem zaprezentuje się The Gdańsk Philharmonic Brass w składzie: Janusz Szadowiak - trąbka, Lucjan Sierpowicz - trąbka, Mirosław Merchel - waltornia, Tadeusz Kassak - puzon. W programie znajdą się aranżacje m. in. utworów Bacha, Haendla czy Leroy'a Anderssona.

Mistrzowskich recitali posłuchamy natomiast podczas Nadzwyczajnego koncertu kameralnego 14 stycznia o godz. 19 (Filharmonia Bałtycka).

W styczniu będziemy mieli okazję aż trzykrotnie posłuchać specjalistów od chillout music - Baltic String Quartet'u. W niedzielę 10 stycznia o godz. 13.13 w GTPS reaktywowane zostaną "Niedzielne spotkania z muzyką". Gdańscy kameraliści zagrają m. in. najsłynniejsze walce, czardasze, polki czy tanga. W czwartek 21 stycznia o godz. 19 zainaugurują sopocką edycję Chillout Classic w Pomarańczowej Plaży, a ostatniego dnia stycznia tradycyjnie zagrają (nie tylko) do snu w Mieście Aniołów. Po koncertach będzie można kupić najnowszą płytę BSQ, na której znalazły się najpopularniejsze przeboje filmowe w chilloutowych aranżacjach.

Muzyka dawna kontra współczesność

Druga dekada XXI wieku pokazuje, że w muzyce jeszcze nie wszystko zostało powiedziane, a rozwój technologii umożliwiającej eksperymentowanie z syntezą oraz przetwarzaniem sygnałów dźwiękowych prowadzi nie tylko do powstawania Nowej Muzyki, ale również do konstruowania wyjątkowych, często stworzonych w zaledwie jednym egzemplarzu instrumentów. Twórcy, którzy podążają tym tropem nie mogą być już nazywani wyłącznie muzykami, wykonawcami, inżynierami czy producentami. Muszą łączyć wszystkie te profesje, przyczyniając się tym samym do postępu zarówno muzycznego, jak i technologicznego. To właśnie ich eksperymentom i niczym nieograniczonej fantazji poświęcona zostanie szósta edycja Dni Muzyki Nowej, która odbędzie się w dn. 14 - 17 stycznia w klubie Żak.

Ciekawość nowych dźwięków nie powinna jednak wiązać się z odrzuceniem dorobku epok minionych, dlatego warto wybrać się na koncert Monarca Della Tromba odbywający się w ramach Niedzieli Melomana 24 stycznia o godz. 16 w gdyńskim PPNT. Wśród wykonawców historyczny korpus trębaczy Tubicinatores Gedanenses oraz Gdyńska Orkiestra Kameralna Sinfonia Nordica, złożona z artystów grających na replikach instrumentów dawnych.

Hej, kolęda...

Karnawał karnawałem, ale nie zapominajmy o tym, że to właśnie teraz jest najwłaściwszy czas na to, aby oddać się radości wspólnego kolędowania. W środę 6 stycznia o godz. 18.45 na Koncert Kolęd w Bazylice św. Brygidy zapraszają Gdyński Chór Kameralny oraz chór Bursztynowa Nuta pod dyr. Piotra Klemenskiego.

"Starych i nowych kolęd" Zbigniewa Preisnera posłuchamy natomiast 19 stycznia o godz. 19 w Filharmonii Bałtyckiej. Wśród wykonawców Beata Rybotycka, Edyta Krzemień, Maciej Balcar, Zespół Jana Karpiela Bułecki oraz sam kompozytor.

Intensywnie kolędują również Polski Chór Kameralny i Pueri Cantores Olivenses. 10 stycznia o godz. 16 w kościele p.w. Matki Bożej Fatimskiej i 17 stycznia, również o godz. 16, w Archikatedrze Oliwskiej zobacz na mapie Gdańska wykonane zostaną kolędy polskie w opr. Carla Stromena i Navidad Nuestra Ariela Ramireza.

W sobotę 30 stycznia o godz. 18 w Dworze Artusa odbędzie się koncert monograficzny Krzysztofa Pendereckiego. W programie m. in. prawykonanie najnowszej pastorałki w opracowaniu tego cenionego kompozytora. Koncert będzie podsumowaniem wieloletniej współpracy Polskiego Chóru Kameralnego z Krzysztofem Pendereckim.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji